15 grudnia
sobota
Niny, Celiny, Waleriana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chorzy, niepełnosprawni i starsi na Jasnej Górze

Ocena: 0
626

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii sprawowanej w jasnogórskiej bazylice podczas 51. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Osób Chorych, Niepełnosprawnych i Starszych na Jasną Górę.

2016-07-07 08:55
ks. sk / Częstochowa (KAI), mz

Odbyła się ona w środę 6 lipca, w patronalne święto Apostolstwa Chorych.

Blisko 3 tys. pielgrzymów wypełniło jasnogórską bazylikę podczas pielgrzymki. – Jest nas z każdym rokiem tutaj więcej. To cieszy, że coraz większa ilość osób jest objęta pomocą duszpasterską – mówił ks. dr Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz i redaktor miesięcznika "Apostolstwo Chorych".

Pielgrzymkę rozpoczęła się w jasnogórskiej bazylice od wspólnej modlitwy różańcowej. Pielgrzymi wysłuchali również konferencji ks. prof. Stanisława Warzeszaka, krajowego duszpasterza służby zdrowia w latach 2010-2016. Nawiązał on w niej do Jubileuszowego Roku Miłosierdzia oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Uroczystej Eucharystii w intencji jasnogórskich pątników przewodniczył metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc. Zwracając się do pielgrzymów kaznodzieja zauważył, że gromadząca się dzisiaj przed obliczem Matki Bożej wspólnota „z choroby, cierpienia, uczyniła narzędzie apostolstwa”.

Hierarcha zwracając się do uczestników pielgrzymki mówił o wartości cierpienia i ofierze jaka z niego wypływa. – Kościół odwołuje się do wartości cierpienia a w jego imię Apostolstwo Chorych gromadzi wiele osób, wielu ochrzczonych i bierzmowanych, ofiarujących cierpienia za Kościół. W ostatnich 5-ciu latach tę duchową drogę ofiarowania siebie odkryło 900 osób – powiedział.

Metropolita katowicki podkreślił także rolę, jaką mają do spełnienia chorzy w Kościele. – Drodzy Chorzy, pamiętajcie, że życie pełne cierpienia, „bezproduktywności”, bez działania i zawodowej pracy, nie jest pozbawione sensu, więcej – ono w tajemniczy sposób niesie w sobie jego nadmiar, tak, że stajecie się „niezastąpionymi pośrednikami w zbawieniu świata” – mówił abp Skworc.

W swoim słowie podziękował także chorym za „ofiarowane nam – Kościołowi, społeczeństwu, narodowi, całej ludzkości – cierpienie” – Za to, że jesteście w ukryciu domów, mieszkań, szpitali, domów opieki społecznej, zakładów opieki leczniczej, hospicjów, cichymi współpracownikami Krzyża Chrystusowego, na którym zawisło Zbawienie świata. Dziękuję za tę duchową moc, która wyzwala w nas miłość, pomaga budować kulturę solidarności, niosącą pomoc, gdziekolwiek jest potrzebna. Drodzy! Macie wpływ na losy świata i ludzkiej rodziny! – powiedział w czasie homilii.

Podczas głoszonego słowa abp Skworc wskazał również na to, że osoby chore, „ewangeliczni ubodzy w duchu” mogą się pod wieloma względami utożsamiać z Matką Bożą. – Od początku życia Bóg przygotowywał Ją na trudne chwile, w których Jej serce „przeniknie miecz” bólu i cierpienia. Tylko Ona wraz ze św. Janem wytrwała przy krzyżu Jezusa. Jej niezwykły hart ducha, głęboka wiara oraz bezgraniczna miłość do Boga poprowadziły Jej serce do odkrycia Jego obecności i woli w sytuacjach, w których inni widzieli jedynie panowanie zła, bezsens cierpienia oraz „milczenie Boga” – mówił.

Hierarcha zwrócił się także w słowach wdzięczności do wszystkich, którzy na codzień opiekują się chorymi. – Dziękuję Wam, drogie Rodziny, które z taką troską otaczacie swych chorych domowników. Czasem jest to krzyż niezwykle trudny, zwłaszcza, gdy choruje ojciec lub matka, mąż czy żona, dziecko a do tego towarzyszy nam poczucie osamotnienia, braku solidarności i pomocy ze strony osób i instytucji, zobowiązanych do udzielenia wsparcia – usłyszeli zebrani w jasnogórskiej bazylice.

Metropolita katowicki podziękował także pracownikom służby zdrowia. Przede wszystkim wyraził wdzięczność pielęgniarkom za ich pracę. – Wasza praca ma wymiar służby. Głęboko, często religijnie umotywowana, staje się bezcennym darem, dźwigający, chorego z cierpienia, podnoszącym na duchu i dającym nadzieję – mówił.

Z powodu przygotowań do wizyty Ojca świętego Franciszka na Jasnej Górze Droga Krzyżowa, która miała się odbyć na wałach, została poprowadzona w bazylice. Przewodniczył jej ks. Jan Smolec, kanclerz katowickiej kurii metropolitalnej. Całość nabożeństwa zakończyło błogosławieństwo lourdzkie, udzielone indywidualnie każdemu pielgrzymowi.

51. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę miała miejsce, tradycyjnie, 6 lipca. To dzień w którym papież Paweł VI ustanowił wspomnienie NMP Uzdrowienia Chorych. W tym roku pielgrzymka wpisuje się w obchody 1050-lecia Chrztu Polski oraz w Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -