20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Brzemienna od 500 lat

Ocena: 0
16524
Odwiedzała wielu malarzy, ale żaden z ich obrazów nie przypominał pięknej Pani ze snu. Wreszcie na zapleczu pracowni poznańskiego artysty odnalazła to, czego szukała. Większe chyba jednak było zdziwienie artysty, który nie był autorem rzeźby, w dodatku widział ją po raz pierwszy. Dlatego oddał Zofii figurę za darmo.

Dla opieki duszpasterskiej nad gromadzącymi się pielgrzymami stryj fundatora kaplicy, Mikołaj Kościelecki, dziekan kapituły gnieźnieńskiej i prepozyt włocławski, późniejszy biskup chełmiński, postanowił sprowadzić z Koła ojców bernardynów. I to oni już ukończyli w 1510 r. budowę kościoła pod wezwaniem Zwiastowania NMP, a zaraz potem wznieśli klasztor.
Królewno
Królewno ze Skępego
podaj rączkę proszę
uratuj
wiersze nieśmiałe i bose
takie co nie biegną jak krytyk za modą
szanują księdza Bakę z klerykalną brodą
takie co nie świecą jak szyja ozdobna
za które nie płacą dolarami Nobla

Jan Twardowski

Do słynącej łaskami figury zaczęły przychodzić pokutno-błagalne pielgrzymki. W archiwum Prowincji oo. bernardynów w Krakowie, do której klasztor ten należał, pierwsze zapisy o zorganizowanej pielgrzymce pochodzą z 1608 r., gdy na Kujawach panowała zaraza. Mieszkańcy Włocławka zorganizowali wtedy pielgrzymkę, by uprosić ustanie epidemii. Kolejną mieszkańcy Włocławka zorganizowali w czerwcu 1639 r. i od tej pory pielgrzymują do Skępego na główny odpust Narodzenia Matki Bożej 8 września. Najdłużej, nieprzerwanie pielgrzymują mieszkańcy Płocka. Pierwszy raz przybyli tu w 1631 r., w pielgrzymce zorganizowanej przez bractwo św. Różańca z kościoła oo. dominikanów w Płocku i ofiarowali wotum. Od roku 1852 r. przychodzą co roku na odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W przekazach archiwalnych z pierwszej połowy XVII w. znaleźć można informacje o pielgrzymkach ze wszystkich większych miast Kujaw i Mazowsza z Warszawą włącznie, a także z Warmii, gdzie najstarsze są pielgrzymki z Lubawy.

Kult Matki Bożej Skępskiej tak się rozrósł, że bernardyni wystąpili do Stolicy Apostolskiej o ukoronowanie figury. Złota korona powstała ze składek okolicznych mieszkańców. W Zielone Świątki 18 maja 1755 r. została nałożona na skronie Madonny. Uroczystości koronacyjne – jak zanotowały księgi parafialne – z udziałem rzesz pielgrzymów były wielką manifestacją wiary. Przybyli na nie pielgrzymi z województw kujawskiego, płockiego, mazowieckiego i chełmińskiego. Świętowanie trwało 8 dni. Na pamiątkę koronacji wybito medaliki z wizerunkiem Matki Bożej Skępskiej w dziewięciu odmianach.

Jednym z bolesnych wydarzeń w historii sanktuarium była kradzież korony, której nieznany sprawca dokonał w 1980 r. w nocy z 14 na 15 września. Korony nigdy nie odnaleziono. Rekoronacja odbyła się cztery lata później.

MIEJSCE POETÓW

Od połowy XIX w. kościół funkcjonował jako zwykła świątynia parafialna. W 1864 r. władze carskie dokonały kasaty zakonu, także w ramach represji za pomoc powstańcom styczniowym. Miejscowa ludność, na znak protestu wobec polityki zaborcy, zaczęła budować kapliczki z Maryją Skępską, która stała się symbolem Polski, katolicyzmu, walki o wolność. Miejscowi twórcy wyspecjalizowali się w rzeźbieniu Skępskiej Madonny. Dopiero po II wojnie światowej bernardyni mogli wrócić do Skępego.

Do odnowienia kultu przyczyniły się rocznice 400- i 500-lecia objawień, ta ostatnia obchodzona była w 1996 r.

Sanktuarium w Skępem było ulubionym miejscem Jerzego Pietrkiewicza, wybitnego poety emigracyjnego, jedynego tłumacza na język angielski poezji Jana Pawła II, przyjaciela ks. Jana Twardowskiego. Obydwaj poeci przyjeżdżali tutaj na odpusty. Po śmierci Jerzego Pietrkiewicza w 2007 r., z Londynu do Skępego przewieziono urnę z jego prochami, a na tablicy nagrobnej wedle życzenia poety znalazło się zdanie: „Wróciłem do Ciebie, Królewno Skępska”.

Do Skępego można wybrać się z Warszawy na miłą wycieczkę w sobotnie czy niedzielne przedpołudnie. Ale 8 grudnia sanktuarium w Skępem zaprasza na odpust. W Adwencie nawet krótka wizyta u Matki Bożej Brzemiennej pomaga poczuć bliskość Bożego Narodzenia.

Irena Świerdzewska
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Idziemy nr 50 (379), 9 grudnia 2012 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter