25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cała Polska świętowała XV Dzień Papieski

Ocena: 0
2152
Koncerty, modlitwy, miasteczka rodzinne oraz zbiórki pieniężne na rzecz uzdolnionej ubogiej młodzieży - złożyły się w niedzielę 11 października na ogólnopolskie obchody jubileuszowego XV Dnia Papieskiego.  20151011 17:37
lk, am, mko, mag, pk, mt, oprac. lk / Warszawa (KAI), sg
fot. PAP/Jacek Turczyk

Biskupi podkreślali w homiliach, że przyszłość ludzkości i Polski zależy od rodzin. Nawiązywali w ten sposób do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – patron rodziny”.

Wydarzeniom XV Dnia Papieskiego przyświecały słowa św. Jana Pawła II, że „rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”. Jednak Dzień Papieski to nie tylko wspomnienie o Janie Pawle II, ale także modlitwa całego Kościoła za aktualnego papieża. W tym roku ta modlitwa miała szczególny charakter, bowiem hasło Dnia Papieskiego jest bezpośrednim nawiązaniem do zwołanych przez Franciszka obrad XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Franciszek w specjalnym liście przekazał wyrazy swojej duchowej łączności wszystkim uczestnikom XV Dnia Papieskiego. Dokument podczas Mszy św. radiowej w stołecznej Bazylice Świętego Krzyża odczytał ks. Jan Drob, prezes Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Papież życzył, by „Święty Jan Paweł II w swoim zawierzeniu Chrystusowi i Matce Bożej, w swej wierze i humanizmie, w trosce o człowieka, w nauczaniu cierpieniu i świętości życia był nadal dla wszystkich wiernych, a dla Polaków szczególnie drogowskazem w dążeniu do świętości”.

Problemy i wyzwania współczesnej rodziny

W homilii podczas tejże Mszy św. abp Tadeusz Gocłowski, członek Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" podkreślił, że przyszłość ludzkości i Polski zależy od rodzin. Przypomniał, że w naszym pokoleniu to św. Jan Paweł II pomagał szukać odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące życia i rodziny. Pytał zatem, czy możliwe jest dziś powstrzymanie wysokiej fali sekularyzmu, która uderza w rodzinę, w małżeństwo jako trwały związek mężczyzny oraz w niepodważalną świętość życia od poczęcia i śmierci.

O współczesnych problemach i wyzwaniach dotyczących rodziny mówił w nawiązaniu do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego także kard. Stanisław Dziwisz. Podczas Mszy św. w krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II wskazywał, że obecnie bardzo wiele rodzin przeżywa poważny kryzys. Małżeństwo mężczyzny i kobiety próbuje się zastąpić związkami partnerskimi. Zacierana jest różnica między płciami.

– Ślubowana przy ołtarza miłość i dozgonna wierność nie wytrzymuje próby czasu. Człowiek z wyrafinowaną techniką wkroczył w święty obszar poczęcia nowego życia, nowego człowieka. Niejednokrotnie zagrożone jest życie najbardziej bezbronne, bo nienarodzone. Oto niektóre z problemów i wyzwań towarzyszących współczesnym rodzinom – mówił metropolita krakowski. Dodał jednak, że rodzina znajduje się obecnie w centrum duszpasterskiej uwagi Kościoła. Jest także niezastąpionym dobrem dla każdego człowieka oraz „pierwszą szkołą miłości i wiary”.

– Bez Boga nie da się zbudować zdrowej i szczęśliwej rodziny – podkreślił z kolei biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk podczas Mszy św. celebrowanej w ramach obchodów XV Dnia Papieskiego w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na warszawskiej Pradze. Wskazywał też, że wciąż aktualne są cztery zadania wskazane przez św. Jana Pawła II w adhortacji „Familiaris consortio”: tworzenie wspólnoty osób, służba życiu, uczestnictwo w rozwoju społeczeństwa oraz uczestnictwo w życiu i misji Kościoła.

Szlachetne „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

W swoich homiliach biskupi przypominali ponadto, że Dzień Papieski wiąże się ze szlachetnym „Dziełem Nowego Tysiąclecia”, czyli wsparciem edukacji młodych Polek i Polaków, najczęściej wywodzących się z wielodzietnych rodzin i małych miejscowości.

– W ten sposób przybywa naszej Ojczyźnie zastęp ludzi wykształconych, którzy będą w przyszłości służyć społeczeństwu swoją kompetencją i postawą. Dlatego wesprzyjmy dzisiaj to dzieło modlitwą i hojną ofiarą. To najlepsza inwestycja, jaką możemy dokonać – inwestycja w człowieka, w jego przyszłość – podkreślał dziś w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz.

Podobnie mówił biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski. Wskazał na Jana Pawła II jako przykład „człowieka w pełni wolnego, który wolności uczył i do wolności nas wychowywał”. – Wielokrotnie prosił, by nie stawiać mu pomników, ale zrobić coś dobrego. I spełnieniem tej prośby jest wsparcie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W ten sposób inwestujemy w młodych ludzi i tym samym inwestujemy w dobrą przyszłość – wyjaśniał.

Z programu stypendialnego Fundacji dla uzdolnionej młodzieży korzysta obecnie 2,5 tys. osób. Sfinansowanie programu jest możliwe m.in. dzięki dorocznej zbiórce pieniędzy do puszek, którą przeprowadzają sami stypendyści ubrani w charakterystyczne żółte chusty. Zbiórka publiczna jest prowadzona w dniach 4-22 października, a przykościelna – podczas Dnia Papieskiego. Program stypendialny można także wspierać w dowolnym momencie, wpłacając pieniądze na konto Fundacji lub wysyłając SMS o treści "Pomoc" pod nr 74 265 (koszt to 4,92+VAT). Podczas ubiegłorocznego, XIV Dnia Papieskiego, na program stypendialny zebrano ok. 7,5 mln zł.

Za ofiarność tym, którzy w czasie czternastu dotychczasowych Dni Papieskich składali ofiary na rzecz stypendystów, podziękował abp Tadeusz Gocłowski. Dzięki temu ponad 800 z nich ukończyło już studia akademickie. – To jest wielkie dzieło formacji młodego pokolenia – podkreślił emerytowany metropolita gdański.

Nagrody TOTUS 2015

Integralną częścią Dnia Papieskiego są także nagrody TOTUS, przyznawane co roku w czterech kategoriach: osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej; propagowanie nauczania Jana Pawła II; promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza oraz „TOTUS medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach”.

W sobotę 10 października, w przededniu XV Dnia Papieskiego, podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie nagrody TOTUS 2015 otrzymali odpowiednio: światowej sławy dyrygent Krzysztof Penderecki, Poczta Polska S.A., dr Helena Pyz – misjonarka oraz portal Deon.pl.

Jak podkreśla ks. Jan Drob, prezes Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, TOTUS-y to najbardziej prestiżowe z nagród, jakie wręcza Kościół katolicki. Stanowią swego rodzaju „podziękowanie za działalność charytatywną, służbę na rzecz rodziny i społeczeństwa, a przede wszystkim promocję nauczania papieża-Polaka”. – Ideą tej nagrody jest pokazywanie dobra, bo trzeba pokazywać światu prawdziwe autorytety – uważa ks. Drob.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter