29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

CARITAS - wyobraźnia miłosierdzia

Ocena: 0
1352

Błyskawicznie docierają z pomocą, by być blisko człowieka chorego, ubogiego, samotnego, skrzywdzonego. Od 30 lat Caritas jest wizytówką miłosierdzia Kościoła.

fot. www.caritas.pl

Jubileuszowej Mszy świętej dziękczynnej za 30 lat działalności Caritas w Polsce przewodniczył 9 października w katedrze Polowej WP w Warszawie abp Stanisław Gądecki. Podczas wieczornej gali wręczono medale 30-lecia Caritas za długotrwałą i owocną współpracę w misji niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. Medale otrzymali byli dyrektorzy Caritas Polska, kierujący organizacją w latach 1990-2017: ks. Wojciech Łazewski, ks. Adam Dereń i ks. Marian Subocz, a także Aloysius John, sekretarz generalny Caritas Internationalis, i ks. Michael Landau, prezydent Caritas Europa.

Medalami nagrodzono również partnerów, instytucje i przedsiębiorców, którzy wspierają Caritas Polska w niesieniu pomocy potrzebującym: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Jeronimo Martins Polska SA, Lidl Polska, PKN Orlen, Redakcję Audycji Katolickich TVP oraz Katolicką Agencję Informacyjną. Podczas gali dyrektorom diecezjalnych Caritas wręczono srebrne i złote medale „In caritate servire”.

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki został uhonorowany medalem Gloria Caritas, ustanowionym przez biskupa polowego Józefa Guzdka. Odznaczenie przyznawane jest osobom, które znacząco przyczyniły się do realizacji celów i zadań Caritas Ordynariatu Polowego.

 


GODNI ZAUFANIA

– Jestem pod ogromnym wrażeniem inicjatyw Caritas, w całym kraju jest około 5 tys. rodzajów dzieł, dzięki czemu pomoc kierowana jest do 3 mln potrzebujących – mówi bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Nadzorczej Caritas Polska przy Episkopacie Polski.

Bp Szlachetka podkreśla, że Caritas jest obecnie największą w Polsce organizacją charytatywną. Działała już przed II wojną światową, ale w 1950 r. została zlikwidowana przez ówczesne władze. Po reaktywacji Caritas w 1990 r. trzeba było odbudować jej struktury, wypracować system organizowania pomocy, rozpoznawania środowisk, gdzie wsparcie jest najbardziej potrzebne. – Oceniam, że przez 30 lat udało się zrobić bardzo wiele. Działalność Caritas stoi na coraz wyższym poziomie, a organizacja dysponuje coraz lepszymi narzędziami niesienia pomocy, o czym świadczą liczne dzieła, projekty, programy pomocowe zarówno w kraju, jak i za granicą. W ciągu 30 lat Caritas zbudowała przekonanie, że jest instytucją godną zaufania, a posiadane środki są dobrze przez nią dystrybuowane – mówi bp Szlachetka.

Nie sposób wymienić wszystkich dzieł – od tych służących niesieniu pomocy osobom ubogim, chorym, niepełnosprawnym, przez wspierające rozwój dzieci i młodzieży, aż po podejmujące interwencje humanitarne w krajach dotkniętych skutkami wojen i klęsk żywiołowych. Do największych należą program „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, „Rodzina Rodzinie” oraz wsparcie dla seniorów „Na codzienne zakupy”. Coraz więcej programów w Polsce skierowanych jest do osób starszych i samotnych, to grupa potrzebująca szczególnego wsparcia.

– Nie moglibyśmy pomagać, gdyby nie otwarte serca Polaków. 70 proc. funduszy pochodzi od darczyńców indywidualnych i od firm. Chcę im wszystkim podziękować – mówi ks. Iżycki.

Caritas to dzisiaj marka, a niektóre programy żyją już własnym życiem. „Jałmużna Wielkopostna”, „Tornister pełen uśmiechów” czy program stypendialny „Skrzydła” na stałe wpisały się w świadomość Polaków, wspierających te dzieła rokrocznie.

Dzięki wypracowanej marce Caritas stała się partnerem dla instytucji rządowych i tych działających na poziomie ministerialnym. – Od 2014 r. Caritas Polska jest zaangażowana w realizację Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) – informuje nas Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, które w programie pełni funkcję instytucji zarządzającej. Rocznie Caritas przekazuje ok. 14 tys. ton żywności 280 tys. potrzebujących. W okresie pandemii Caritas Polska rozszerzyła akcję o inicjatywę #PomocDlaSeniora.

MRiPS z uznaniem wyraża się też o wspólnych działaniach Caritas we wspieraniu osób bezdomnych. – W programie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym” w tym roku dziewięć instytucji Caritas realizuje projekty na kwotę 1,5 mln zł.

Znaczące jest, że w obecnej IX kadencji w Radzie Pomocy Społecznej – organie opiniodawczo-doradczym Ministra Rodziny i Polityki Społecznej – zasiada czterech przedstawicieli Caritas.

Kontakty z Caritas chwali Michał Woś, były minister ds. pomocy humanitarnej. – Współpraca układała się wzorowo. Jestem pod wrażeniem działań pomocowych podejmowanych przez Caritas Polska. Zaangażowanie pracowników oraz wolontariuszy pozwala otrzeć łzy z oczu dzieci, cierpiących z powodu wojny i głodu. Jeden z naszych najważniejszych wspólnych projektów dotyczył bezpośredniej pomocy materialnej i psychologicznej dla ludności zamieszkującej w obwodzie donieckim i ługańskim na terenach kontrolowanych przez rząd Ukrainy – mówi min. Michał Woś.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter