24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Suski: Człowiek potrzebuje pokoju i prawdy jak chleba

Ocena: 0
1724
– Człowiek oprócz chleba codziennego potrzebuje pokoju, miłości, prawdy i sprawiedliwości – mówił bp Andrzej Suski podczas wojewódzko-diecezjalnych dożynek w Kowalewie Pomorskim.
2015-09-06 23:02
aw / Kowalewo (KAI), mz
 
Dożynki zgromadziły licznie mieszkańców diecezji i województwa, którzy dziękowali Bogu za plony i prosili o Bożą opiekę w trudnym doświadczeniu suszy.

Uroczystość rozpoczęła się od powitań, które wygłosili: starosta golubsko-dobrzyński Andrzej Okuciński, burmistrz miasta Kowalewo Pomorskie Andrzej Grabowski oraz proboszcz ks. kan. Ryszard Kobierowski. Poseł Jan Krzysztof Ardanowski odczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym dziękował rolnikom za pracę na roli i zapewnił o dobrej woli unormowania polityki rolnej i wspólnych działań.

Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony i z prośbami o Boże łaski dla tych, którzy trudzą się na roli, przewodniczył bp Andrzej Suski. Koncelebrowali duszpasterze rolników oraz kapłani z diecezji. Na początku dziękczynnej Eucharystii starostowie złożyli na ręce biskupa toruńskiego bochny chleba wypieczone z tegorocznych zbiorów. Po wypowiedzeniu błogosławieństwa bp Suski przekazał chleb przedstawicielom władz samorządowych, aby był sprawiedliwie dzielony wśród mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego i diecezji toruńskiej.

– Człowiek oprócz chleba codziennego potrzebuje pokoju, miłości, prawdy i sprawiedliwości, ukazywanych nam przez Jezusa Chrystusa. Chleb, obok innych wartości, jak prawda, miłość, sprawiedliwość i pokój, stanowi dla człowieka pełnię ludzkiego życia – mówił w homilii bp Suski. Doceniając pracę rolników podkreślał także, że: „człowiek pracujący na roli ceni pracę, poświęcenie, odpowiedzialność sumienność, czystość obyczajów, czyta w naturze, jak w otwartej księdze, jest wrażliwy na cuda przyrody, jest jej przyjazny, tym samym otwarty na Boga, na współpracę ze Stwórcą, na Bożą Opatrzność, która kieruje światem”.

W chlebie zawiera się pokora i prostota, skromność, ludzka praca, trud często cierpienie. Jezus Chrystus, Chleb Żywy, jest gwarantem zaspokojenia tych braków i uzyskania prawdziwego pokoju, ponieważ przy Jego stole nie ma podziałów, upokorzeń, odrzucenia. Ziemia dla rolnika ma oprócz wartości podstawowej, stanowi także ojcowiznę, a tym samym porównywana jest do Ojczyzny i umiłowania ziemi ojców. – Ojczyzna i ojcowizna często postrzegane są nierozłącznie – podkreślał biskup toruński.

Hierarcha zaznaczył, że rolnicy są stabilnością państwa, ponieważ w ziemi oprócz ich potu jest także krew broniących ziemi. Podziękował więc rolnikom za to, że żywią naród, ubogacają kulturę oraz za ich obronę Ojczyzny. – Rolnik jest pewny swojej pracy i swojego poświęcenia, jeśli ma nadzieję, jest przez nią jest wewnętrznie kształtowany – mówił bp Andrzej umacniając na duchu rolników, którzy również w naszym województwie stracili wiele plonów przez tegoroczną suszę i dodał, że za wszystko trzeba Pana Boga błogosławić za wszelkie owoce ziemi i pracy rąk ludzkich. – Życzmy sobie optymizmu i nadziei, ufnego spojrzenia w przyszłość – zakończył bp Suski.

Przedstawiciele dekanatów procesyjnie do ołtarza przenieśli dary dożynkowe, wśród których były m.in. świeca, kwiaty, owoce, produkty ekologiczne, warzywa, miód, wypieki, przetwory owocowo-warzywne, wyroby regionalne, chleb, obrazy.

Diecezjalny duszpasterz rolników skierował słowa podziękowania bp. Suskiemu za opiekę nad duszpasterstwem rolników, wszystkim współorganizatorów diecezjalno-wojewódzkich dożynek, rolnikom za ich pracę, kapłanom za opiekę duchową nad bracią rolniczą. Zapewnił wszystkich o pamięci modlitwie podczas spotkań duszpasterstwa rolników i Bractwa Św. Izydora. – Czas modlitewnych spotkań rolników i mieszkańców wsi jest dobrą sposobnością, aby zagłębić się w istotę powołania rolnika i jego zadań we współczesnym świecie – dodał duszpasterz.

Na koniec Eucharystii bp Andrzej Suski dokonał poświęcenia wieńców żniwnych. Liturgię uświetniły chóry z parafii pw. św. Mikołaja w Kowalewie i parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Toruniu oraz parafialno-gminna orkiestra dęta z Tłuchowa.

Organizatorami diecezjalno-wojewódzkich dożynek byli: marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, starosta golubsko-dobrzyński Andrzej Okuciński, burmistrz Kowalewa Andrzej Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Kowalewie ks. kan. Ryszard Kobierowski, diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Zbigniew Gański.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter