8 sierpnia
sobota
Cypriana, Emiliana, Dominika
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chiny: Szanghaj bez Bramy Miłosierdzia

Ocena: 0
1782

W związku z Rokiem Jubileuszowym na świecie otwarto około 10 tys. Drzwi Świętych – Bram Miłosierdzia. Nie stało się tak jednak w Szanghaju, gdyż tamtejszy biskup „nie chce nawrócić się na marksizm” – pisze włoska gazeta „Il Giornale”.

2015-12-29 16:57
pb (KAI/ilgiornale.it) / Szanghaj, mz
fot. raph.v via Foter.com / CC BY-SA

Według wersji oficjalnej, trwa restauracja fasady katedry św. Ignacego w gospodarczej stolicy Chin i trzeba poczekać na zakończenie prac. Jest też jednak inny powód – tamtejszy biskup, Thaddeus Ma Daqin, od ponad trzech lat przebywa w areszcie domowym.

47-letni obecnie hierarcha został w 2012 r. mianowany przez komunistyczne władze biskupem pomocniczym w Szanghaju za zgodą Stolicy Apostolskiej. 7 lipca przyjął sakrę w katedrze św. Ignacego. Pod koniec Mszy ogłosił, że rezygnuje z członkostwa w Patriotycznym Stowarzyszeniu Katolików Chińskich [za którego pomocą władze komunistyczne nadzorują Kościół katolicki w Chinach – KAI]. Wierni zgromadzeni w świątyni nagrodzili te słowa owacją, jednak władze natychmiast aresztowały biskupa i odwołały jego nominację, czego nie uznała Stolica Apostolska.

Jej decyzją po śmierci „patriotycznego” (mianowanego przez władze) ordynariusza Szanghaju, bp. Aloysiusa Jina Luxiana w 2013 r. bp Ma został koadiutorem, a po śmierci „podziemnego” (mianowanego przez papieża) ordynariusza tej diecezji, bp. Josepha Fana Zhonglianga w 2014 r. – prawowitym ordynariuszem Szanghaju.

Gdy Benedykt XVI uznał przynależność do Stowarzyszenia za nie do pogodzenia z doktryną katolicką, bp Ma „postanowił być posłusznym papieżowi, a nie partii” komunistycznej – pisze „Il Giornale”. Hierarcha został umieszczony w areszcie domowym w seminarium duchownym w Szeszan na przedmieściach Szanghaju, gdzie jest poddawany marksistowskiej indoktrynacji. W międzyczasie władze ustanowiły pięcioosobową komisję zarządzającą diecezją, która m.in. postanowiła przekazać władzom kilkadziesiąt milionów juanów, należących do Kościoła.

Długoletni przewodniczący Stowarzyszenia, Anthony Liu Bainian zapowiedział, że jeśli Ma uzna swe błędy i wróci do Stowarzyszenia, może zostać zrehabilitowany i znowu być biskupem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 sierpnia

Sobota, XVIII Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Dominika, prezbitera
Nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, śmierć zwyciężył,
a na życie rzucił światło przez Ewangelię.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ha 1, 12 – 2, 4; Ps 9, 8-13;Mt 17, 14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia Najczystszego Serca NMP w Warszawie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter