29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chcieć to móc

Ocena: 0
1235

Trzydziestolecie istnienia oraz konsekrację kościoła świętuje parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Otwocku-Mlądzu. Powstała dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu osób świeckich.

fot. Patryk Lubryczyński

– W ciągu prawie 38 lat kapłaństwa wcześniej tylko raz uczestniczyłem w konsekracji świątyni. To unikatowy i piękny obrzęd – mówi proboszcz ks. Wiesław Bocheński. Kościół przy ul. Laskowej 38 został konsekrowany 25 czerwca przez bp. Romualda Kamińskiego.

Organistka Anna Chruściel dodaje, że konsekracja była dla niej ważnym wydarzeniem duchowym. – Miejsce zostało wybrane przez Opatrzność Bożą. To uwieńczenie wielu lat pracy parafian i duszpasterzy – wyjaśnia.

Członkini Rady Parafialnej Krystyna Słyk zaznacza, że czekała na konsekrację świątyni. – Byłam i jestem zaangażowana w pracę na rzecz parafii. Mój mąż Adam Słyk dokańczał stacje drogi krzyżowej we wnętrzu świątyni – tłumaczy. Podkreśla, że parafianie bardzo angażują się w prace na rzecz parafii. – Sprzątamy, animujemy liturgię, pomagamy załatwiać ekipy budowlane, a jedna z pań pełni funkcję zakrystianki – opowiada.

 


POCZĄTKI KATECHEZY

Mlądz i Emów do lat 80. należały do parafii św. Wojciecha w Wiązownie. Osiedla nie miały punktu katechetycznego. Lekcje religii były prowadzone w prywatnych domach. Kiedy pojawiły się przeszkody w wynajęciu pokoi do nauczania religii, a dzieci musiały same chodzić do kościoła w Wiązownie, zrodził się pomysł, aby przenieść drewnianą kaplicę z Wólki Mlądzkiej do Mlądza.

Mieszkańcy powołali 15 marca 1986 r. Społeczny Komitet Budowy Punktu Katechetycznego. Znaleźli się ofiarodawcy działki pod budowę. Po roku lekcje zaczęły odbywać się w budynku w Mlądzu. Szybko pojawiła się koncepcja, aby w tym miejscu kapłan z Wiązowny odprawiał w niedzielę Msze święte. Bp Stanisław Kędziora wydał potrzebne pozwolenie.

W czerwcu 1992 r. przybył do Mlądza ks. Bogdan Stelmach, aby tworzyć ośrodek duszpasterski. Krótko po jego wizycie, 26 czerwca, bp Kazimierz Romaniuk erygował parafię. Ks. Stelmach został powołany na pierwszego proboszcza. Po dwóch latach rozpoczął budowę kościoła i plebanii. Aby nie dezorganizować życia religijnego, świątynię budowano w specyficzny sposób. Kaplicę obudowywano, dzięki czemu Msze święte i uroczystości mogły odbywać się bez zakłóceń. Wyposażenie nowego kościoła oraz wygląd opracował pierwszy proboszcz. 4 czerwca 2000 r. odbyło się uroczyste poświęcenie świątyni przez bp. Kazimierza Romaniuka.

Niespodziewanie 17 kwietnia 2001 r. zmarł ks. Bogdan Stelmach. Jego następcą został ks. Mirosław Wasiak. – Objęcie parafii po nagłej śmierci młodego kapłana, który zostawił całe swoje serce przy organizowaniu nowej parafii, nie było proste. Dzieło budowy kościoła bardzo ludzi zintegrowało. Bez pomocy z zewnątrz wykonaliśmy wiele drogich inwestycji, kontynuując dzieło budowy rozpoczęte przez mojego poprzednika – wspomina ks. Mirosław.

Po ośmiu latach posługi ks. Wasiaka nowym proboszczem został mianowany ks. Bronisław Micek. W tym czasie m.in. rozpoczęto budowę dzwonnicy. Przed głównym i bocznym wejściem do kościoła położono granitową kostkę. Wykonano instalację elektryczną oraz zamontowano nowe oświetlenie. Rozpoczęto prace związane z budową frontu ogrodzenia.

Od sierpnia 2017 r. prace kontynuował nowy proboszcz, ks. Wiesław Bocheński. – W czasie mojego dotychczasowego probostwa wykonaliśmy m.in. drugie piętro plebanii, zadaszenie nad figurą Matki Bożej na placu przykościelnym. Położyliśmy na zewnątrz kostkę przy kaplicach różańcowych. Odmalowaliśmy kancelarię i zakrystię, a przed konsekracją – również wnętrze oraz elewację kościoła – wyjaśnia ks. Bocheński.

 


POD NIEUSTANNĄ OPIEKĄ

Będąc we wnętrzu świątyni, warto przystanąć przed wizerunkiem MB Nieustającej Pomocy autorstwa Wandy Firląg, który znajduje się w prezbiterium. Parafianie otaczają ikonę czcią. Rodzice dzieci komunijnych co roku zawieszają wokół ramy obrazu serduszka – dar serca za przyjęcie sakramentu przez dzieci.

W murach świątyni, obok sprawowanych liturgii, rozbrzmiewa przed każdą Mszą świętą modlitwa różańcowa i Koronka do Bożego miłosierdzia. Parafianie, szczególnie starsi, należą do licznych kół Żywego Różańca. Młodsi angażują się w grupę rowerową Peregrinus, która w ciągu roku pielgrzymuje do miejsc świętych. Zwykle trasy prowadzą do sanktuariów maryjnych. Corocznie organizowana jest pielgrzymka rowerowa do Częstochowy.

Pod koniec maja br. parafianie przygotowywali się do konsekracji poprzez misje święte, które przeprowadzili ojcowie Misjonarze Świętej Rodziny z Otwocka. Tematem przewodnim była rodzina.

– Dostrzegam potrzebę dalszej pracy nad kondycją duchową rodzin. Szczególnie nad znaczeniem korzystania z sakramentów i trwania dzięki temu w łasce uświęcającej – dzieli się planami ksiądz proboszcz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter