21 kwietnia
niedziela
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Wiesław Śmigiel na Niedzielę Świętej Rodziny: Rodzina jest jak sanktuarium

Ocena: 4.8
412

Od czasu Wcielenia rodzina jest swoistym sanktuarium, w którym mieszka Bóg – powiedział bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, z okazji przypadającej 31 grudnia Niedzieli Świętej Rodziny.

fot. arch. idziemy.pl

Niedziela Świętej Rodziny, jak pokreślił bp Śmigiel, jest okazją do refleksji nad kondycją i znaczeniem rodziny.

Rodzina jest uprzywilejowanym miejscem realizacji powołania chrześcijańskiego, a to jest związane z jej specyficzną wizją opartą na Piśmie Świętym i tradycji

– zaznaczył bp Śmigiel.

Przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski podkreślił fakt, że Bóg wkroczył w historię świata, wybierając właśnie rodzinę.

Od czasu Wcielenia rodzina jest swoistym sanktuarium, w którym zamieszkał Bóg

– powiedział.

Bp Śmigiel zauważył, że „życie w małżeństwie i rodzinie jest dla zdecydowanej większości chrześcijan drogą na której realizują swoje wezwanie do świętości oraz uczestniczą w życiu i misji Kościoła”.

Przekonaliśmy się o tym, kiedy wynosiliśmy na ołtarze błogosławioną Rodzinę Ulmów. Ona nam pokazała, jak dążyć do świętości w rodzinie, przez rodzinę i pomagając innym

– powiedział, nawiązując do tegorocznych wydarzeń.

Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP zauważył również, że w uroczystość Świętej Rodziny warto przypomnieć sobie znaczenie sakramentu małżeństwa.

Nie lekceważmy go. Może trzeba w naszym otoczeniu przypominać i podpowiadać ludziom, aby otworzyli się na sakrament małżeństwa. To wtedy miłość ludzka pełna wzniosłych uczuć i planów zostaje potwierdzona i wzmocniona łaską sakramentu

– powiedział.

Bp Śmigiel przypomniał również, że małżeństwo jest fundamentem rodziny, która staje się wspólnotą opartą na wzajemnej miłości, pozwalającą na rozwój żyjących w niej osób i otwartą na życie.

Pamiętajmy, że każde życie jest wielką wartością. Widzimy, że istnieje ogromne napięcie, a może nawet walka pomiędzy cywilizacją śmierci a cywilizacją miłości i życia. Warto, abyśmy jako ludzie wiary zajmowali w tej sprawie jasne stanowisko, mówili o wartości życia, troszczyli się o jego poszanowanie

– podkreślił bp Śmigiel, dodając, że „życia ludzkiego nie wolno relatywizować, a nawet nie można próbować tego robić, bo to prowadzi do wielkich nieszczęść”.

Zaapelował o to, aby nie odrzucać i nie przekreślać ludzkiego życia z jakiegokolwiek powodu.

Z okazji Niedzieli Świętej Rodziny Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP życzył, aby każdy człowiek, wpatrując się w Świętą Rodzinę, potrafił wcielać w życie ideały, które się w niej realizowały.

Od 2019 r. Niedziela Świętej Rodziny jest obchodzona jako dzień modlitw o świętość małżeństw i rodzin. Podobnie jak w latach ubiegłych, również w tym roku, do duszpasterzy kierowana jest zachęta, aby w niedzielę 31 stycznia zorganizowali w parafiach obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich.

Do pobrania: Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich Niedziela Świętej Rodziny 2023

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 kwietnia

Poniedziałek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 1-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter