17 czerwca
poniedziałek
Laury, Marcjana, Alberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Solarczyk po 20 latach kończy pracę katechety

Ocena: 0
565

– Jeżeli chodzi o uczniów, po ludzku jest trochę smutku, ale taka jest rzeczywistość – mówił w Poranku "Siódma9" bp Marek Solarczyk, który przez 27 lat pracował w jednym z warszawskich liceów, jako katecheta. W rozmowie opowiedział o wyzwaniach związanych z posługą ordynariusza radomskiego.

fot. https://archwwa.pl/wiadomosci/bp-solarczyk-po-ponad-20-latach-konczy-prace-katechety-jest-troche-smutku/

Bp Solarczyk został mianowany przez papieża Franciszka nowym biskupem diecezji radomskiej. Zastąpi na tym urzędzie bp. Henryka Tomasika, który po ukończeniu 75 lat przeszedł na emeryturę. – Diecezja radomska to miejsce wielkiego dziedzictwa wiary i duchowego bogactwa Kościoła – powiedział. Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej 8 stycznia kanonicznie obejmie diecezję radomską po przejściu przez bp. Henryka Tomasika na emeryturę.

Jest pewne dziedzictwo, pewne doświadczenie i wiele nadziei. – Oczywiście pojawia się także wiele tajemnic, które będziemy razem z ludźmi ze wspólnoty radomskiej, ale przede wszystkim z Panem Bogiem odkrywać. Człowiek nie ma odpowiedzi i jasności we wszystkich sprawach, ale ostatecznie jest nadzieja i wiara, że z Bożą pomocą to wszystko uda się – podkreślił duchowny. Bp Solarczyk będzie musiał zakończyć po 27 latach pracę katechety w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława IV na warszawskiej Pradze. Jak zaznaczał duchowny, był ważny element jego dotychczasowej posługi.

Jeżeli człowiek wzrastał i przeżywał pewne sprawy i ma wspólnotę doświadczeń dobra z ludźmi, z którymi był, to tego nie da się po prostu wyrwać, zapomnieć. Taką szczególną wspólnotą są na pewno «władysławiacy» – zarówno absolwenci, jak i uczniowie. Jeżeli chodzi o uczniów, po ludzku jest trochę smutku, ale taka jest rzeczywistość
 

– mówił bp Solarczyk.

Odpowiadając na pytanie o dotychczasowe dziedzictwo lokalnego Kościoła, biskup Solarczyk dodał, że teren obecnej diecezji radomskiej jest historycznie ważnym miejscem zarówno dla Polski, jak i Kościoła. Nie bez powodu patronem diecezji jest św. Kazimierz, który w drugiej połowie XV wieku żył tutaj. Z Radomia wypełniał władzę w imieniu swojego ojca – króla. Oczywiste, że jeśli chodzi o sam Radom czy obecny obszar diecezji, to jest to przeogromne dziedzictwo wiary, historii i wielkiego bogactwa Kościoła – dodał Gość Poranka „Siódma9”.

Nowy biskup radomski

Franciszek mianował bp. Marka Solarczyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej, nowym ordynariuszem diecezji radomskiej. Zastąpi on bp. Henryka Tomasika, który 4 stycznia skończył 75 lat i po przyjęciu rezygnacji przez papieża przeszedł na emeryturę. Bp Solarczyk obejmie kanonicznie diecezję w piątek 8 stycznia w radomskiej katedrze. Przed objęciem urzędu biskup nominat złoży wyznanie wiary oraz przysięgę wierności Stolicy Apostolskiej wobec Kanclerza Kurii i Kolegium Konsultorów. Ze względów pandemii ingres, czyli uroczyste objęcie diecezji przez nowego biskupa, odbędzie się w późniejszym terminie, który na razie nie został jeszcze podany publicznie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego
Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, Panie,
i światłem na mojej ścieżce.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter