3 sierpnia
poniedziałek
Lidii, Augusta, Nikodema
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Solarczyk: tylko człowiek wewnętrznie wolny umie wybrać dobro

Ocena: 0
1840

Tylko człowiek wewnętrznie wolny umie wybrać dobro – powiedział bp Marek Solarczyk.

fot. BP KEP

W podziemiach katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze odbyło się przedświąteczne spotkanie Grupy Ewangelizacyjnej Animatorów Kół Różańcowych Rodziców Modlących się za Dzieci, którzy jeżdżąc po parafiach diecezji warszawsko-praskiej dają świadectwo wiary i działania mocy Boga w ludzkim życiu. Jednym z owoców tego jest ponad 50 nowych Kół Różańcowych w ubiegłym roku. Zjazd zainaugurowała msza św.

W czasie liturgii bp Solarczyk podkreślił, znaczenie daru wolności jaki człowiek otrzymał od Stwórcy. Zwrócił uwagę, że nie zawsze ludzie umieją właściwie z niego korzystać co nie tylko ich unieszczęśliwia ale i innych. – Od tego co uznajemy za dobro zależy kształt naszego życia zarówno tego emocjonalnego, duchowego jak materialnego. Jeśli to, co uznajemy za cenną wartość rozwija się wówczas jesteśmy szczęśliwi, jeśli ktoś nam próbuje odebrać dane dobro wówczas w sercu rodzi się gniew, zaś w sytuacji które zagrażają utracie dobra pojawia się lęk – zwrócił uwagę kaznodzieja.

Nawiązując do biblijnego obrazu kuszenia pierwszych rodziców podkreślił, że człowiek nie umiej właściwie wyznaczyć kryteriów dobra i zła. Jedynym punktem odniesienia jest dla nas Bóg, który jest samą prawdą – podkreślił bp Solarczyk.

Zachęcał, aby ostatnie dni Wielkiego Postu stały się okazją do odnowienia gotowości bycia uczniem Chrystusa i na Nim, na Jego prawdzie budować swoje życie. – Jezus pokazuje nam co jest dobrem i pomaga nam je rozwijać w nas i ofiarowywać to innym. Na tym polega cała praktyka modlitwy, postu i jałmużny – podsumował bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Po liturgii odbyło się spotkanie formacyjne, w czasie którego bp Solarczyk mówił o istocie Triduum Paschalnego w życiu chrześcijanina.

W diecezji warszawsko-praskiej jest ponad 1900 Kół Żywego Różańca, w tym 520 rodzinnych. Tylko w ciągu ubiegłego roku powstało ponad 50 nowych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 sierpnia

Poniedziałek, XVIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Jezus zaraz przemówił do nich: «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II):Jr 28,1-17; Ps 119,29.43.79-80.95.102 ; Mt 14,13-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter