14 grudnia
piątek
Alfreda, Izydora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cerkiew dalej od państwa

Ocena: 5
734

Premier Grecji Aleksis Tsipras chce, by jego kraj, konstytucyjnie związany z prawosławiem, stał się neutralny światopoglądowo. Wtedy 10 tys. duchownych straci status urzędników państwowych.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Konstytucja Grecji w artykule 3 stanowi: „Dominującą religią w Grecji jest religia Wschodnioprawosławnego Kościoła Chrystusowego. Prawosławny Kościół Grecji, uznający Pana Naszego Jezusa Chrystusa za głowę Kościoła, jest nierozerwalnie związany w swoich dogmatach z Wielkim Kościołem Konstantynopola i ze wszystkimi innymi kościołami chrześcijańskimi uznającymi te dogmaty”. Ale rządząca krajem Koalicja Radykalnej Lewicy, znana jako Syriza, chce to zmienić. Koalicję, później przekształconą w jedną partię, stworzyły w 2004 r. ugrupowania komunistyczne, radykalnie lewicowe i ekologiczne. Koalicja jest eurosceptyczna i prorosyjska, m.in. sprzeciwia się sankcjom, nałożonym na Rosję po jej agresji na Ukrainę.

Ale w sprawach ideowych Syriza jest przede wszystkim antyreligijna. Niedawno skierowała do parlamentu projekt ustawy mającej „zmodernizować” artykuł 3. Państwo ma stać się neutralne światopoglądowo, ale prawosławie ma pozostać religią państwową. I Cerkiew wstępnie wyraziła na to zgodę.

Około 90 proc. Greków wyznaje prawosławie. Według badań Pew Research Center, opublikowanych na początku tego roku, 76 proc. Greków stwierdziło, że ich narodowość zdefiniowana jest przez chrześcijaństwo (na pierwszym miejscu w tym badaniu jest Armenia – 82 proc., a dalej Gruzja – 81 proc. i Serbia – 78 proc.).

 

Z korzyścią dla Cerkwi

Rządowi i Kościołowi prawosławnemu oddało się osiągnąć porozumienie. Poinformowali o tym na wspólnej konferencji prasowej Aleksis Tsipras oraz abp Hieronim (Ieronymos), zwierzchnik greckiej Cerkwi. Przedstawione przez premiera i arcybiskupa wspólne oświadczenie składa się z preambuły i 15 punktów. Stwierdzono w nim, że „po wieloletnim, otwartym i rozległym dialogu pomiędzy Państwem i Cerkwią, dialogu, który przechodził w atmosferze szacunku i zrozumienia, jest możliwość przejścia do uzgodnionych i wzajemnie przyjętych i uzgodnionych inicjatyw”. Celem ma być „umocnienie autonomii greckiej Cerkwi wobec państwa greckiego, uznając jej wkład i historyczną rolę w jego powstawaniu i formowaniu”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 47 (685), 25 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 9 grudnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -