22 stycznia
piątek
Anastazego, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Zmitrowicz z Ukrainy dziękuje za wsparcie

Ocena: 0
2194
Wdzięczność Polsce za troskę podejmowaną na rzecz Ukrainy wyraził biskup pomocniczy łacińskiej diecezji kamienieckopodolskiej Radosław Zmitrowicz OMI. Przebywa on obecnie w Radomiu.
20150323 17:14
rm / Radom (KAI), mz
 
Dzisiaj spotkał się m.in. z dyrekcją i pracownikami Caritas Diecezji Radomskiej, która przygotowuje konwój humanitarny do Odessy.

Bp Radosław Zmitrowicz odniósł się do apelu polskich biskupów, aby polskie parafie nawiązały bezpośrednie kontakty z parafiami na Ukrainie – zarówno rzymsko– jak i greckokatolickimi, i aby na tej drodze przekazywana była bezpośrednia pomoc. – Bardzo dobry pomysł, szczególnie dla Ukrainy, bowiem wierni mogą otrzymać konkretną pomoc. Ale zyskują także Polacy, bo pomagając innym, sami duchowo wzrastamy. W pewnym sensie dostrzegamy misyjny wymiar Kościoła. Tylko przyklasnąć i błogosławić oraz wspierać dodając przy tym odwagi, by wszystko to było realizowane – powiedział bp Zmitrowicz.

Gość z Ukrainy podkreślił, że w całej tej inicjatywie nie chodzi tylko o materialne wsparcie, ale o współpracę, "byśmy nawzajem poznawali swoje kraje". – Na tym wszystkim możemy tylko wszyscy skorzystać. Jesteśmy wdzięczni Polsce za ukazywane wsparcie. Ludzie są tego świadomi, trzeba kontynuować to pielgrzymowanie i wspierać się – powiedział bp Zmitrowicz.

Przypomnijmy, że współpracę partnerską z parafiami z Ukrainy, polskie parafie mogą nawiązać zwracając się do bezpośrednio biskupów Kościoła łacińskiego oraz Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego lub do wydziałów duszpasterskich poszczególnych diecezji obu obrządków na Ukrainie. Poszczególne kurie biskupie na Ukrainie wyznaczą parafie, które będą utrzymywać bliźniacze kontakty z parafiami w Polsce.

W zależności od uzgodnień i lokalnych potrzeb pomoc może mieć charakter finansowy lub w postaci wysyłki lekarstw i innych niezbędnych środków. W przyszłości warto, aby zostały nawiązane bezpośrednie kontakty międzyludzkie, np. poprzez wizyty w zaprzyjaźnionych parafiach na Ukrainie, zapraszanie rodzin, dzieci i młodzieży na święta czy wakacje.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 stycznia

Piątek, II Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Wincentego, diakona i męczennika albo wspomnienie św. Wincentego Pallottiego, prezbitera
Przywołał do siebie tych, których sam chciał,
a oni przyszli do Niego

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 8,6-13; Ps 85,8.10-14; Mk 3,13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter