19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Celibat na ołtarzu lasów Amazonii?

Ocena: 0
1874

Przeciw wykorzystaniu zbliżającego się Synodu Biskupów dla Amazonii do forsowania przez hierarchów-progresistów projektów zmieniających cały Kościół otwarcie wypowiedział się prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah oraz kilku innych ważnych kardynałów. Wiele wskazuje, że ich obawy są uzasadnione.

Fot. pixabay.com/CC0

Synod, który odbędzie się w dniach od 6 do 27 października pod hasłem „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i na rzecz ekologii integralnej”, ma charakter regionalny. Jego zakres tematyczny określił już w czerwcu dokument roboczy – „Instrumentum laboris”. To sytuacja mieszkańców Amazonii i wyzwania dla Kościoła katolickiego w tym regionie świata, a więc problemy wynikające z eksploatacji tamtejszych zasobów naturalnych, konflikty i przesiedlenia dręczące tamtejsze społeczności, zanieczyszczenia środowiska naturalnego, czy opieka duszpasterska na rozległym i trudno dostępnym obszarze Amazonii.

Wśród tematów, które pojawią się na Synodzie, znalazły sie jednak także - w ramach promowania tzw. "ekologii integralnej" - kwestie dopuszczenia do święceń kapłańskich tzw. viri probati - żonatych „sprawdzonych mężczyzn” oraz diakonatu kobiet. Obie te kwestie mają być postawione ze wzgledu na kryzys powołań kapłańskich w tamtym rejonie świata.

Temat świeceń kapłańskich viri probati nie jest nowy. Od lat promuje je bp Erwin Kräutler, wieloletni ordynariusz największej w Brazylii diecezji Xingu. W 2014 roku spotkał się w tej sprawie z papieżem Franciszkiem, po czym tryumfalnie ogłosił w mediach, że Ojciec Święty jest viri probati przychylny i otwarty na debatę.

Rzecz w tym, że bp Kräutler nie jest sam i ma podstawy do tak śmiałych stwierdzeń.

REPAM I SIEĆ PROGRESISTÓW

W tym samym 2014 roku powołano do działalności REPAM - Panamazońską Sieć Kościelną zrzeszającą dziewięć Kościołów rejonu Amazonii (Boliwię, Brazylię, Kolumbię, Ekwador, Gujanę Francuską, Gujanę, Peru, Surinam i Wenezuelę), której celem jest „zwrócenie uwagi świata na kruchą sytuację rdzennej ludności Amazonii”. Jej wiceprzewodniczącym został wówczas właśnie bp Kräutler, a dziś szefem Sieci jest były prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Claudio Hummes. On także nie kryje poglądu, że ratunkiem na kryzys powołań jest dopuszczenie do święceń kapłańskich żonatych mężczyzn.
To właśnie REPAM dostała od Franciszka misję przygotowania Synodu Biskupów dla Amazonii. Kardynał Hummes będzie relatorem generalnym Synodu, a sam papież pytany, czy udzielić żonatym mężczyznom choćby część władzy kapłańskiej, np. gdy chodzi o udzielanie niektórych sakramentów stwierdził, że „jest to sprawa do przestudiowania, przemyślenia i modlitwy”.

Ale i oni nie są sami. Jeszcze pod koniec czerwca w jednym z ośrodków rekolekcyjnych na obrzeżach Rzymu odbyło się zorganizowane przez REPAM niejawne sympozjum - spotkanie studyjne przygotowujące Synod. Spotkali się na nim obok kard. Hummesa i bp. Kräutlera także m.in. znani z progresywnego podejścia do prawa kościelnego kardynałowie Lorenzo Baldisseri, który będzie sekretarzem generalnym zbliżającego się Synodu, i Walter Kasper oraz inni biskupi i teologowie. Wyjątki z dokumentu powstałego po tym spotkaniu opublikował niedawno m.in. portal fronda.pl.

Spojrzenie na historię Kościoła pokazało nam, że wyświęcanie żonatych mężczyzn nie oznacza zerwania z tradycją eklezjalną. Od początków Kościoła, razem z posługującymi żyjącymi w celibacie, utrzymywano możliwość posługi będąc w małżeństwie, tak jak jest to we wschodnich katolickich Kościołach; dotyczy to także, w niektórych przypadkach, sytuacji, gdy żonaci posługujący z innych chrześcijańskich wyznań prosili o stanie się częścią Kościoła łacińskiego

Sympozjum sugeruje, by żonaci mężczyźni o doświadczeniu chrześcijańskim byli wyświęcani do posługi kapłańskiej, aby służyć społeczności [...] celebrując Eucharystię, udzielając sakramentu pokuty i namaszczenia chorych w ich wspólnocie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter