19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Tomasik do pielgrzymów: Dzisiaj w życiu publicznym toczy się batalia o sumienie!

Ocena: 0
1433
Ludzie, którzy nie wstydzą się Chrystusa, płacą za to wysoką cenę – mówił biskup Henryk Tomasik, który celebrował Mszę świętą na błoniach we Mstowie koło Częstochowy.
20140813 13:31
rm / Mstów (KAI), mz
 
Połączyły się tam wszystkie kolumny 36. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. W tym roku uczestniczy w niej 6,7 tys. osób. Statystycznie w pielgrzymce udział bierze co szósty ksiądz z diecezji radomskiej.

W homilii biskup radomski mówił, że hasło pielgrzymki „Nie wstydzę się Ewangelii” znaczy, że wyznaję wiarę w Chrystusa, przyjmuję zasady moralne, które Chrystus przekazał. Mówił też, że słowa „nie wstydzę się Chrystusa” w naszych czasach są szczególnym zadaniem wyrażającym się w obronie porządku moralnego, w naszych sercach, rodzinach i kraju. Biskup radomski podkreślił, że dzisiaj w życiu publicznym, mediach, a także w codziennym życiu trwa batalia o sumienie, o wierność sumieniu. – Patrzymy z szacunkiem na ludzi, którzy za wierność sumieniu płacą dużą cenę, tracą pracę. Patrzymy na tych, którzy w mediach, w życiu publicznym potrafią bronić wartości moralnych – mówił biskup.

W dalszej części homilii zwracał uwagę, że wierzący człowiek nie może mieć wątpliwości, co jest ważniejsze – prawo Boże, czy prawo ludzkie. – Nie wstydzę się Ewangelii to znaczy, że jasno wypowiadam się na ten temat i pamiętam o prymacie prawa Bożego nad ludzkim w każdej sytuacji. To zobowiązuje nas wierzących do kształtowania naszego sumienia, bo sumienie to system alarmowy, który ostrzega, sumienie to taki GPS, który pokazuje wykorzystanie naszej wolności – mówił celebrans.

Bp Tomasik powiedział, że przed nami bardzo ważne zadanie, czyli kształtowanie naszych sumień tak, by stać na straży Bożego porządku moralnego. – Ludzie niewierzący potrafią być konsekwentni i wierni zasadom moralnym i swojemu sumieniu, bo niezależnie od tego, czy człowiek wyznaje wiarę w Boga, On jest. Dlatego kształtowanie sumienia to ważny wymiar życia chrześcijańskiego. Dobrze uformowane sumienie nigdy nie zabiega o korzyść osobistą, uwrażliwia nas na sytuację innych, nie niszczy wolnej woli. Sumienie nigdy nie oskarża innych, ale ukazuje nasze błędy i zachęca, abyśmy czynili dobro. Sumienie zapewnia wolność i prowadzi do pokoju serca. Prosimy o mądrość Bożą, o wielką umiejętność odróżniania dobra i zła. O sumienie, bo Polska potrzebuje ludzi sumienia, którzy są wrażliwi, wierni, konsekwentni i tworzący dobro w życiu społecznym i publicznym – mówił biskup Henryk Tomasik.

Ks. Mirosław Kszczot, dyrektor radomskiej pielgrzymki wyraził radość, że w tym roku do tronu Matki Bożej Częstochowskiej maszeruje 6 tys. 700 osób. – To cieszy, bo jest nadzieja na zmiany w naszym kraju, wystarczy tylko żyć Ewangelią. Nie musimy się wstydzić życia według Ewangelii. Owszem, dzisiaj wielu płaci wysoką cenę, bo nie wstydzi się Chrystusa. My chcemy dzisiaj do tych ludzi dołączyć – powiedział ks. Mirosław Kszczot.

Kolumnie skarżyskiej przewodniczył ks. Jerzy Karbownik. W grupie szło 620 osób. Wierni nieśli wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej. – W tym roku mija 25 lat pobytu w skarżyskiej Ostrej Bramie. W październiku odbędzie się uroczystość podniesienia sanktuaryjnego kościoła do godności bazyliki mniejszej – powiedział kustosz sanktuarium.

Na Jasną Górę podążają także rowerzyści i biegacze. Pielgrzymce rowerowej przewodniczy Andrzej Jarzyński, burmistrz Szydłowca. – Każdy z nas ma swoje intencje, ale chcemy umacniać się w wierze, by na co dzień mężnie świadczyć o Chrystusie i nie wstydzić się naszej wiary – powiedział Jarzyński.

W pielgrzymce uczestniczy także wielu samorządowców i polityków, wśród nich wiceprezydent Radomia Ryszard Fałek oraz senator Wojciech Skurkiewicz. – Szczególnie dla polityka powinno być ważne, by nie wstydzić się tego, że jesteśmy chrześcijanami. Nie godzę się z wypowiedziami w mediach, by swoje poglądy, wartości zostawiać w domu. Dlatego mój udział w pielgrzymce jest również manifestacją przeciwko takim poglądom – powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości.

Pielgrzymi z diecezji radomskiej pojawią się w Alejach Najświętszej Maryi Panny około godziny 15.15. przy wałach jasnogórskiego sanktuarium maryjnego będą ich witać m.in. bp Henryk Tomasik i prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)