29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Samiec: Przywódcy polityczni i religijni nie powinni dzielić

Ocena: 0
997

– Jako kościoły mniejszościowe przestrzegamy przed zaostrzaniem sporów. Przywódcy religijni i polityczni nie powinni swoimi wypowiedziami dzielić, wykluczać i poniżać innych – podkreślił prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, zwierzchnik polskich luteran bp Jerzy Samiec w przemówieniu wygłoszonym podczas noworocznego spotkania Kościołów zrzeszonych w PRE.

fot. PAP/Rafał Guz

Podkreślił też, że „Ewangelia zobowiązuje nas do przyjmowania uchodźców oraz rozważnego i otwartego podejścia do emigrantów, którzy poszukują lepszego życia”.

W spotkaniu noworocznym Polskiej Rady Ekumenicznej wzięli udział m.in. nowy nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita warszawski i całej Polski Sawa oraz przedstawiciele pozostałych Kościołów zrzeszonych w PRE. Obecni byli także bp Artur Miziński, sekretarz Episkopatu Polski i biskup pomocniczy warszawsko-praski Marek Solarczyk, ambasadorzy m.in. RFN, Węgier, Szwecji, Norwegii oraz dyplomaci z Austrii, Holandii i Ukrainy.

Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec podkreślił w swoim przemówieniu, że Kościoły zrzeszone w Radzie nie żyją w próżni – są częścią społeczeństwa polskiego. – Wszystkie wydarzenia, jakie mają miejsce w Polsce, dotyczą nas w takiej samej mierze jak rzymskich katolików oraz osoby niewierzące. Byłbym gotów postawić nawet tezę, że poprzez wielkość stajemy się papierkiem lakmusowym zjawisk społecznych, które zachodzą na naszych oczach – zaznaczył.

Jak stwierdził, Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej z troską obserwują „zaostrzające się konflikty opcji politycznych, które przekładają się na podział społeczeństwa”.

– Radykalizacja postaw, przyjmująca nieraz skrajne formy, budzi w nas duże zaniepokojenie. Dlatego apelujemy do wszystkich polityków, aby nie ulegali emocjom i bardzo mocno ważyli wypowiadane słowa – podkreślił bp Samiec.

– Jako kościoły mniejszościowe, które czasami same odczuwają skutki nieodpowiedzialnych zachowań czy wypowiedzi, przestrzegamy przed zaostrzaniem sporów. Przywódcy, zarówno religijni jak i polityczni nie powinni swoimi wypowiedziami dzielić, wykluczać i poniżać innych – zaznaczył zwierzchnik polskich luteran.

Podkreślił, że ważne jest to, aby umieć szanować i nie pozbawiać innych godności. – Możemy się ze sobą spierać, mieć skrajnie różne poglądy, przekonania, wyznawać różne wartości, ale nikt nie dał nam prawa do pogardzania drugim człowiekiem – dodał prezes PRE.

Jak powiedział, są to "słowa przestrogi, bo zło zaczyna się zwykle od czegoś małego, jednak, gdy na nie pozwalamy mogą przerodzić się w coś, nad czym już nie będziemy panowali”.

Zaznaczył, że ostatnie wydarzenia w Ełku, po zabójstwie młodego mężczyzny, są tego najlepszym przykładem. – Zabójstwo jest nie do zaakceptowania. Morderca powinien zostać sprawiedliwie osądzony i skazany. Lecz obciążanie odpowiedzialnością za ten czyn wszystkich obcokrajowców jest niedopuszczalne. To od nas, duchownych, od polityków, od osób cieszących się autorytetem jest wymagane, abyśmy jasno artykułowali przesłanie piętnujące zachowania odwetowe – powiedział bp Jerzy Samiec.

Prezes PRE podsumował w przemówieniu także miniony rok, w którym za najważniejsze uznał obchody 70-lecia Polskiej Rady Ekumenicznej oraz czynny udział przedstawicieli Rady w obchodach jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski oraz Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

Podkreślił także dobrą współpracę z Kościołem rzymskokatolickim, która przede wszystkim jest realizowana przez wspólne modlitwy i nabożeństwa, z centralnym akcentem, jakim jest Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wyraża się ona również we wspólnych akcjach charytatywnych takich choćby jak Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom czy Gali Ubi Caritas.

Na budowanie dobrych relacji ma wpływ praca Komisji ds. dialogu Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. Bp Samiec zaznaczył, że w ub. roku prace tego gremium koncentrowały się wokół palącego światowego problemu sytuacji politycznej i gospodarczej, która zmusza wielu ludzi do poszukiwania bezpiecznego i godnego życia poza swoją ojczyzną.

Sytuacja uchodźców, emigrantów oraz sposoby pomocy były przedmiotem wielu rozmów i konferencji. Ich wspólną konkluzją było jednoznaczne opowiedzenie się za niesieniem miłości Chrystusa poprzez pomoc "obcemu, przechodniowi".

– Kościoły nie mają wątpliwości, że Ewangelia zobowiązuje nas do przyjmowania uchodźców oraz rozważnego i otwartego podejścia do emigrantów, którzy poszukują lepszego życia. Deprecjonowanie tego typu migracji oznaczałoby napiętnowanie milionów Polaków, którzy w celu poprawienia bytu opuściło Polskę – podkreślił w swoim przemówieniu prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

Ponadto ważnym wydarzeniem z punktu widzenia PRE była wizyta w Polsce kilkuosobowej delegacji Patriarchatu Antiocheńskiego na czele z patriarchą Antiochii Janem X, jubileusz 200-lecia Towarzystwa Biblijnego w Polsce oraz początek obchodów 500-lecia Reformacji, a także wybór nowego zarządu Polskiej Rady Ekumenicznej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter