28 stycznia
sobota
Walerego, Radomira, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chronione przed pożarem

Ocena: 5
1680

Zabytkowe kościoły archidiecezji warszawskiej mają odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe – wynika z protokołów pokontrolnych straży pożarnej.

fot. arch. Idziemy

Pytania o stan zabezpieczeń przeciwpożarowych pojawiły się w kontekście niedawnego pożaru w katedrze Notre-Dame w Paryżu.

 

Archikatedra św. Jana

Najważniejszy kościół archidiecezji warszawskiej jest zabezpieczony przeciwpożarowo nowocześnie i współcześnie. W latach 2011-2015 został przeprowadzony kompleksowy remont całego budynku archikatedry, która została wtedy wyposażona w system antypożarowy z różnymi rodzajami specjalnych czujek przeciwpożarowych – laserowych oraz dymu. Umieszczone są one w najbardziej narażonych na pożar miejscach (poddasze, organy), jak i w kryptach, gdzie ryzyko pożaru jest minimalne. System monitoringu przeciwpożarowego obejmuje jednocześnie archikatedrę i pobliskie Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Ponadto archikatedra jest podłączona do systemu monitoringu straży pożarnej. Zainstalowany jest też system hydrantowy. We wnętrzu kościoła rozmieszczono około 30 gaśnic w newralgicznych punktach. Personel opiekujący się archikatedrą przeszkolono, jak reagować w sytuacji sygnału pożarowego.

Ze względu na częstą obecność władz państwowych archikatedra jest kontrolowana przed każdą większą uroczystością przez strażaków. Straż pożarna przeprowadziła ostatnią kontrolę 10 kwietnia, a wcześniej 14 stycznia.

 

Kościół św. Anny

Od kilku miesięcy w kościele akademickim działa system przeciwpożarowy. Gwarantuje m.in. bezpośrednie połączenie ze strażą pożarną. Rektor kościoła przymierza się do wprowadzenia systemu monitoringu wewnętrznego. Po pożarze wieży katedralnej w Gorzowie Wielkopolskim 1 lipca 2017 r. straż pożarna wydała w kościele akademickim św. Anny dyspozycje, które zostały wdrożone. Wymieniono wówczas gaśnice i opracowano system przeciwpożarowy. 

 

Kościół Najświętszego Zbawiciela

Świątynia ma wszystkie zabezpieczenia wymagane przez straż pożarną i regularnie przechodzi kontrole. Nie ma natomiast dodatkowych zabezpieczeń, np. czujników dymu. Ich instalacja jest planowana przy okazji remontu tego ponadstuletniego kościoła. Ostatnia kontrola odbyła się w ubiegłym roku.

 

Bazylika Świętego Krzyża

Kościół ma pełne zabezpieczenia przeciwpożarowe, zarówno te wymagane przepisami BHP, jak i dodatkowe, takie jak alarm przeciwpożarowy i czujniki dymu. Ostatnia kontrola sprawności systemu odbyła się w ubiegłym roku.

 

Standardy przeciwpożarowe

Ksiądz Sławomir Nowakowski, dyrektor ds. administracji i budowy kościołów w archidiecezji warszawskiej, podkreśla, że każdy z zabytkowych kościołów ma zabezpieczenia przeciwpożarowe, gdyż takie są wymogi konserwatora zabytków. Ponadto kuria zobowiązuje proboszczów i administratorów świątyń do rocznych lub pięcioletnich kontroli, które są wymagane przez prawo budowlane, zwłaszcza dotyczących instalacji elektrycznej. Protokoły pokontrolne straży pożarnej sprawdzane są zawsze przy okazji wizytacji kanonicznej parafii przez biskupa. – Jeśli są jakieś ubytki w instalacji, to nakładamy na administratora obowiązek, aby zwrócił się o potrzebne środki, najczęściej do ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego lub stołecznego czy wojewódzkiego konserwatora zabytków, na przeprowadzenie niezbędnych prac w zabytkowej świątyni – podkreśla ks. Nowakowski.

Warto też wspomnieć o kościołach drewnianych w archidiecezji warszawskiej. Wszystkie mają instalację przeciwpożarową podłączoną do systemu ogólnego, czyli bezpośrednio monitoringu straży pożarnej. Instalacja elektryczna kościołów drewnianych jest sprawdzana co roku, ponieważ są one szczególnie narażone na pożary.

Ksiądz Nowakowski zwraca jednak uwagę, że być może nie wszystkie kościoły mają instalacje przeciwpożarowe, zwłaszcza te w mniejszych miejscowościach lub niebędące zabytkami. – Często parafia sama nie jest w stanie udźwignąć kosztów takich zabezpieczeń. W ostatnim czasie podjęliśmy dyskusję, jak rozwiązać ten dylemat – mówi. – Jeśli chodzi o finansowanie instalacji przeciwpożarowych, część środków na ten cel pozyskujemy z urzędu miasta lub ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, natomiast system monitoringowy finansowany jest we własnym zakresie – dodaje./opr. na podst. archwwa.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 stycznia

Sobota, III tydzień zwykły - wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 35-41
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter