26 lutego
piątek
Miroslawa, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Caritas utworzy polsko-syryjski zespół ds. programu "Rodzina Rodzinie"

Ocena: 0
197

Nasza pomoc wciąż jest niezbędna. Dramat Syryjczyków trwa. Przedłużamy program Rodzina Rodzinie, by zmienić tragiczną sytuację konkretnych ludzi, którym wojna zabrała normalne życie – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, w drugą rocznicę uruchomienia programu "Rodzina Rodzinie".

fot. Caritas Polska

Program będzie działał kolejny rok, powstanie także specjalny polsko-syryjski zespół tak, aby dotrzeć do jeszcze większej liczby potrzebujących oraz darczyńców. Do tej pory pomocą objętych zostało ponad 8,7 tys. rodzin, a suma wsparcia wyniosła 35 mln zł.

Zespół utworzą pracownicy Hope Center w Aleppo oraz Caritas Polska. Koordynatorem prac specjalnego teamu jest Sylwia Cieślar-Hazboun z działu zagranicznego Caritas Polska.

– Naszym celem jest zwiększenie efektywności udzielanej pomocy, a przede wszystkim pozyskiwanie nowych darczyńców oraz monitorowanie udzielanej już pomocy w Syrii – informuje Cieślar-Hazboun.

Program "Rodzina Rodzinie" powstał 4 października 2016 r. w odpowiedzi na tragiczną sytuację mieszkańców jednego z najbardziej dotkniętych skutkami wojny syryjskiego miasta Aleppo. Jest „pomostem” łączącym Polaków i zmęczonych konfliktem wojennym Syryjczyków. Polega na wsparciu konkretnych rodzin syryjskich.

Do tej pory pomocą objętych zostało ponad 8,7 tys. rodzin. Włączyło się w nią 21 tys. polskich darczyńców. Udzielono wsparcia w wysokości 35 mln zł. W ramach programu Caritas Polska współpracuje z Caritas w Syrii przede wszystkim dzięki utworzonym w centrum konfliktu Hope Center.

Caritas Polska Współdziała także z Caritas w Libanie, kościołem syryjsko – prawosławnym, grecko-prawosławnym, ormiańsko – ortodoksyjny, ormiańskim, maronickim, syryjsko-katolickim, ormiańsko-katolickim i chaldejskim. Dzięki tej współpracy oraz licznym darczyńcom możliwa jest pomoc żywnościowa, wsparcie wynajmu i remontu mieszkań zniszczonych przez wojnę, opieka medyczna i wsparcie ludzi starszych, działania edukacyjne dla dzieci.

W pierwszych miesiącach istnienia programu zakładano wsparcie 60 syryjskich rodzin zlokalizowanych w obozach przejściowych w Libanie oraz w Aleppo przez okres pół roku. Ogromny odzew społeczeństwa polskiego spowodował przedłużenie projektu na 2017 rok. Caritas Polska w okresie świąt Bożego Narodzenia nagrała kolędę polskich i syryjskich rodzin, która w sposób symboliczny wyrażała integrację obu narodów, jednego tak dotkliwie doświadczonego podczas drugiej wojny światowej i kolejnego podczas wojny domowej w Syrii.

W ciągu pierwszych miesięcy trwania projektu dołączyło aż 7 tys. osób, wspierając około 2 tys. rodzin syryjskich na kwotę 19 mln zł.

W styczniu 2017 przedstawiciele Caritas Polska pomimo trwających działań wojennych w Syrii odwiedzili miasto Aleppo, chyba najbardziej doświadczone na świecie. Udokumentowaniem tragedii był nagrany materiał dokumentalny z „miasta ruin”.

W lutym tegoż roku w akcję pomocy włączyli się artyści polscy Kayah, Ania Rusowicz, Adam Nowak i Mateusz Pospieszalski nagrywają teledysk „Rozbitkowie” promując akcję Rodzina Rodzinie. Piosenka dostała się na listę przebojów Radiowej Trójki.

W grudniu 2017 zorganizowany został koncert kolęd, podczas którego dzięki charytatywnym SMS-om zebrano 1 milion złotych.

W styczniu 2018 został wydany oficjalny komunikat o przedłużeniu projektu na 2018 rok. Powstaje nowy ośrodek pomocowy – Hope Center, zajmujący się koordynacją i monitoringiem działań Caritas Polska w Syrii. Zatrudnionych zostaje 13 osób.

W maju 2018 delegacja Caritas Polska pod przewodnictwem ks. dyrektora Marcina Iżyckiego podczas wizyty w Watykanie otrzymała błogosławieństwo Papieża Franciszka dla wszystkich włączających się w program Rodzina Rodzinie. Poświęcona przez Ojca Świętego "Mobilna Ambasada Niepodległej" ruszyła po Polsce z ikoną Maryi Współczującej z Aleppo. Jej wizerunek przypomina Polakom o potrzebie modlitwy za pokój w Syrii.

W czerwcu 2018 Caritas Polska zorganizowała Konferencję prasową z udziałem abp Josepha Tobji z Syrii, oraz pracowników Hope Center. Opublikowany przy tej okazji Raport o Syrii jest dokumentem obrazującym dramat rodzin syryjskich.

Wojna w Syrii toczy się od siedmiu lat. Pomocy humanitarnej w dalszym ciągu potrzebuje ponad 8 milionów ludzi. To tak, jakby potrzebowali jej wszyscy mężczyźni w Warszawie.

Prosimy o pomoc dla Syryjczyków: www. rodzinarodzinie.caritas.pl Wpłat można dokonywać standardowym przelewem na konto Caritas Polska: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 oraz wysyłając SMS o treści Rodzina Rodzinie na numer 72072.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 26 lutego par. św. Ojca Pio (ul. Fieldorfa 1, DW-P)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter