16 maja
poniedziałek
Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Centrum Formacji Duchowej w Krakowie rozpoczyna rozbudowę

Ocena: 0
501

16 października krakowskie CFD rozpoczyna rozbudowę - poświęcenie placu i symboliczne wbicie łopaty. Od 1997 roku przez salwatoriańskie Centrum Formacji Duchowej w Krakowie przewinęło się 65 tysięcy osób, z czego połowa to świeccy. Niektórzy pół żartem pół serio mówią, że w rekolekcjach ważne jest, aby każdy uczestnik spotkał się ze Słowem Bożym, a nie z łokciem sąsiada. Dlatego przy ulicy św. Jacka 16 rusza właśnie rozbudowa ośrodka.

Fot. Centrum Formacji Duchowej w Krakowie

Siostra Justyna Urban, salwatorianka, w młodości chciała służyć w marynarce wojennej. Na recepcji CFD jest bezpieczniejsza, ale trudnych zadań jej nie brakuje. Gdy we wrześniu ogłoszony zostaje program rekolekcji na cały rok, CFD zalewa fala zgłoszeń. Ośrodek rekolekcyjny dysponuje 120 miejscami, z czego zaledwie 27 w pokojach jednoosobowych.

Dzwoni mama trójki dzieci, która w swoim własnym mieszkaniu ma dwa pokoje i teraz chce przeżyć rekolekcje w samotności. Prosi o jedynkę. A ja z bólem serca odpowiadam, że nie mamy już możliwości zarezerwowania takiego pokoju

– opowiada siostra Justyna.

Często w rekolekcjach i weekendowych sesjach brałoby udział nawet 100 osób więcej, gdyby były wolne pokoje i miejsca w auli. Z powodu ciasnoty i braku miejsc trzeba odmawiać wielu ludziom naprawdę potrzebującym ciszy i spotkania z Bogiem.

Powyższe dane potwierdzają konieczność rozbudowy centrum rekolekcyjnego, które pęka w szwach. Wolontariusze i wszyscy, którzy przeżyli doświadczenie rekolekcji w Domu Słowa CFD, kierują gorący apel do przyjaciół o modlitewne i materialne wsparcie dzieła rozbudowy: www.cfd.sds.pl/rozbudowa.

50 na 50

Choć mniejszą liczbę wiernych uczestniczących we mszach świętych i spadek powołań można określić jako problemy i wyzwania Kościoła, to jednocześnie wzrasta liczba osób, które potrzebują pogłębienia swojej wiary. Od 1997 roku, czyli otwarcia krakowskiego CFD, do sierpnia 2020 w rekolekcja wzięło udział 65 tysięcy osób. Świeccy reprezentujący przeróżne zawody i środowiska – nauczyciele, lekarze, prawnicy - stanowią 50 to kapłani i osoby zakonne.

Rozbudowa

Wszystkie informacje dotyczące wielkości nowego budynku, kosztów budowy znajdują się na www.cfd.sds.pl/rozbudowa. 16 X 2020 odbędzie się poświęcenie placu pod budowę i symboliczne wbicie łopaty (wideo na fb z zaproszeniem, ks. Krzysztof Wons SDS)
To nowy impuls do zbiórki ofiar duchowych i materialnych. Wolontariusze wraz z salwatorianami, duchowymi opiekunami CFD, proszą i zapraszają wszystkich zainteresowanych rozwojem życia duchowego, zgłębianiem Biblii do włączenia się w szczególna akcję - klikając w poniższy odsyłacz https://cfd.sds.pl/Zgloszenia/budujemy-razem-dom-slowa-cfd-w-krakowie/ można napisać i przesłać Słowo Boże szczególnie bliskie i ważne w historii własnego życia. Tu, aż do momentu wylania fundamentów, zbierane będą prośby, intencje, podziękowania. Wszystkie zostaną wmurowane w fundamenty nowego DOMU SŁOWA,  a potem omadlane w czasie rekolekcji i spotkań w CFD, będą też systematycznie publikowane na stronie rozbudowy. CFD zaprasza do składania materialnych CEGIEŁEK wg własnych możliwości.

O CFD

Centrum Formacji Duchowej (CFD) w Krakowie istnieje od 1997 roku. To pierwsze i największe w Polsce centrum rekolekcji lectio divina – budowania stylu życia opartego na Słowie Bożym. Jego założycielem i dotychczasowym dyrektorem jest ksiądz Krzysztof Wons. Dom Słowa CFD jest otwarty dla wszystkich: dla świeckich i dla duchownych, dla bardzo pobożnych i dla niepobożnych, dla młodych i dla tych w jesieni życia.

Ksiądz Wons wraz ze współpracownikami  prowadzi rekolekcje w milczeniu – ignacjańskie i lectio divina. Ćwiczenia ignacjańskie uczą metody modlitwy opartej na rozeznawaniu duchowym i medytacji. Są dość rozpowszechnione w środowiskach katolickich w Polsce, bazują na Ćwiczeniach duchownych Ignacego Loyoli, znanych od XVI wieku. Rekolekcje lectio divina, dużo słabiej rozpoznawalne, proponują duchowość biblijną i życie Słowem Bożym na co dzień.

Lectio divina jest znane w Kościele już od IV wieku, jednak od XV wieku było stopniowo zastępowane modlitwą myślną, która w niewielkim stopniu opierała się na lekturze biblijnej. Odrodziło się w XX wieku wraz z pojawieniem się w społeczeństwach nowego głodu Boga i Jego Słowa.

Benedykt XVI w adhortacji Verbum Domini napisał: „Nie ma rzeczy ważniejszej od tego, by umożliwić na nowo dzisiejszemu człowiekowi dostęp do Boga”.

Pomoc kapłanom w kryzysie
Centrum Formacji Duchowej w Krakowie prowadzi też jedyną w Europie Środkowowschodniej Szkołę Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa.

Trudno przecenić rolę tej szkoły wobec dzisiejszych potrzeb w Kościele, wobec kryzysów w kapłaństwie, trudności w formacji kapłańskiej i zakonnej. Szkoła pomaga w odnowie życia kapłańskiego.

Rozbudowie patronują:
Konferencja Episkopatu Polski
abp Stanisław Gądecki – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Poznański
abp Wojciech Polak - Prymas Polski, Przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa, Metropolita Gnieźnieński
abp Marek Jędraszewski - Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Krakowski
abp Grzegorz Ryś - Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Metropolita Łódzki
kardynał Robert Sarah – prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów,
kardynał Gianfranco Ravasi – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury,
arcybiskup Mieczysław Mokrzycki – metropolita lwowski

Więcej o CFD i rozbudowie:
www.cfd.sds.pl
www.cfd.salwatorianie.pl
https://www.facebook.com/CentrumFormacjiDuchowej/
www.cfd.sds.pl/rozbudowa
https://www.facebook.com/wolontariat.cfd/

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 maja

Poniedziałek, V Tydzień Wielkanocny
Święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika
...aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 17,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter