24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Brat Alois: przywrócenie braterstwa drogą do pokoju

Ocena: 0
1444

Jedyną drogą, która umożliwi przygotowanie pokoju w przyszłości, jest przywrócenie braterstwa między ludźmi – powiedział brat Alois, przeor ekumenicznej Wspólnoty z Taizé podczas wieczornej modlitwy 30 grudnia na 38. Europejskim Spotkaniu Młodych w Walencji.

2015-12-31 18:01
pb (KAI/taize.fr) / Walencja, sg

Dodał, że „nie możemy pozwolić, aby odrzucenie innych zagnieździło się w naszych sercach, ponieważ to jest ziarno barbarzyństwa”.

Brat Alois kontynuował rozpoczęte w poprzednich dniach swoje refleksje po Bożym Narodzeniu spędzonym w Syrii, gdzie „hałas broni jest silniejszy” niż głos większości mieszkańców kraju, którzy żyli od zawsze i chcą żyć nadal „razem, niezależnie od religijnej różnorodności”. – W zetknięciu z przemocą, gdziekolwiek się ona przejawia, niektórzy zadają sobie pytanie: gdzie jest Bóg? Bóg jest tuż obok, cierpi razem z ofiarami. To my mamy być Jego świadkami, okazując współczującą miłość i miłosierdzie – tłumaczył przeor Wspólnoty.

Czasem jednak „pozwalamy, aby zahipnotyzował nas lęk”. – Obrona przed lękiem nie oznacza, że ma on zniknąć, ale nie wolno zgodzić się na to, by nas paraliżował. Jedyną drogą, która umożliwi przygotowanie pokoju w przyszłości, jest przywrócenie braterstwa między ludźmi. Nie możemy pozwolić, aby odrzucenie innych zagnieździło się w naszych sercach, ponieważ to jest ziarno barbarzyństwa. Braterstwo to droga, którą utorował Jezus – wskazał brat Alois, odwołując się przypowieści o dobrym Samarytaninie.

Zauważył, że chrześcijanie wspólnie tworzą „Kościół widzialny”, wierzą jednak, że „Ewangelia otwiera miejsce dla komunii dużo szerszej; w sercu Boga wszyscy ludzie należą do jednej rodziny”. – Czy w pełni zaakceptowaliśmy pluralizm tej ludzkiej rodziny? Jeśli nie, nie mamy prawa domagać się powszechnego braterstwa – podkreślił przeor Taizé.

Zapowiedział też kolejne etapy „pielgrzymki zaufania przez ziemię”, w której ramach odbywają się spotkania na wszystkich kontynentach, aby „wprowadzać w życie to powszechne braterstwo, które przygotowuje pokój”. – Latem, po serii tygodniowych spotkań w Taizé, odbędzie się spotkanie w Afryce. Bardzo ważne będzie, żebyśmy się wsłuchiwali w to, co Duch Święty mówi przez afrykańskie młode pokolenie, tak pełne życia. Kilka tysięcy młodych mieszkańców Zachodniej Afryki – oraz zaproszeni młodzi ludzie z innych kontynentów – zgromadzą się od 31 sierpnia do 4 września w Beninie, w Kotonu – poinformował brat Alois. Wcześniej międzynarodowe spotkania młodych w Afryce odbywały się w Johannesburgu (1995), Nairobi (2008) i Kigali (2012).

Natomiast kolejne, już 39. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Rydze w dniach 28 grudnia 2016 - 1 stycznia 2017 r.

Poranne rozmowy w małych grupach w parafiach Walencji 30 grudnia odbywały się pod hasłem: „Przebaczać zawsze i stale od nowa”. Natomiast w czasie popołudniowych spotkań tematycznych uczestnicy Europejskiego Spotkania Młodych mogli m.in. zastanowić się nad tym, czy „miłosierdzie jest niebezpieczne”, poznać kilka kluczowych słów w życiu i duchowym doświadczeniu założyciela Wspólnoty z Taizé, brata Rogera (zaufanie, słuchanie, poszukiwanie, życzliwość...), poznać doświadczenie młodych katolików Walencji z ruchu „Moviment Juniors”, poznać zrównoważony sposób odżywiania i ideę odpowiedzialnej konsumpcji, spotkać się z oskarżycielem publicznym sądu antykorupcyjnego Vicentem Torresem, który uczył postrzegać władzę polityczną jako służbę publiczną, czy też zwiedzić wystawę w Muzeum Sztuk Pięknych „Tiempos de Melancolía”, ukazującą przejście od swojego wnętrza do świata zewnętrznego.

Dziś młodzi katolicy zastanawiają się, jak wprowadzać miłosierdzie w życie społeczne: jak pokonać lęk przed obcym, przed różnicami kulturowymi, jak pomagać kształtować nowe oblicze naszych społeczności, zmieniających się za sprawą emigrantów? Dotyczyły tego przedpołudniowe rozmowy w małych grupach. Z kolei popołudniowe spotkania tematyczne, obejmujące m.in. tworzenie małych, prowizorycznych fraterni, w których przez kilka tygodni wraz z kilkoma innymi osobami będzie się „dzielić życie lokalnej społeczności, modląc się i dając świadectwo Ewangelii”. Tak jak każdego dnia można też będzie spędzić popołudnie w ciszy, porozmawiać z jednym z braci z Taizé lub przyjąć sakrament pojednania.

Wieczorem, po wspólnej modlitwie i ostatnim rozważaniu br. Aloisa, młodzież wróci do parafii, w których jest zakwaterowana. O godz. 23.00 rozpocznie się tam modlitwa w intencji pokoju na świecie, a po niej – święto narodów.

Jutro po porannych Mszach i obiedzie w goszczących młodzież rodzinach uczestnicy Europejskiego Spotkania Młodych opuszczą Walencję.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter