20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

CARITAS - wyobraźnia miłosierdzia

Ocena: 0
1366

 


PRAKTYCZNY EKUMENIZM

Caritas od lat jednoczy we wspólnych projektach chrześcijańskie wspólnoty wyznania prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Dziś mówi się, że Caritas prowadzi praktyczny ekumenizm. – Przekazuję Caritas Polska serdeczne podziękowania za współpracę ekumeniczną, realizowaną od 21 lat – mówi Wanda Falk, dyrektor generalny Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. – Od 20 lat realizujemy wspólnie Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, od 14 lat Wielkopostną Skarbonkę Diakonijną, w Kościele rzymskokatolickim znaną pod nazwą Jałmużna Wielkopostna, a także galę Ubi Caritas. Wspólna droga dzieła miłosierdzia, wspólne inicjatywy umożliwiają zbliżanie się ludzi do siebie, są świadectwem rozwoju ekumenicznego dialogu. Jesteśmy wdzięczni, że przywracanie nadziei na lepsze jutro i czynienie dobra na rzecz naszych potrzebujących braci i sióstr mogą być realizowane w duchu ekumenizmu i ze wskazaniem na chrześcijańskie wartości – mówi Wanda Falk.

Ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos, podobnie ocenia współpracę. – Dzięki temu, że działamy ekumenicznie, możemy znacznie szerzej docierać do potrzebujących. Jednocześnie, jeśli pokazujemy, że jako organizacje charytatywne różnych wyznań potrafimy ze sobą współpracować, to tym bardziej wierni, którzy na co dzień żyją obok siebie, a są różnych wyznań. Otrzymują przykład, że sensem ludzkiego życia jest szukanie tego, co jednoczy. Zdarzało się, że za pośrednictwem Caritas Polska przekazywaliśmy środki pieniężne na tereny, gdzie Kościół Prawosławny nie ma swoich struktur – mówi ks. Doroteusz Sawicki.

Dyrektor prawosławnej Eleos wskazuje też na wymiar ekonomiczny wspólnych przedsięwzięć. Składając wspólnie w jednej firmie zamówienia na produkcję świec „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, jako organizatorzy, stają się większym partnerem, otrzymują lepszy produkt za niższą cenę, przez co pozostaje więcej środków na pomoc potrzebującym. – Jesteśmy jak dwie współdziałające dłonie. Gratuluję Caritas pięknego jubileuszu – dodaje ks. Doroteusz Sawicki.

 


SPRAWDZIAN W PANDEMII I ŻYWIOŁACH

Pandemia koronawirusa w Polsce była sprawdzianem możliwości organizacji charytatywnych w Polsce, z których część zamknęła biura. Caritas Polska stanęła na wysokości zadania. Zwracając się do swoich stałych partnerów i pozyskując nowych, zachęcając indywidualnych darczyńców, niesie pomoc medykom. Dostarcza respiratory, środki ochrony do placówek medycznych. Zakupy są celowane, nie było żadnych pomyłek przy wyborach renomowanych dostawców.

– W ramach akcji „#Wdzięczni medykom”, organizowanej przez Caritas Polska, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju otrzymał m.in. dziesięć respiratorów transportowych, które w walce z COVID-19 stanowią sprzęt ratujący życie. Aparatura jest bardzo uniwersalna i znalazła zastosowanie w oddziałach m.in. wewnętrznych, neurochirurgii, intensywnej terapii dla dzieci i dla dorosłych, na izbie przyjęć – mówi Robert Rychel, dyrektor szpitala. – Nie byłoby to możliwe bez wsparcia Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która od lat jest zaangażowana w pomoc naszemu szpitalowi. W ramach tej akcji szpital otrzymał ogromną ilość środków ochrony osobistej, które zostały ufundowane przez Polskie Sieci Energetyczne – dodaje Robert Rychel.

Po eksplozji 4 sierpnia br. w porcie w Bejrucie pomoc poszkodowanym Libańczykom uruchomiona została natychmiast. Nieprzerwanie niesione jest wsparcie ofiarom wojny w Syrii, gdzie z pomocy wycofały się światowe organizacje charytatywne.

– Straciliśmy dom. Żadna z naszych dwóch córek nie wie, co to prawdziwe dzieciństwo i beztroska zabawa. Z żoną Evą jesteśmy jedną z pierwszych rodzin, które otrzymały wsparcie w ramach programu „Rodzina Rodzinie” w grudniu 2016 r. i otrzymujemy je do chwili obecnej. Comiesięczna pomoc finansowa daje nam poczucie bezpieczeństwa. Jestem stolarzem, przyjmuję każdą ofertę pracy, ale pracy jest mało. Stabilność daje nam wsparcie finansowe od polskich darczyńców – mówi Georg z Aleppo.

Fares Sayes, pracownik Hope Center, realizujących w Aleppo programy finansowane przez Caritas Polska, często widzi uśmiech na twarzach ludzi wyczerpanych wojną. – Caritas Polska trafia z pomocą do najbardziej potrzebujących. Oni w podziękowaniu mówią, że modlą się za polskich darczyńców. W mojej pracy wolontariusza nie widziałem wcześniej tak wielu programów pomocowych jak te realizowane przez Caritas Polska – mówi Fares Sayes.

Ks. Marcin Iżycki zapowiada uruchomienie od stycznia 2021 r. programu dla Libanu „Rodzina Rodzinie”, analogicznego do realizowanego w Syrii, oraz drugiego dla irackiego Kurdystanu. – Nie wybieramy, komu pomagać, w Kościele powszechnym miłosierdzie jest dla wszystkich i pomoc okazujemy każdemu potrzebującemu. Dlatego równocześnie realizujemy znane od lat akcje i organizujemy nowe. Chcielibyśmy działać coraz bardziej profesjonalnie – deklaruje ks. Marcin Iżycki.

Bp Wiesław Szlachetka ocenia, że działalność Caritas uczy korzystać z dóbr w taki sposób, by zapobiegać biedzie. – Caritas dociera tam, gdzie jest ubóstwo, często nie zauważane przez innych. Caritas to wyobraźnia miłosierdzia, szeroko otwarta na potrzeby drugiego człowieka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter