15 sierpnia
sobota
Napoleona, Stelii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Szkodoń oddał się do dyspozycji Watykanu

Ocena: 0
1123

W związku z oskarżeniami, jakie ukazały się w dzisiejszym wydaniu Gazety Wyborczej, bp Jan Szkodoń opuścił archidiecezję krakowską - informuje Katolicka Agencja Informacyjna.

Fot. pixabay.com/CCO

Sprawa, którą opisuje "GW" w reportażu Marcina Wójcika „Zły dotyk biskupa z Krakowa”, dotyczy zarzutów molestowania, którego hierarcha rzekomo miał się dopuścić ponad 20 lat temu. Owczesny biskup pomocniczy miał przyjmować 15-latkę w swoim mieszkaniu. Dziś ona oskarża hierarchę o molestowanie seksualne.

Jak informuje KAI, sprawa trafiła do prokuratury, która odmówiła wszczęcia postępowania ze względu na przedawnienie. Oskarżenia pod adresem bp. Jana Szkodonia zostały jednak przekazane do Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, która - zgodnie z kościelną procedurą - przekazała sprawę do Kongregacji Nauki Wiary.

Archidiecezja krakowska nie zna treści oskarżeń stawianych biskupowi. Wykonujemy wszystkie polecenia otrzymane z Watykanu. Ufamy w pełni procedurom wszczętym przez Kongregację Nauki Wiary i oczekujemy szybkiego poznania prawdy w duchu nauczania papieża Franciszka

- komentuje sprawę ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej. Podkreśla także, że metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wyraża swoją solidarność w dążeniu do poznania prawdy. Potwierdza on także informację, że "dla dobra postępowania i w trosce o pełne wyjaśnienie zarzutów bp Jan Szkodoń opuścił archidiecezję.

Sam oskarżany wydał w niedzielę oświadczenie, w którym m.in. oświadcza, że przedstawione mi oskarżenia są nieprawdą oraz że w związku ze stawianymi mu zarzutami powstrzyma sie od udzielania sakramentów i pracy duszpasterskiej.

OŚWIADCZENIE BISKUPA JANA SZKODONIA

W obliczu zapowiadanych doniesień medialnych na temat mojej osoby pragnę przekazać, że zostałem przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce poinformowany o wszczęciu wobec mnie postępowania, które jest przewidziane prawem kanonicznym, oraz że zostały podjęte czynności i decyzje wynikające z norm wewnątrzkościelnych dotyczących biskupa.

Ponieważ przedmiotem postępowań ma być w pierwszej kolejności ustalenie prawdy w zakresie oskarżeń mnie dotyczących, nie mogę udzielać żadnych informacji w tej sprawie.

Stanowczo oświadczam, że przedstawione mi oskarżenia są nieprawdą oraz że godzą w moje dobre imię, którego zamierzam bronić. Do czasu wyjaśnienia sprawy, nie będę podejmował żadnej pracy duszpasterskiej.

Proszę o modlitwę w intencji Kościoła oraz o szybkie poznanie pełnej prawdy.
 Bp Jan Szkodoń

+++++++++

Bp Jan Szkodoń ma 73 lata. Święcenia prezbiteratu otrzymał z rąk kard. Karola Wojtyły w Jabłonce 22 marca 1970 r. Po święceniach pracował przez 2 lata jako wikariusz w Makowie Podhalańskim, a następnie przez jeden rok w parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie – Borku Fałęckim.

W latach 1973-76 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w Instytucie Pastoralnym. Studia ukończył doktoratem (praca doktorska: Nierozerwalność małżeństwa jako problem duszpasterski Kościoła w Polsce w latach 1946 – 1970).

Po powrocie z KUL pracował w krakowskiej kurii jako sekretarz Synodu Archidiecezji Krakowskiej. Prowadził też wykłady na Papieskim Wydziale Teologicznym (później – Papieska Akademia Teologiczna) z teologii pastoralnej i z teologii życia wewnętrznego.

W 1979 r. został mianowany ojcem duchownym w Krakowskim Seminarium Duchownym. Posługę ojca duchownego łączył z prowadzeniem rekolekcji Ruchu Światło-Życie, Grup Apostolskich i rekolekcji parafialnych.
Dnia 4 czerwca 1988 r. został konsekrowany na biskupa. Jako biskup pomocniczy współpracował z kardynałami Franciszkiem Macharskim i Stanisławem Dziwiszem, a także z abp. Markiem Jędraszewskim.

Stał na czele komisji „Pamięć i Troska”, której celem było wyjaśnienie kryzysu lustracyjnego w Kościele krakowskim. Przez wiele lat, do 20019 r. był również dziekanem Krakowskiej Kapituły Katedralnej.
Napisał wiele książek poświęconych rodzinie, kapłaństwu i życiu rodzinnemu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 sierpnia

Sobota, XIX Tydzień zwykły
+ Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Stoi Królowa po Twojej prawicy.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 11,19; 12,1.3-6.10; Ps 45, 7 i 10-12. 14-15;1 Kor 15,20-26; Łk 1,39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter