19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bydgoszcz: 96. rocznica powrotu miasta do Polski

Ocena: 0
1093

– Codzienność człowieka układa się w pewien uporządkowany ciąg, któremu zawdzięcza obecną sytuację, wszystko to, co udało się osiągnąć – mówił w katedrze bp Jan Tyrawa.

2016-01-20 20:16
jm / Bydgoszcz (KAI), mz

W Bydgoszczy świętowano 96. rocznicę powrotu miasta do macierzy.

W homilii biskup ordynariusz przypomniał, że w życiu człowieka mają miejsce takie wydarzenia, które są absolutnie od niego niezależne. Sytuacje, nad którymi nie ma on żadnej władzy i które spadają na niego w sposób często zupełnie nieoczekiwany. – Gdybyśmy zdobyli się na wnikliwą analizę naszej historii, dostrzeżemy, że niejedno ze zdarzeń, które ją tworzą, spadło na nas nagle, budząc lęk i przerażenie, przekreślając dotychczasowe plany życiowe. Jednak z perspektywy czasu okazały się one być czymś dobrym, wpisującym się w logikę naszego życia, w logikę naszej historii – mówił.

Pasterz diecezji dodał, że dzięki takim sytuacjom codzienność człowieka układa się w pewien uporządkowany ciąg, któremu zawdzięcza obecną sytuację, wszystko to, co udało się osiągnąć. – Musimy zatem postawić sobie pytanie, czym są te zdarzenia, jakie jest ich źródło, racja, przyczyna? – pytał biskup ordynariusz Jan Tyrawa. – Zapewne wielu nad tego typu doświadczeniami w ogóle się nie zatrzymuje. A trzeba jasno podkreślić, że w życiu nie ma przypadków. W takich sytuacjach stajemy wobec tajemnicy. Wobec rzeczywistości, która jest właśnie od nas niezależna. W historii narodu, także miasta Bydgoszczy, były takie chwile, kiedy wydawało się, że stajemy przed murem nie do przebicia. A jednak rodziła się nadzieja, która później się zrealizowała. Dzisiaj, jeśli chcemy tworzyć społeczność miejską, wiejską, narodową, państwową, musimy zbudować najpierw samych siebie. Mamy mieć świadomość nieustannego stawania wobec tajemnicy. I od nas zależy, jakiej udzielimy odpowiedzi – powiedział.

Dzień 20 stycznia 1920 roku otworzył nową kartę w dziejach miasta. Do grodu nad Brdą powrócił ojczysty język, polska administracja i wojska, które bydgoszczanie witali na Starym Rynku. – Powinniśmy zawsze pamiętać o tym, że Polska nie zawsze była na mapie. Powinniśmy szanować to, że jesteśmy krajem, który sam o sobie może decydować. Trzeba wierzyć, że ciężkie czasy nie powrócą, a przy tym jednocześnie szanować to, co dzisiaj mamy – powiedział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Dzień odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz jest związany z osobą pierwszego prezydenta Jana Maciaszka, który 19 stycznia 1920 roku przyjął z rąk niemieckiego burmistrza Bromberga władzę cywilną.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter