15 sierpnia
poniedziałek
Napoleona, Stelii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Centralne nabożeństwo ekumeniczne

Ocena: 0
1051

W łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki odbyło się centralne nabożeństwo ekumeniczne Słowa Bożego, któremu przewodniczył abp Grzegorz Ryś. Liturgia zgromadziła zwierzchników oraz przedstawicieli wszystkich Kościołów należących do Polskiej Rady Ekumenicznej.

fot.ks. Paweł Kłys

W słowie powitania metropolita łódzki przywołał ostatni dokument Ojca Świętego Franciszka o ekumenizmie. – Katolicy nie tylko mogą, ale muszą się modlić z innymi chrześcijanami, i muszą szukać okazji do takiej modlitwy. Ten swoisty nakaz Stolicy Apostolskiej jest też naszym wyborem. Nie możemy się z wami nie modlić! Nie możemy i nie chcemy modlić się sami! – mówił abp Ryś. Wskazując na krzyż, metropolita łódzki wskazał na rany Chrystusa – którymi z pewnością są nasze grzechy. – Ale tymi ranami, które są dla Ciała Chrystusowego szczególnie bolesne, są grzechy przeciw jedności. Ciało Chrystusa ukrzyżowanego jest poranione ranami, jest poranione podziałami chrześcijan. Tydzień modlitwy o jedność chrześcijan to czas, kiedy z wielką wrażliwością dotykamy tych ran, tak jak Tomasz dotykał ran Pana ukrzyżowanego i zmartwychwstałego – podkreślił arcybiskup.

W czasie liturgii słowa lekcję ze Starego Testamentu przeczytał ks. Michał Makula z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a lekcje z Nowego Testamentu – ks. Stanisław Bankiewicz z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz ks. Wiesław Kamiński z Kościoła Rzymskokatolickiego. Wyjątek z Ewangelii św. Jana przeczytał diakon rzymskokatolicki, a homilię wygłosił bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej – z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

W zwiastowaniu słowa kaznodzieja przywołał przykład orkiestry, którą jest Kościół, a dyrygentem i autorem utworu jest Chrystus. – Każdy z nas otrzymał właściwe nuty. Mamy różne, właściwe dla nas instrumenty. Mamy też jednego dyrygenta, tylko czy chcemy grać? Czy chcemy słuchać i podporządkowywać się prowadzącemu? Czy zamiast tego pragniemy konkurować z innymi – może ich lekceważąc? Czy też twierdząc, że niektórzy w tej orkiestrze nie powinni się znaleźć. A może czasami chcemy poprawiać samego kompozytora – dopisać coś w nutach sąsiada, albo może w swoich własnych, a może pouczyć dyrygenta, by dyrygował tak, jak nam się wydaje! Może powinniśmy się koncentrować nie na ekumenizmie, ale powinniśmy przyjąć za rzecz oczywistą, że każdy z nas, każdy Kościół, ma swoje miejsce, swoje zadania do wykonania, by utwór Chrystusa zabrzmiał całą pełnią, harmonią i pięknem – tłumaczył prezes PRE.

Wyjątkowym momentem ekumenicznej liturgii było zapalenie świec, które wcześniej otrzymali wierni, od paschału, symbolizującego Chrystusa Zmartwychwstałego. Trzymając w ręku zapalone świece, zgromadzeni odmówili wspólnie modlitwę monastyczną.

Liturgię zakończyło błogosławieństwo, którego udzielił abp Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

Należy podkreślić, że Łódź jest bardzo prężnym ośrodkiem ekumenizmu w Polsce. To dzięki inicjatywom metropolity łódzkiego na terenie archidiecezji łódzkiej mają miejsce liczne działania o charakterze ekumenicznym. Wśród nich należy wspomnieć Ekumeniczną Drogę Światła, co roku przemierzającą ulice Łodzi, podczas której rozważania przygotowywane są przez duchownych różnych Kościołów chrześcijańskich. Pierwsza Droga Światła przeszła ulicami Łodzi w kwietniu 2018 r. Nie można też zapomnieć o pierwszej w historii Kościoła nie tylko w Polsce, ale i na świecie Ekumenicznej Pielgrzymce do Ziemi Świętej, która odbyła się dzięki inicjatywie metropolity łódzkiego. Owocem wspólnego – ekumenicznego – pielgrzymowania do ziemi Zbawiciela była powołana przez abp. Grzegorza Rysia, przy współpracy łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, pierwsza w Polsce Ekumeniczna Szkoła Biblijna, która gromadzi słuchaczy nie tylko z Łodzi i regionu łódzkiego, ale z całej Polski.

W czasie trwającej od niemal roku pandemii COVID-19 metropolita łódzki zaprosił przedstawicieli bratnich Kościołów chrześcijańskich do wspólnej modlitwy nabożeństwem Drogi Krzyżowej, która z uwagi na ograniczenia nie przeszła, jak przed laty, ulicami Łodzi, ale odbyła się wirtualnie. Dopełnieniem tych ekumenicznych inicjatyw zainaugurowanych przez łódzkiego pasterza był tegoroczny Orszak Trzech Króli, w którym obok abp. Grzegorza wzięli udział bp Jan Cieślar z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz bp Marek Izdebski z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.

Jak zauważył abp Ryś podczas Eucharystii w tegoroczną uroczystość Objawienia Pańskiego: – Choć należymy do różnych Kościołów, wszyscy jesteśmy ochrzczeni w jedno Ciało. Przy wszystkich naszych różnicach możemy razem przeżyć mądrość tego powiedzenia: nie rób sam tego, co możesz zrobić z innymi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 sierpnia

Poniedziałek, XX Tydzień zwykły – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Córa królewska wchodzi pełna chwały, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 1, 39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter