24 marca
niedziela
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chiny: w 10 lat po sakrze biskup objął rządy w swej diecezji

Ocena: 0
1468
W katedrze Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w mieście Zhouzhi w środkowochińskiej prowincji Shaanxi odbyła się 10 lipca uroczystość objęcia rządów przez miejscowego biskupa Josepha Martina Wu Qinjinga. 20150710 22:41
kg (KAI/AsiaNews) / Zhouzhi


Stolica Apostolska mianowała go na to stanowisko jeszcze w 2005, ale dopiero niedawno uzyskał on potwierdzenie i uznanie tej decyzji przez władze w Pekinie oraz kontrolowane przez nie Radę Kierowniczą Biskupów Chińskich (odpowiednik konferencji episkopatu) i Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich.

Obrzędy liturgiczne rozpoczęły się o godz. 9 rano. Przybyli na nie m.in. biskupi: diecezji Xian (stolicy prowincji) – Dang Mingyan i Yulin – John Baptist Yang Xiaoting, pochodzący z Zhouzhi. Instalacji biskupa, która odbyła się przed Mszą Świątą, przewodniczył bp Yang, podczas gdy drugi hierarcha nałożył nowemu ordynariuszowi mitrę i wręczył mu pastorał. Jeden z księży odczytał list zatwierdzający biskupa Wu na jego obecnym urzędzie. Następnie rozpoczęła się Eucharystia, którą wraz z biskupami koncelebrowało ok. 70 kapłanów.

Joseph Martin Wu Qinjing urodził się 11 listopada 1968. Kształcił się w seminariach duchownych w Zhouzhi i Szeszanie koło Szanghaju, po czym w 1996 przyjął święcenia kapłańskie z rąk swego poprzednika bp. Yang Guangyana. Następnie pracował duszpastersko w swej rodzimej diecezji, potem wykładał w seminarium diecezji Shaanxi a w 2000 wyjechał na studia teologiczne do USA, gdzie specjalizował się w liturgii, teologii duchowości i kierownictwa duchowego.

W 2005 wrócił do Chin i wkrótce potem został potajemnie mianowany i konsekrowany na biskupa. Ale gdy we wrześniu 2007 wiadomość o tym ujawniono, policja natychmiast wywiozła go, umieszczając w areszcie domowym w Xian. Dopiero obecnie mógł on wrócić do swej diecezji i rozpocząć tam posługę biskupią. Przez cały czas przymusowego uwięzienia starał się utrzymywać w miarę stały kontakt z księżmi i wiernymi z Zhouzhi.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -