29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Choinka dla papieża

Ocena: 0
1703

W długą podróż z Ełku na plac Świętego Piotra w Rzymie wyruszyło 11 listopada, żegnane modlitwą i błogosławieństwem, tegoroczne drzewko bożonarodzeniowe.

fot. materiały prasowe organizatora

Na tę chwilę trzeba było czekać długie lata. Pierwszy bowiem pomysł, by sprezentować choinkę dla papieża, pojawił się w związku z millennium śmierci św. Brunona. – Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć światu postać pierwszego ewangelizatora naszych ziem, który zginął z rąk plemion pruskich w 1009 r., jak podaje tradycja, na wzgórzu nad jeziorem Niegocin w pobliżu Giżycka – wyjaśnia biskup ełcki Jerzy Mazur SVD. – List skierowany do Watykanu podpisali wówczas abp Wojciech Ziemba, metropolita warmiński, abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki, oraz ja.

Okazało się jednak, że kolejka chętnych do ofiarowania drzewka jest długa. – Otrzymaliśmy odpowiedź, że dopiero w 2017 r. będzie taka możliwość – dodaje bp Mazur. – Ostatecznie wszystko pięknie się złożyło, bo mamy rok jubileuszowy: 25-lecia nowych struktur kościelnych w naszym kraju, w tym naszej diecezji, 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 140-lecia objawień w Gietrzwałdzie i 100-lecia objawień w Fatimie. Choinka jest darem dziękczynnym Kościoła w Polsce – podkreśla.

Odpowiedniego drzewa poszukiwano w lasach znajdujących się pod opieką Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Okazały świerk, jak utoczony, pochodzi z nadleśnictwa Gołdap w Puszczy Romnickiej, z okolic Żytkiejm. Jest samosiejką, ma 28 metrów wysokości, a średnica korony liczy około dziewięciu metrów. Jego wiek leśnicy określili na 65 lat.

– Spośród wytypowanych drzewek wybraliśmy najpiękniejsze, bo jego kształt formował się na otwartej przestrzeni – podkreśla nadleśniczy Grzegorz Mejer. – Rzeczywiście, aż lśniło w słońcu – cieszy się bp Mazur, który był 8 listopada przy wycince.

Uroczystość pożegnania drzewka odbyło się 11 listopada o godz. 15 na placu św. Jana Pawła II w Ełku. Przybyli na nią mieszkańcy z całej diecezji, siostry zakonne, dzieci, młodzież, leśnicy i alumni; w intencji szczęśliwej podróży do Rzymu zebrani odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Bp Mazur przewodniczył nabożeństwu i pobłogosławił transport przed odjazdem. „Bożonarodzeniowa choinka z Mazur do Watykanu” – mówił wielki napis po polsku, włosku i angielsku na potężnej lawecie z przemyślnie spakowaną choinką. Obok, również w trzech językach, umieszczono życzenia „Wesołych Świąt”. – Życzymy wszystkim, aby drzewko z naszego regionu przyczyniło się do pięknego przeżycia Bożego Narodzenia – powiedział prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, przypominając, że do tego miasta pielgrzymował w 1999 r. Jan Paweł II. Wyraził też radość i dumę, że teraz w odwrotnym kierunku wyrusza mazurska choinka.

W drodze do papieża Franciszka drzewko pokona 2060 km. Warunki takiego transportu są ściśle określone, dlatego dotrze on do Watykanu dopiero 22 listopada. Relację z podróży można śledzić na profilu https://www.facebook.com/BozonarodzeniowaChoinkaDlaPapieza oraz za pomocą aplikacji dostępnej na stronie https://online.keratronik.pl/choinka.

Zwyczaj ustawiania choinki przed bazyliką św. Piotra w Rzymie wprowadził Jan Paweł II w 1982 r. Już od następnego roku utarło się, że kolejne drzewka są darem dla papieża od mieszkańców poszczególnych regionów Europy. W liczącej już 35 lat tradycji po raz drugi drzewko pochodzi z Polski: wcześniej podarowali je tatrzańscy górale w 1997 r. Inne drzewka przybywały m.in. z Niemiec, Austrii, Słowenii, Rumunii, Chorwacji, Ukrainy, Belgii, Czech i Słowacji.

Choinka z Mazur zostanie ozdobiona przez dzieci z oddziałów onkologicznych włoskich szpitali oraz mieszkańców Spoleto i Nursji, poszkodowanych w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Włochy w ubiegłym roku. Uroczyste zapalenie lampek i spotkanie z Franciszkiem zaplanowano na czwartek 7 grudnia o godz. 16.30. Wybierają się na nie również delegacje z metropolii warmińskiej i białostockiej./lm/KAI, PAP

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter