19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bydgoszcz: konferencja nt. działalności kard. Ratzingera/Benedykta XVI

Ocena: 0
1358

W Bydgoszczy został zainaugurowany cykl seminariów nt. działalności naukowo-badawczej kard. Josepha Ratzingera i Benedykta XVI.

2016-04-06 14:26
jm / Bydgoszcz (KAI), sg

W wydarzenie wpisała się międzynarodowa konferencja „Chrześcijańska koncepcja Europy i Polski w perspektywie nauczania kard. Josepha Ratzingera/Benedykta XVI”.

W murach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej swoje wystąpienia prezentują m.in. kard. Tarcisio Bertone (emerytowany sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej), minister Beata Kempa (szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów), dr Christian Schaller (redaktor dzieł wszystkich kard. J. Ratzingera/Benedykta XVI i dyrektor Instytutu Papieża Benedykta XVI w Regensburgu), prof. Grzegorz Kucharczyk (PAN Poznań) oraz ks. prof. Waldemar Chrostowski (UKSW Warszawa, laureat Nagrody Ratzingera 2014).

„Chrześcijaństwo od samego początku chciało przemawiać głosem rozumu i – by tak rzec – zmuszać rozum do pracy, przywrócić go jemu samemu, obdarzając słaby rozum wewnętrzną siłą” – tymi słowami kard. Josepha Ratzingera, które wypowiedział w jednym z wywiadów dla Katolickiej Agencji Informacyjnej w lipcu 2004 roku, przywitała uczestników konferencji rektor i prof. Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej Helena Czakowska.

Według rektora, kard. Ratzinger w swoich licznych dziełach, jako wizjoner oraz naukowiec, stara się pomóc znaleźć odpowiedź na pytanie – jak żyć i jak akceptować naszą teraźniejszość. – W swoim nauczaniu wskazuje różnice w wypełnianiu zadań misji ewangelizacyjnej. Fundamentem wiary jest Jezus Chrystus, najważniejsza doktryna katolicka, wokół której kard. Ratzinger skupił swoje nauczanie. Z jego nauk wynika, iż błędy narosłe wokół fundamentu wiary są przyczyną kryzysu chrześcijaństwa – dodała.

Zdaniem prof. KPSW Heleny Czakowskiej, obecność tak wielu osobistości i naukowców z kraju i zagranicy świadczy, że problemy współczesnego świata są żywym tematem w dyskursie akademickim niezależnie od narodowości, kultury czy wyznania. – Żyjemy w czasach wielkich kulturowych i cywilizacyjnych przemian, które oprócz nowych wyzwań niosą również wielkie zagrożenie. Dzieła kard. Josepha Ratzingera stanowią niezwykle bogate źródło wiedzy i inspiracji dla uczonych, badaczy, myślicieli z wielu obszarów nauki – powiedziała.

Rektor podkreśliła, że potrzeba zainicjowania w takim wymiarze dyskursu akademickiego, mającego na celu włączenie się w aktualny wymiar naszej rzeczywistości, powstała ze wspólnej inicjatywy wielu ludzi i środowisk. – Życzę, byśmy prowadzeni słowami kard. Josepha Ratzingera - Benedykta XVI, pamiętali o naczelnych wartościach chrześcijańskich: prawdzie, godności człowieka i rodzinie, oraz nie zapominali o chrześcijańskich korzeniach naszej cywilizacji, poszukując współczesnej koncepcji Europy i Polski – zakończyła prof. KPSW Helena Czakowska.

Biskup ordynariusz Jan Tyrawa wyraził swoją radość, że murach bydgoskiej uczelni został podjęty tak szeroki i głęboki temat. – Wydawane dzieła kard. Josepha Ratzingera i papieża Benedykta XVI są wielkim świadectwem, które warto poznawać i zgłębiać. Życzę wszystkim, aby jego myśli, które zostaną podczas tej konferencji zaprezentowane – zapadły na długie lata w naszych umysłach i sercach – podkreślił.

„Jestem przekonany, że obecne spotkanie przyczyni się do pogłębienia wiedzy o fundamentalnej roli Kościoła katolickiego w historii i współczesności naszej ojczyzny i całego kontynentu” – napisał w swoim przesłaniu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dr Andrzej Duda. „W kontekście gwałtownych przemian społeczno-politycznych w Europie, ostatnim czasie, temat podjęty podczas konferencji wpisuje się doskonale w aktualną dyskusję o tożsamości Starego Kontynentu. Nie jest to tylko dyskusja o historii, o przeszłości, o czasach minionych, ale to dyskusja o fundamentach naszej cywilizacji, od których zależy «dziś i jutro Europy»” – napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

1 marca 2010 roku z woli Ojca Świętego została powołana Fundacja Watykańska Josepha Ratzingera-Benedykta XVI. Jej celem jest publikowanie, rozpowszechnianie oraz zgłębianie dzieł ks. prof. Josepha Ratzingera. Fundacja realizuje swoje zadania głównie poprzez promowanie wiedzy i studiów z zakresu teologii, organizowanie i wspieranie konferencji o wysokiej randze naukowej i kulturowej oraz nagradzanie naukowców wyróżniających się w dziedzinie publikacji i badań naukowych.

Pierwsza konferencja naukowa Fundacji zorganizowana we współpracy z Kujawsko-Pomorską Szkołą Wyższą odbyła się w Bydgoszczy w 2011 roku. Wydarzenie, którego myślą przewodnią stały się słowa „Pielgrzymi prawdy, pielgrzymi pokoju. Dialog kultur, cywilizacji, religii w dobie globalizacji” wpisało się w problematykę dialogu międzyreligijnego w kontekście 25. rocznicy spotkania św. Jana Pawła II z przedstawicielami religii świata w Asyżu.

Jednym z doniosłych owoców tej konferencji, która zgromadziła ponad 100 referentów z 32 uczelni, instytucji polskich i zagranicznych, była decyzja Ojca Świętego Benedykta XVI o utworzeniu w Polsce Centrum Studiów Ratzingera. Jego uroczystego otwarcia dokonał 11 czerwca 2012 roku Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone. – Papież Benedykt XVI jeszcze jako kard. Ratzinger postawił w 1999 roku zasadnicze pytanie: czym jest Europa? I wciąż zaprasza nas do wspólnej refleksji, byśmy potrafili na to pytanie odpowiedzieć. Kardynał Ratzinger wielokrotnie zwracał uwagę, że Europa mimo swojego rozkwitu, sławy, zaczyna być pusta – szczególnie duchowo. Nie tylko pusta ludźmi, ale również pusta duchowością – powiedział dyrektor centrum prof. KPSW ks. dr Mariusz Kuciński.

Sesja plenarna zostanie ubogacona panelami tematycznymi. Współorganizatorami konferencji są: Fundacja Watykańska Josepha Ratzingera-Benedykta XVI/Centrum Studiów Ratzingera, Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy, Diecezja Bydgoska, Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta w Bydgoszczy oraz Instytut Papieża Benedykta XVI w Regensburgu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak, ordynariusz bydgoski bp Jan Tyrawa, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, prezydent Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy Roman Czakowski, a medialny – Przewodnik Katolicki i Katolicka Agencja Informacyjna.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter