7 sierpnia
piątek
Kajetana, Doroty, Sykstusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Christus vivit

Ocena: 0
1825

– Przesłanie, jakie papież z całą mocą kieruje do młodych, odwołuje się do trzech prawd: „Bóg Cię kocha”, „Chrystus z miłości zbawił cię”, „On żyje” – mówi na temat posynodalnej adhortacji Christus vivit bp Marek Solarczyk.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Z bp. Markiem Solarczykiem, ojcem synodalnym i przewodniczącym Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP, o posynodalnej adhortacji papieża Franciszka rozmawia Michał Komorek

Jednym z owoców synodu o młodzieży jest opublikowana 2 kwietnia adhortacja apostolska Christus vivit. Ksiądz Biskup jest już po lekturze tego dokumentu, proszę przybliżyć czytelnikom „Idziemy” jego treść.

Przywołał Pan skrócony tytuł adhortacji. Pełna nazwa to: „Posynodalna adhortacja apostolska Christus vivit [„Chrystus żyje”] Ojca Świętego Franciszka do młodych i całego Kościoła powszechnego”. Chciałem zwrócić uwagę na ten fakt, bo pokazuje on, że dokument skierowany jest na pierwszym miejscu do ludzi młodych. Trzeba to podkreślać, aby ich zachęcić do medytacji nad tym tekstem – to będzie najlepszy owoc synodu, jeżeli młodzi ludzie sięgną po przesłanie papieża, przeczytają je, przemyślą i zechcą wykorzystać. Franciszek wyraża taką nadzieję, gdy w zakończeniu adhortacji zachęca młodego człowieka do odważnego życia i realizacji dzieł Boga.

W tekście wielokrotnie powraca zachęta do ludzi starszych, szczególnie odpowiedzialnych za młodzież, aby w codziennym życiu, wsłuchując się w głos młodych, towarzyszyli im w odkrywaniu tajemnic życia i wiary. Sam już dawno nie zaliczam się do młodzieży, dlatego czekam z niecierpliwością na wnioski z tej lektury młodych polskich katolików. To niezwykle ważne, aby zachęcić ich do dzielenia się ich własnym spojrzeniem i współpracować z nimi.

Czuję się zachęcony do lektury. Proszę powiedzieć, czego mogę się spodziewać?

Dokument składa się z dziewięciu rozdziałów wypełnionych refleksją nad tajemnicą młodości. Papież posługuje się przykładami biblijnymi, opisuje młodość Jezusa Chrystusa i Matki Najświętszej, odwołuje się do historii Kościoła, pokazując życiorysy młodych świętych. Ojciec Święty poświęca też wiele uwagi różnym wyzwaniom, z jakimi współcześnie mierzy się wiele osób, przeżywając swoją młodość. 

Opiera się na doświadczeniach wyniesionych z synodu, kiedy to młodzi ludzie składali świadectwo życia i opisywali problemy, z którymi przychodzi im się zmagać. Te rozważania prowadzą Franciszka do pytania o miejsce Boga w życiu współczesnych młodych ludzi.

Przesłanie, jakie papież z całą mocą kieruje do młodych, odwołuje się do trzech prawd: „Bóg Cię kocha”, „Chrystus z miłości zbawił cię”, „On żyje”. Ta tajemnica życia z Bogiem jest wezwaniem, aby z odpowiedzialnością życia i ufnością wiary podjąć dar młodości. Jak zawsze papież przywołuje wiele barwnych przykładów, porównując wycofane życie do stania balkonie lub porzuconego na parkingu samochodu, a podkreślając odpowiedzialność za innych, porównuje ją do gwiazdy świecącej w ciemnościach nieba bliźnich.

A z perspektywy Księdza Biskupa, który na co dzień zajmuje się duszpasterstwem młodzieży, jakie znaczenie ma ten dokument?

Ojciec Święty zachęca wszystkich, którzy zajmują się w Kościele duszpasterstwem młodzieży, aby wspierali młodych i dali im szansę zaangażowania się w życie Kościoła i wpływanie na otaczających świat. Papież, przywołując różne doświadczenia, o których była mowa na synodzie, podkreśla wartość korzystania z doświadczenia starszych i trwałego umacniania korzeni życia przez młodych.

Dla mnie ważna jest też zachęta, aby przekazując młodym kerygmat, czyli wprowadzając ich w coraz mocniejsze osobiste doświadczenie Boga, kształtować w nich gotowość posługi dla innych i poprzez odpowiedzialne towarzyszenie pomóc w rozeznaniu i podjęciu powołania, które oznacza realizację dzieła przewidzianego dla nas przez Boga.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 sierpnia

Piątek, XVIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Sykstusa II, papieża, i Towarzyszy albo wspomnienie św. Kajetana, prezbitera
Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Na 2,1.3;3,1-3.6-7; Psalm: Pwt 32,35c-36b.39abcd.41; Mt 16,24-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia katedralna św. Michała i św. Floriana w Warszawie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter