19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Brakuje katechetów

Ocena: 4.58
5495

To ogólnopolskie zjawisko, o którym rozmawialiśmy w gronie dyrektorów wydziałów katechetycznych – mówi dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej. Dlaczego absolwenci kierunków katechetycznych nie chcą uczyć?

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

W jednej z warszawskich szkół tylko na jednym piętrze jest 30 oddziałów, w których uczy zaledwie dwóch katechetów – każdy wyrabia więcej niż etat. Jak mówi ks. prof. Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej i wykładowca katechetyki w radomskim seminarium oraz na KUL, katecheci z diecezji radomskiej zasilili warszawskie szkoły, a teraz i w Radomiu zaczyna ich brakować.

 

Jutrznia na religii

– Nie ma wymiany pokoleniowej – ocenia bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, który uczestniczył w spotkaniach z kolejnymi ministrami edukacji, w tym z obecną minister Anną Zalewską. – Przez lata nauczyciele, którzy nabyli już uprawnień emerytalnych, zostawali w szkole, przez co nie było miejsca dla młodych. Teraz młodym brakuje motywacji do katechizowania.

W Polsce mamy niemało wydziałów kształcących katechetów – prym wiodą UKSW i Papieskie Wydziały Teologiczne z licznymi filiami. Choć wypuszczają tysiące absolwentów rocznie, katechetów brakuje. – Część kandydatów na podyplomowe studia teologiczne przy PWT w Radomiu już na etapie rekrutacji przyznaje, że podejmuje je nie po to, by uczyć, ale dla pogłębienia wiedzy teologicznej i poszerzenia zainteresowań – mówi ks. prof. Łabendowicz.

– Na Wydziale Teologicznym UKSW jest specjalność katechetyczno-pedagogiczna, ale chętnych jest tak mało, że za kilka lat straci rację bytu – mówi ks. prof. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału. – Absolwentów, którzy mogliby uczyć religii, mamy kilkudziesięciu rocznie, ale nie wszyscy idą do szkoły. Zachęcam ich, mówiąc, że szkoła to stabilny rynek pracy – owszem, trudnej, ale wdzięcznej.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 38 (676), 23 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 października 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter