19 sierpnia
poniedziałek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Caritas w liczbach

Ocena: 0
324

Dociera z pomocą do najbardziej potrzebujących. Raporty roczne Caritas w obu diecezjach warszawskich przedstawiają się imponująco.

Wolontariusze z SKC w Dębem Wielkim prowadzą zbiórkę na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych w powiecie mińskim; fot. cdwp.caritas.pl

W diecezji warszawsko-praskiej w ubiegłym roku w sześciu placówkach Caritas objęła opieką 218 dzieci i młodzieży. Z akcji kolonijnej skorzystało 653 dzieci (w tym polonijnych), na 15 turnusach. Wsparciem w ramach programu „Skrzydła” objęto 35 dzieci. W sześciu placówkach niepublicznej opieki zdrowotnej na terenach powiatu mińskiego, legionowskiego, otwockiego, wołomińskiego i warszawskiego z długoterminowej opieki medycznej skorzystało 101 osób chorych, a w hospicjach domowych – 312 osób.

Na stałe z podstawowej opieki zdrowotnej w przychodni zdrowia korzysta ok. 11 tys. pacjentów, 130 osobom wypożyczono potrzebny sprzęt medyczny. Z trzech domów dziennego pobytu dla osób starszych korzysta 172 seniorów. W trzech ośrodkach interwencji kryzysowej udzielono pomocy 113 kobietom i 140 dzieciom doświadczającym przemocy domowej. W dwóch jadłodajniach dla osób bezdomnych i ubogich wydano około 251 tys. posiłków oraz 53 tys. bochenków chleba i 3,5 tys. paczek świątecznych. Z mobilnej łaźni skorzystało prawie 16,5 tys. osób, z ogrzewalni – 8 tys. osób. W schronisku dla bezdomnych przebywały 42 osoby, a w mieszkaniach chronionych znalazły się trzy osoby.

W ramach zbiórki „Tak, pomagam” udzielono pomocy żywnościowej ponad 2 tys. osób. W ramach programu dystrybucji żywności FEAD przekazano 466 ton żywności dla 9145 osób, karty na codzienne zakupy otrzymało 128 osób, a w ramach programu „Spiżarnia Caritas” wydano 70 ton żywności. W sześciu placówkach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych (WTZ, SDS, KODOST, SOW) z pomocy korzysta 238 osób z różnych stopniem i rodzajem niepełnosprawności. W dwóch placówkach świadczących różnego rodzaju wsparcie dla rodzin w postaci poradnictwa psychologicznego, prawnego, terapii czy profilaktyki uzależnień objęto opieką prawie 1,7 tys. osób. W Pierogarni Caritas, która w minionym roku otrzymała nagrodę „Marka Ekonomii Społecznej” oraz wyróżnienie Jakości Konsumenta, z posiłków skorzystało około 100 tys. osób.

Caritas świadczy różnego rodzaju pomoc doraźną, którą objęte są osoby w różnych kryzysowych sytuacjach życiowych: zakupiono dziewięć ton węgla na zimę, 20 pogorzelcom wydano odzież, paczki okolicznościowe, zakupiono leki. Pomoc świadczona jest za pośrednictwem 65 aktywnie działających Parafialnych Zespołów Caritas oraz 50 Szkolnych Kół Caritas.

W minionym roku Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej otworzyła nową placówkę dla osób niepełnosprawnych: Środowiskowy Dom Samopomocy w Mrozach.

***

W archidiecezji warszawskiej w ubiegłym roku dzięki Caritas180 dzieci pozostawało pod opieką specjalistów pracujących nad uzupełnieniem deficytów wychowawczych i edukacyjnych. Pomoc uzyskały w pięciu specjalistycznych placówkach wsparcia dziennego (świetlicach socjoterapeutycznych) na Ochocie, Ursynowie i Woli. Na sześciu wakacyjnych turnusach kolonijnych w różnych miejscach w Polsce wypoczywało 632 dzieci (w tym 104 dzieci z Ukrainy i Białorusi), a 124 dzieci wyjechało na zimowisko. W ramach programu „Skrzydła” 110 dzieci skorzystało z pomocy stypendialnej przeznaczonej na zakup przyborów szkolnych i opłaty za zajęcia dodatkowe. Wsparcie finansowe na zakup podręczników i przyborów szkolnych otrzymało 15 rodzin.

W stacjonarnych placówkach Caritas przebywało 398 pacjentów – 182 w zakładzie opiekuńczo-leczniczym i 216 w hospicjum. Hospicjum domowe sprawowało opiekę nad 542 osobami w miejscu ich zamieszkania na terenie powiatów: grodziskiego, grójeckiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawsko-zachodniego oraz w niektórych dzielnicach Warszawy. W okolicach Błonia i Grójca domową opiekę długoterminową świadczono 85 pacjentom.

W dwóch warszawskich schroniskach 644 bezdomnych znalazło dach nad głową, a nadto otrzymało wyżywienie, pomoc socjalną, psychologiczną, terapeutyczną i prawną. Ponad 30 osobom udało się usamodzielnić – znaleźć mieszkanie i stałe źródło utrzymania. Jadłodajnia Caritas wydała ponad 100 tys. ciepłych posiłków. Potrzebujący korzystali 15 tys. razy z ciepłej kąpieli oraz wymiany odzieży w łaźni Caritas. Magazyn odzieżowy wydał odzież 9 tys. razy. W okresie zimowym udzielono ponad 4 tys. interwencyjnych noclegów.

Pomoc indywidualną otrzymały 2 tys. osób, w tym około 600 w zakupie leków, sprzętu rehabilitacyjnego i sprzętu AGD. Dofinansowane były turnusy rehabilitacyjne, leczenie specjalistyczne, zakupy dla poszkodowanych w wyniku zdarzeń losowych. Ponad 1,2 tys. osób w ramach projektu „Czystość każdego dnia” otrzymała pomoc rzeczową w postaci artykułów chemii gospodarczej, odzieży i obuwia.

Tysiące osób otrzymały pomoc i wsparcie w parafiach archidiecezji warszawskiej. Parafialne Zespoły Caritas świadczyły pomoc przekazując potrzebującym artykuły spożywcze, leki oraz paczki świąteczne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

"... przyjdź i chodź za Mną!"

Dziś w Kościele: poniedziałek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 2,11-19, Ps 106 (105),34-...44, Mt 19,16-22
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -