19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Caritas Polska: ściślej współpracujmy na rzecz Ukrainy!

Ocena: 0
747

Wojna na Ukrainie przestała mieć wyłącznie wymiar regionalny. Jej skutki społeczne, polityczne i gospodarcze już teraz odczuwane są na całym świecie. To pokazuje, że niezbędne jest dalsze zacieśnianie współpracy międzynarodowej - podkreślił ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, podczas briefingu dla dziennikarzy zorganizowanego na zakończenie trzydniowego spotkania Partners Meeting i Forum Dobroczynności, poświęconego międzynarodowej odpowiedzi sieci Caritas na kryzys w Ukrainie.

Fot. Caritas Polska - Caritas-Ukraina, pomoc na miejscu, w Rubizem, styczeń 2022

W spotkaniu Partners Meeting wzięło udział przeszło 50 delegatów z ponad 20 organizacji należących do sieci Caritas Europa i szerszej konfederacji Caritas Internationalis, które wspierają pomoc humanitarną w Ukrainie i działania na rzecz ukraińskich uchodźców w Polsce. Była to okazja do wspólnej refleksji nad dotychczasową reakcją na kryzys i planowaniem dalszych kroków.

Pierwsze 100 dni działań pomocowych podsumowali członkowie międzynarodowych struktur Caritas, jak również dyrektorzy Caritas Polska, Caritas Ukraina i Caritas Spes.

Caritas Polska przekazała do tej pory na Ukrainę dary rzeczowe o wartości ponad 140 mln zł. Jest to głównie żywność, środki higieniczne i zaopatrzenie medyczne, leki wózki inwalidzkie czy generatory prądu. Do tej pory przekazano około 20 tys. ton różnego rodzaju darów.

Pomoc uchodźcom świadczyło ok. 20 tys. wolontariuszy. Specjalistyczną pomoc otrzymali niepełnosprawni, seniorzy, rodziny i dzieci. Caritas oferowała także pomoc psychologiczną i prawną.

Zapowiedziano rozszerzenie programu “Rodzina - rodzinie” na osoby, które zostały na Ukrainie. Wartość początkowa przedsięwzięcia wynosi milion euro. Planuje się też przekazanie takiej samej kwoty na pomoc psychologiczną dla osób z Ukrainy mierzących się z traumą spowodowaną wojną.

Na terenie całego kraju Caritas Polska uruchomiła 30 centrów pomocy migrantom i uchodźcom, Można tam uzyskać wsparcie psychologiczne, prawne, a także w zakresie pośrednictwa pracy, opieki nad dzieckiem oraz szereg kursów językowych lub pomagających znaleźć pracę.

W ramach akcji Paczka dla Ukrainy, do konkretnych ukraińskich rodzin trafiło 38 tys. paczek, przygotowanych zgodnie ze szczegółową specyfikacją. Wartość tej pomocy to ok. 13 mln zł.

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki zapowiedział kolejne inicjatywy tej organizacji na rzecz Ukrainy. Już wkrótce zorganizowane zostaną wyjazdy wakacyjne dla ok. 2 tys. ukraińskich dzieci, na których będą one integrować się ze swoimi nowymi polskimi kolegami i koleżankami. Ponadto Caritas Polska zapewni ukraińskim dzieciom wyprawki do szkół.

Wojna na Ukrainie przestała mieć wyłącznie wymiar regionalny. Jej skutki społeczne, polityczne i gospodarcze już teraz odczuwane są na całym świecie. To pokazuje, że niezbędne jest dalsze zacieśnianie współpracy międzynarodowej

- podsumował dyrektor Caritas Polska.

Maria Nyman, sekretarz generalna Caritas Europa podkreśliła, że od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę sieć Caritas w Europie wspiera ludzi dotkniętych wojną i jej konsekwencjami. Jak oceniła, praca realizowana przez Caritas Polska "jest ogromna i to robi wielkie wrażenie". Jak poinformowała, już 7 mln ludzi opuściło Ukrainę, a wewnątrz kraju swoje domostwa pozostawiło 8 mln obywateli. To mniej więcej 1 na 3 Ukraińców.

Podkreśliła, że rolą w Caritas Europa jest utrzymanie wspólnych działań w sieci pomocowej i jak najlepsza koordynacja tych działań. "Staramy się zapewnić jak najlepsze ukierunkowanie tego wsparcia" - dodała Nyman.

Sieć Caritas działa w ok. 160 krajach na świecie, w Europie - w 46 krajach.

Każdy z tych krajów staramy się wspierać w jego działaniach. Wiadomo dziś, że najwięcej uchodźców z Ukrainy dotarło do Polski, gdzie Caritas zaczął natychmiast działać. Ale Ukrainę wspierają też inne kraje sąsiednie, starając się zrobić wszystko, co tylko jest możliwe, a czasami także to, co nie jest możliwe

- mówiła sekretarz generalna Caritas Europa.

Caritas w Europie poprzez sieć swoich placówek mógł zmobilizować pomoc finansową, ale też inne rodzaje wsparcia: wsparcie techniczne czy budowanie potencjału. - Staramy się być razem i orientować się, gdzie i jak najlepiej wspierać naszych partnerów - powiedziała Maria Nyman.

Pośród tych okropieństw, z którymi wiąże się wojna, widzimy tu promień światła dzięki działaniom Caritas i innych podmiotów. Wiemy, że potrzeby na Ukrainie są ogromne, więc to wsparcie będzie potrzebne jeszcze przez dłuższy czas. Musimy zostać z tymi, którzy są najbardziej dotknięci wojną. Wartość zniszczeń materialnych na Ukrainie już teraz jest szacowana na ok. 100 mld dol. Ale ważniejsze są straty ludzkie - ludzie zginęli, zostali ranni, doświadczyli traumy. Im trzeba będzie pomagać jeszcze bardzo długo. Czasami wydaje się, że ta nasza pomoc to tylko kropla w morzu potrzeb, ale z drugiej strony ta kropla ratuje życie, przywraca ludziom godność i jeśli tych kropli jest bardzo wiele to zbierze się z nich całe morze nadziei

- podsumowała Maria Nyman.

Silvia Sinibaldi, dyrektor Caritas Europa ds. współpracy międzynarodowej i humanitarnej przypomniała, że Caritas Europa stara się od początku ogniskować wolę pomagania poprzez system "emergency appeal", czyli system sygnalizacji potrzeb najbardziej wymaganych w danym momencie przez daną jednostkę Caritas z danego regionu. - W ten sposób na Ukrainę skierowano już 100 mln dol., ale to oczywiście kropla w morzu tamtejszych potrzeb - mówiła Sinibaldi.

Jakie są obecnie największe wyzwania związane z udzielaniem wsparcia w Ukrainie?

Wojna trwa, staramy się mapować to, jakie są potrzeby i jakie wsparcie będzie najbardziej odpowiednie, co przekazać tym, którzy działają na miejscu. Na początku działania była bardzo chaotyczne, co związane było m.in. z ryzykiem dotyczącym osób przekraczających granicę ukraińską. Dlatego stworzyliśmy gorące linie telefoniczne, tak aby skutecznie dzielić się informacjami z Caritasami krajów sąsiadujących z Ukrainą i dzięki temu lepiej pomagać ludziom, którzy będą musieli opuścić swoje domy

- wskazywała Sinibaldi. Zaznaczyła, że Caritas Europa jest też odpowiedzialna za udzielanie pomocy długofalowej. Wdrożony został dzięki współpracy w ramach Caritas Internationalis mechanizm koordynacji poszczególnych działań. Jeśli chodzi o transport darów i pomoc nadgraniczną, wsparcie zaczęło działać bardzo szybko, ale nadal są obszary związane z pomocą techniczną, które wymagają usprawnienia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter