23 maja
czwartek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Caritas dla Aleppo

Ocena: 0
434

Minął rok od startu programu Caritas Polska „Rodzina rodzinie”. W pomoc rodzinom syryjskim zaangażowało się 14 tys. 540 podmiotów z Polski, darczyńców grupowych i indywidualnych.

fot. arch. Caritas Polska

Do Aleppo przekazano blisko 15 mln zł na finansowanie wody, leków, dostępu do elektryczności oraz edukacji. Polskie rodziny, wspólnoty, parafie i firmy poprzez stronę www.rodzinarodzinie.caritas.pl obejmują półrocznym wsparciem rodziny w Aleppo. Regularną pomocą objęto już blisko 10 tys. rodzin dotkniętych skutkami wojny w Syrii. Obecnie jest to największy program pomocowy realizowany przez Caritas Polska i jeden z największych polskich programów społecznych. Jak informują lokalne kościoły oraz zgromadzenia zakonne z Aleppo, przez które kierowana jest pomoc, system sprawdza się wyjątkowo skutecznie, a potrzeby wciąż są bardzo duże.

Program jest odpowiedzią na apel papieża o przyjęcie rodzin syryjskich przez parafie. Caritas Polska wypełnia w ten sposób misję Kościoła w Polsce w trudnych czasach sporów ideowych dotyczących pomocy uchodźcom i ofiarom wojny w Syrii. „Będąc głosem Konferencji Episkopatu Polski, czerpiemy także żywą inspirację z nauczania Franciszka” – podkreśla Caritas Polska.

W pomoc można włączyć się, deklarując wpłaty dla konkretnej potrzebującej rodziny przez sześć miesięcy. Nie trzeba się martwić, że potrzeby rodziny przerastają nasze możliwości – na pomoc składają się deklaracje od kilku darczyńców. Każdy indywidualnie wybiera miesięczną kwotę wpłaty, minimum to 20 zł. Druga formuła pomocy to patronat. Trzeba wówczas zadeklarować pomoc finansową konkretnej rodzinie na jej całomiesięczne wydatki i również dokonywać wpłat przez sześć miesięcy. Taka deklaracja może pochodzić od osoby fizycznej, rodziny, stowarzyszenia, firmy, parafii, diecezji. W pomoc dla potrzebujących rodzin można też włączyć się poprzez jednorazową wpłatę, w ramach tzw. gestu solidarności. Tak przekazane pieniądze zostaną przeznaczone na uzupełnienie brakujących środków dla rodzin lub objęcie pomocą kolejnych poszkodowanych. Należy wówczas wysłać SMS albo dokonać wpłaty na konto bankowe.

 

SMS o treści „Syria” na nr 72052 (2,46 z VAT)

Wpłata z dopiskiem „Syria” na konto Caritas Polska nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 maja

Piątek, VII Tydzień wielkanocny
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter