23 lutego
sobota
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Caritas dla chorych

Ocena: 5
855

– Widać ogromne zaufanie społeczne do instytucji medycznych prowadzonych przez Kościół – mówi ks. Marcin Iżycki.

fot. arch. Caritas Polska

Z ks. Marcinem Iżyckim, dyrektorem Caritas Polska rozmawia Irena Świerdzewska

 

Dlaczego Caritas Polska zajęła się działalnością stricte medyczną?

Niesienie bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi jest jednym z podstawowych zadań Caritas, która jest organizacją kościelną – a Kościół wpatruje się w Jezusa Chrystusa, i to On leczy nasze rany. W Polsce nasza działalność na rzecz chorych i ich rodzin stała się możliwa dopiero po przełomie ustrojowym w 1989 r., kiedy świeżo powołana Caritas Polska i Caritas diecezjalne zaczęły tworzyć placówki medyczne. Jako pierwsze powstawały Stacje Opieki, na wzór placówek prowadzonych w Niemczech. Oferowały one pomoc lekarsko-pielęgniarską świadczoną także w domach obłożnie chorych pacjentów. Na bazie tych stacji powstały dzisiejsze przychodnie.

Jaką część działalności Caritas stanowi obecnie pomoc medyczna?

Około 40-50 proc. prowadzonych dzieł Caritas dotyczy pomocy zdrowotnej i opieki nad starszymi i niepełnosprawnymi osobami. W skali kraju mamy 158 Stacji Opieki, 14 poradni lekarskich, 66 stacjonarnych zakładów rehabilitacji, 44 hospicja, 114 wypożyczalni sprzętu medycznego.

Zatrudniamy przygotowanych fachowo lekarzy specjalistów i pielęgniarki. Na niektórych odcinkach, np. w hospicjach domowych, pomocą mogą służyć wolontariusze. Bazując na naszych strukturach, powołaliśmy wiele ośrodków służących cierpiącemu, niosących ulgę ciału, ale także duszy, bo troszczymy się o całego człowieka. W prowadzonych placówkach medycznych realizujemy świadczenia medyczne m.in. w ramach pielęgniarstwa środowiskowego, długoterminowej opieki domowej, hospicjum domowego, rehabilitacji ambulatoryjnej czy ośrodków wsparcia dla cierpiących na chorobę Alzhaimera. Zajmujemy się także medycyną szkolną. Caritas prowadzi stacjonarne zakłady lecznicze takie jak: hospicja dla dzieci i dla dorosłych, zakłady opiekuńczo-lecznicze z rehabilitacją. Ostatnio ruszyliśmy z programem dziennych domów pobytu dla chorych po hospitalizacji, którzy wymagają szczególnej opieki poszpitalnej. Form działalności medycznej prowadzonej przez Caritas jest wiele, tak by móc opieką otoczyć człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 6 (695), 10 lutego 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 lutego 2019 r.

 

Ks. Marcin Iżycki (1973) – kapłan diecezji warszawsko-praskiej, święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r., studiował na PWT w Warszawie, UKSW oraz w Szkole Głównej Handlowej. W latach 2006--2008 był organizatorem i pierwszym dyrektorem Dzieła Pomocy „Ad Gentes” KEP. W 2007 r. został dziekanem Służby Celnej w Ministerstwie Finansów, w 2011 r. dyrektorem Dzieła Misyjnego diecezji warszawsko-praskiej, w 2013 r. krajowym duszpasterzem służb skarbowych i służby celnej w strukturach KEP w Warszawie. W czerwcu 2017 r. został powołany przez KEP na dyrektora Caritas Polska.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -