5 lipca
niedziela
Marii, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Solarczyk: Młodzi chcą doświadczać Kościoła w "duszpasterstwie spotkania"

Ocena: 0
3650

Momentem doświadczenia Kościoła i trwania w nim jest dla młodych „duszpasterstwo spotkania”, realizujące się w grupach formacyjnych, w trakcie kościelnych wydarzeń, w świecie wirtualnym oraz w osobistej modlitwie - powiedział bp Marek Solarczyk po zakończeniu 378. zebrania plenarnego KEP w Warszawie.

fot. BP KEP/episkopat.pl

Odwołując się do wniosków z ankiet przedsynodalnych, które w ub. roku wypełniali młodzi Polacy, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży omówił podczas 378. zebrania plenarnego KEP wyzwania, jakie wiążą się ze zbliżającym się Synodem Biskupów i ŚDM w Panamie.

Po zakończeniu obrad bp Solarczyk powiedział dziennikarzom, że kwestie prowadzenia duszpasterstwa młodzieży w kontekście zbliżających się wydarzeń są fundamentalne. – Synod jest po to, aby we wspólnocie Kościoła był czas, gdy w sposób wyjątkowy chcemy posłuchać młodych ludzi; usłyszeć to, kim są, czym żyją, w jaki sposób przeżywają swoją wiarę i swoje miejsce w Kościele – wyjaśnił przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Jak wskazał, ankiety przedsynodalne wskazują, że „młodość to nie jest kwestia tylko wieku, ale pewien etap w życiu, który podkreśla, że człowiek – poznając siebie i świat, który go otacza – staje wobec wielkiego pytania o to, jakie decyzje podejmować w swoim życiu, również te związane z powołaniem”.

Poinformował, że ogólnokościelna ankieta internetowa, którą w wersji polskiej można było wypełnić na stronie www.synod2018.pl, została wypełniona przez prawie 6 tys. młodych Polaków, a dalsze 9 tys. jej nie dokończyło. Łącznie na całym świecie ankietę wypełniło blisko 110 tys. młodych.

Odpowiedzi młodych wskazały, że momentem doświadczenia Kościoła i trwania w nim jest dla nich „duszpasterstwo spotkania” – wyjaśnił bp Solarczyk. Jest ono realizowane na czterech płaszczyznach.

Chodzi o spotkania w świecie wirtualnym (intensywnie eksplorowanym przez współczesną młodzież), spotkanie w trakcie wydarzeń i inicjatyw kościelnych (międzynarodowych czy krajowych), zaangażowanie w grupy modlitewno-formacyjne oraz spotkanie osobiste w modlitwie, sakramentach i za pośrednictwem kierownictwa duchowego. To ostatnie biskup uznał za najważniejsze, gdyż reprezentuje ono moment, gdy młodzi rozpoznają swoje życiowe powołanie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lipca

Niedziela, XIV Tydzień zwykły
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Za 9,9-10; Ps 145,1b-2.8-11.13-14; Rz 8,9.11-13; Mt 11,25-30
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter