19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cerkiewne uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej

Ocena: 0
650

W prawosławnym klasztorze w Supraślu k. Białegostoku odbyły się w piątek główne uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej. Święto należy do najważniejszych w tym monasterze. Część wiernych przybyła na nie w pieszych pielgrzymkach.

fot. PAP/Artur Reszko

Święto Ikony Matki Boskiej Supraskiej przypada 10 sierpnia. Jest - obok Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i święta Ewangelisty Jana Teologa - najważniejszym w supraskim klasztorze.

Tegorocznym obchodom przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, w asyście innych prawosławnych hierarchów. Już w czwartek przybyły do Supraśla piesze pielgrzymki z całego regionu, a wierni brali udział w wieczornych i nocnych nabożeństwach i modlitwach.

Tradycyjnie najliczniejsza była grupa pątników, która przyszła do Supraśla z Białegostoku, oddalonego o kilkanaście kilometrów. Pielgrzymkę zorganizowało Bractwo Młodzieży Prawosławnej. Wzięło w niej udział ponad 500 osób. Z Gródka blisko 40 pielgrzymów przypłynęło do Supraśla kajakami, nawiązując w ten sposób do historycznego przekazu o powstaniu klasztoru, założonego przez mnichów z Gródka w miejscu, gdzie dopłynął krzyż, spławiony przez nich rzeką Supraśl.

Oryginalna Ikona Matki Boskiej Supraskiej pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej. Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami. Czcili go zarówno prawosławni, jak i katolicy.

W czasie I wojny światowej ikonę wywieziono do Rosji, dokąd mnisi uciekli przed Niemcami. Tam zaginęła, jej los pozostaje nieznany do dziś. Obecna ikona, to jej kopia wykonana w XIX wieku.

Ponad 500-letni klasztor w Supraślu, zwany Ławrą Supraską, jest jednym z najważniejszych cerkiewnych ośrodków życia monastycznego w Polsce. Jego główna świątynia, cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, została wzniesiona w latach 1503-1510 w stylu gotycko-bizantyjskim. Niemal całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej, została odbudowana i odbywają się tam nabożeństwa.

W świątyni wciąż trwają prace rekonstrukcyjne. W 2016 roku specjaliści z Serbii, w oparciu o historyczne dokumenty i z wykorzystaniem oryginalnej techniki pracy na mokrym tynku, wykonali freski w głównej wieży świątyni. Przed tegorocznym świętem ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej zakończył się drugi etap rekonstrukcji, obejmujący polichromie łuków i sklepień naw bocznych. Kolejne prace planowane są w części ołtarzowej.

Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS - uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne - w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

Największe w kraju skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter