4 października
wtorek
Rozalii, Edwina, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Centrum Bożego Ciała

Ocena: 0
1076

Znana w całej Europie z kwietnych dywanów, uspywanych na Boże Ciało, parafia w Spycimierzu doczekała się właściwego uhonorowania.

fot. ks. Julian Głowacki

Niewielka wioska Spycimierz, położona nieopodal uzdrowiskowego i termalnego Uniejowa w województwie łódzkim, może już niedługo stać się kulturalną stolicą uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej. A to za sprawą Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”, pod którego budowę kamień węgielny poświęcił 23 lipca biskup włocławski Krzysztof Wętkowski.

Uroczystość rozpoczęła się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu, gdzie parafianie i goście zaproszeni przez burmistrza Uniejowa Józefa Kaczmarka zapoznali się z ideą powstania centrum.

– Dlaczego budujemy Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”? Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw należy powiedzieć o ludziach, których praca i zaangażowanie doprowadziły nas do tego punktu. Mam tu na myśli parafian, układających te piękne dywany na procesję eucharystyczną Bożego Ciała. Parafianie przede wszystkim pielęgnują wiarę i troskę o kościół, który jest sercem miejscowości. Bardzo ważnym elementem ich działalności i życia jest szacunek do przodków, wyrażany w przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji, i rodzinny wymiar tej uroczystości – powiedział burmistrz Józef Kaczmarek, tłumacząc inwestycję opiewającą na 12 mln zł.

Biskup włocławski Krzysztof Wętkowski przywołał słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Mateusza: „Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swoim przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich” i wskazał na umiejętność mieszkańców Spycimierza, którzy od dwustu lat potrafią odczytywać piękno obecności Boga w przyrodzie i w naturze i Jemu poświęcać to, co do Niego należy i jest piękne. – Wiara wyraża się przez kulturę i w tym znaczeniu powstanie tego centrum oznacza nie tylko zachowanie dziedzictwa, ale także jego pielęgnowanie, edukację i zwrócenie uwagi na piękno – zaznaczył biskup włocławski.

– Także tutaj, w tej małej miejscowości, można wpisać się w wielkie dziedzictwo europejskie. Dziś, kiedy chcemy mówić o dziedzictwie europejskim albo o kulturze europejskiej, to mówimy o kulturze chrześcijańskiej. Innej właściwie nie ma albo jest niewiele w dziedzictwie, które nam pozostało – powiedział bp Wętkowski, zauważając obecność przedstawicieli reprezentujących włoskie stowarzyszenie kultywujące tradycje związane z kulturą chrześcijańską.

Po uroczystym podpisaniu aktu erekcyjnego i poświęceniu przez biskupa włocławskiego dokonano wmurowania kamienia węgielnego na placu budowy naprzeciwko świątyni.

Tradycja dywanów kwiatowych z procesji Bożego Ciała w Spycimierzu od trzech lat znajduje się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Ma też szansę znaleźć się na światowej liście UNESCO. 30 marca 2020 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński złożył w imieniu społeczności parafii w Spycimierzu wniosek o wpisanie procesji na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.

Obecni na uroczystości poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego w Spycimierzu wysłuchali także prezentacji Marka Markowskiego, przedstawiciela szopkarzy krakowskich, który ukazał historię i tradycję szopkarstwa, znajdującego się na obu listach, krajowej i UNESCO. Goście z zainteresowaniem obejrzeli również film Janusza Tatarkiewicza ukazujący spycimierską tradycję usypywania dywanów kwiatowych na procesję Bożego Ciała.

Budynek Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”, o powierzchni blisko 1000 m kw., zaprojektowany został w kształcie litery U. Znajdą się w nim sale wystawowe, dydaktyczne i konferencyjne oraz zaplecze biurowo-administracyjne. Zwiedzający wystawę będą poprowadzeni przez historię tradycji układania kwietnych dywanów w Spycimierzu i na świecie. Część ekspozycji poświęcona zostanie także niematerialnemu dziedzictwu, a dzięki planowanej współpracy z wieloma partnerami z Polski i świata centrum ma szansę stać się unikalnym na skalę międzynarodową miejscem, w którym zaprezentowana zostanie sztuka układania kwietnych dywanów oraz inne tradycje i zwyczaje.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 października

Wtorek, XXVII tydzień zwykły, wspomnienie św. Franciszka z Asyżu
Błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego
i zachowują je wiernie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10,38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter