30 maja
czwartek
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Tomasik: nadmierne spożywanie alkoholu w imię wolności to paradoks

Ocena: 0
4248

– Paradoksem jest to, że człowiek – w imię wolności – niszczy tę wartość przez nadmierne spożywanie alkoholu – powiedział bp radomski Henryk Tomasik.

fot. pixabay.com

11 lutego rozpoczyna się w Polsce Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jego hasło jest "Trzeźwość egzaminem z wolności".

Statystycznie na jednego Polaka przypada 10 litrów czystego alkoholu, zaś ok. 3 mln pije ryzykownie. – Niepokoją nas średnie wskaźniki dotyczące spożywania alkoholu. Trudno też przeliczyć na statystyki łzy dzieci, rodziców, nieszczęścia, czy tragedie rodzinne spowodowane alkoholizmem – powiedział bp Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom. 

Ordynariusz radomski nawiązał również do hasła Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu: "Trzeźwość egzaminem z wolności". – Wciąż stajemy przed tym trudnym pytaniem, na ile dobrze potrafimy korzystać z daru wolności. Człowiek, który w imię wolności, będzie sięgał częściej po alkohol, stanie się niewolnikiem. To paradoksalna sytuacja, że w imię wolności niszczy tę wartość – stwierdził biskup Tomasik.

– Przed nami czas modlitwy o trzeźwość narodu, ale także czas refleksji na tym, jak możemy pomóc ludziom uzależnionym, którzy niszczą samych siebie i swoje rodziny. To czas podawania pomocnej dłoni. Byłoby dobrze, gdybyśmy dostrzegli uzależnionych i im pomogli. Zapraszam do modlitwy za wszystkich ludzi, którzy potrzebują wsparcia – zaapelował biskup radomski.

Badania pokazują, że Polska jest jedynym krajem Europy, w którym spożycie alkoholu bardzo systematycznie rośnie. Pijemy 40 proc. więcej niż w okresie PRL–u. Ponadto czterokrotnie przekroczyliśmy standardy Światowej Organizacji Zdrowia. WHO wskazuje, że jeden punkt sprzedaży powinien przypadać na 1000 mieszkańców. W Polsce jeden punkt przypada na 250-270 osób.

W Polsce ok. 1 mln osób jest uzależnionych od alkoholu czy chorych na chorobę alkoholową, a 1,5 mln dzieci i młodzieży przebywa w rodzinach z problemem alkoholowym. Ponadto każdego roku przez legalnie sprzedawany alkohol umiera 10 tys. Polaków.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Czwartek, VIII Tydzień wielkanocny
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 14, 12-16. 22-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter