28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Brazylia: najliczniejsza na świecie konferencja biskupów

Ocena: 0
1203

W środę 14 października Krajowa Konferencja Biskupów Brazylii (CNBB) obchodziła swe 63. urodziny.

2015-10-16 10:23
kg (KAI/ilsismografo) / Brasília

Dziś jest to najliczniejszy episkopat krajowy na świecie, liczący łącznie 310 członków – kardynałów, arcybiskupów i biskupów, do których należy dodać 141 hierarchów emerytowanych. Oznacza to, że w Brazylii jest obecnie 451 biskupów katolickich. Ze względu na rozległość kraju Konferencja dzieli się na 18 sekretariatów regionalnych, czyli okręgi duszpasterskie, obejmujące po kilka lub kilkanaście okolicznych stanów i diecezji.

Z episkopatem współpracują na stałych zasadach 283 osoby – świeccy i duchowni – w 20 jednostkach w całym kraju. Kościół tamtejszy dzieli się na 275 jednostek terytorialnych: archidiecezje, diecezje oraz ordynariaty – polowy i dla wiernych obrządków wschodnich i administraturę apostolską personalną (dla wiernych przywiązanych do starego obrządku - "przedsoborowego").

Na czele CNBB stoi obecnie (kadencja na lata 2015-19) arcybiskup Brasílii – Sergio da Rocha, wiceprzewodniczącym jest arcybiskup São Salvador da Bahia – Murilo S. Ramos Krieger, a sekretarzem generalnym – biskup pomocniczy Brasílii, Leonardo Steiner.

"Oby Kościół w Brazylii był coraz bardziej dowartościowywany i cieszył się coraz większym uznaniem za służbę, jaką pełni CNBB" – napisał w okolicznościowym przesłaniu przewodniczący episkopatu. Zaznaczył, że "jest oczywiste, że mamy jeszcze wiele do zrobienia, musimy jednak nieustannie dziękować Bogu za niezliczone owoce, które już mamy w dziejach [naszej] konferencji biskupiej". Abp da Rocha podziękował również współpracownikom za wszystko, co zrobili i zapewnił, że "spoglądamy z nadzieją w przyszłość Kościoła w Brazylii, gdyż wiemy, że nasza droga spoczywa w rękach Boga".

Uroczystej Mszy Świętej rocznicowej przewodniczył w siedzibie Konferencji w Brasílii bp L. Steiner. Uczestniczyli w niej współpracownicy i młodzież, wspierający projekt "Biegnąc za marzeniem", który popiera rozwój sportu, przede wszystkim biegania wśród ubogich i potrzebujących.

W kazaniu główny celebrans przypomniał arcybiskupa Heldera Cámarę z Recife – jednego z inicjatorów Konferencji. – Był on zatroskany z powodu odległości i różnic w Kościele, dlatego chciał utworzyć konferencję biskupią, aby doprowadzić do jedności, bez nierówności – wspominał kaznodzieja zmarłego w 1999 hierarchę, jednego z najbardziej zaangażowanych na rzecz ubogich. Podkreślił, że przez wszystkie lata swego istnienia, do dzisiaj "CNBB nigdy nie troszczyła się tylko o siebie, ale zawsze broniła najbardziej cierpiących ludzi, biskupi zawsze zajmowali się wielkimi sprawami".

Sekretarz episkopatu przypomniał ponadto, że w okresie dyktatury wojskowej Kościół był z narodem w osobach biskupów, księży i osób zakonnych, którzy oddawali własne życie w obroni prześladowanych przez reżym. – W najtrudniejszym okresie dziejów Brazylii wielu świeckich wraz z CNBB walczyło o godność ludzi i o demokrację – przekonywał kaznodzieja. Dodał, że jednocześnie towarzyszyło temu głoszenie Ewangelii.

Na zakończenie kazania bp Steiner podziękował współpracownikom działającym zarówno w siedzibie CNBB, jak i w siedzibach 18 regionów duszpasterskich. – Jesteście kimś więcej niż funkcjonariuszami, jesteście sługami Kościoła w świecie. Ten dom nie miałby racji bytu, gdyby nie pomagał innym – oświadczył mówca.

Zebranie założycielskie przyszłej Konferencji odbyło się 14 października 1952 w ówczesnej stolicy kraju – Rio de Janeiro. W owym czasie Kościół brazylijski był podzielony na 20 metropolii, obejmujących 115 diecezji i prałatur. Uzasadniając potrzebę utworzenia nowego gremium abp Cámara – późniejszy pierwszy sekretarz generalny CNBB – oświadczył, że w kraju takim, jak Brazylia, o wymiarach kontynentalnych, musi istnieć organizacja, która pomagałaby biskupom w podejmowaniu problemów lokalnych, regionalnych i ogólnokrajowych, wobec których Kościół nie może pozostawać obojętnym.

15 listopada 1977 w obecności 75 biskupów, kapłanów i świeckich oddano do użytku w Brasílii nową siedzibę Konferencji, w której w latach 1980 i 1991 podejmowano św. Jana Pawła II.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter