13 sierpnia
sobota
Diany, Hipolita, Poncjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jan Paweł II na Pradze

Ocena: 0
1483

Jan Paweł II zostawił nam jako zadanie odpowiedzialność za gospodarowanie historią tych miejsc - mówi bp Romuald Kamiński w rozmowie z Ireną Świerdzewską.

Fot. Janusz Leszczyński

Jak doszło do wizyty Jana Pawła II w diecezji warszawsko-praskiej?

Podczas wizyty ad limina w 1998 r. Jan Paweł II wyraził pragnienie nawiedzenia miejsc związanych z Cudem nad Wisłą. Wiele razy słyszeliśmy, że dla papieża data 1920 była bardzo ważna, o tym wydarzeniu opowiadał mu ojciec. Karol Wojtyła urodził się właśnie w tym pamiętnym roku. Dlatego skierowawszy zaproszenie, by Jan Paweł II odwiedził naszą diecezję, nie traciliśmy nadziei, że tak się stanie. Trzeba dodać, że Jan Paweł II był już wcześniej w praskiej części Warszawy: kiedy w 1983 r. odprawiał Mszę Świętą na Stadionie Dziesięciolecia oraz w bazylice NSJ przy ul. Kawęczyńskiej na zakończenie II Ogólnopolskiego Synodu Plenarnego. W naszej młodej, ustanowionej w 1992 r. diecezji, była to pierwsza papieska wizyta.

Ksiądz Biskup był w 1999 r. kanclerzem kurii i koordynatorem komitetu organizacyjnego pielgrzymki. Jak wyglądały przygotowania?

Po zamachu na Jana Pawła II w 1981 r. mocno skomplikowały się procedury, wzrosły niepomiernie formy dotyczące bezpieczeństwa. Przez rok co kilka dni odbywaliśmy spotkania z policją, strażą, MSWiA, ekipą telewizyjną. Większość z nas miała już doświadczenie w przygotowaniu papieskich pielgrzymek. Ja w 1983 r. uczestniczyłem w zamknięciu pielgrzymki, w 1987 r. odpowiadałem za przygotowanie dla papieża Domu Arcybiskupów przy ul. Miodowej, w którym zatrzymał się na nocleg, a w 1991 r. papieskiego apartamentu na spotkanie z gośćmi i posiłek. Mimo tych doświadczeń przygotowanie pielgrzymki na Pradze było bardzo trudne. Dość długo nie mieliśmy szczegółowych ustaleń dotyczących programu, cała pielgrzymka miała bardzo napięty program, komitet ogólnopolski był niezwykle zapracowany. Początkowo w naszej diecezji istniał jeden komitet organizacyjny; w ostatnich dniach Radzymin przejął na siebie odpowiedzialność za wizytę na terenie miasta i powiatu, a my zajęliśmy się przygotowaniami przy katedrze.

Co było największym wyzwaniem?

Wiedzieliśmy, że na spotkanie może przybyć od 100 nawet do 200 tys. osób. Trzeba było wyznaczyć sektory przed katedrą, gdzie miejsca nie jest dużo, a dowiedzieliśmy się, że dopiero na ostatnie cztery godziny przed wydarzeniem będzie wstrzymany ruch uliczny, co dopiero pozwalało zakończyć zamykanie sektorów. Nie wiedzieliśmy, czy przybywający wcześniej pielgrzymi nie zablokują miejsca na przejazd. Czułem ciążącą odpowiedzialność nie tylko za bezpieczeństwo, ale też za wymiar sakralny spotkania. Obawiałem się, czy pielgrzymi nie wpadną w cyklon bałaganu, czy będą mogli dobrze przeżyć spotkanie z papieżem.

Co czas papieskiej pielgrzymki zostawił w Księdzu Biskupie?

Na nowo odkryłem miejsca Cudu nad Wisłą, które przecież my tu wszyscy dobrze znamy. Jan Paweł II zostawił nam jako zadanie odpowiedzialność za gospodarowanie historią tych miejsc. Jesteśmy spadkobiercami wielkich wydarzeń, które mają być wieczystą katechezą niesioną kolejnym pokoleniom. Dbamy szczególnie o te miejsca pamięci, uroczyście świętujemy rocznice, a zwłaszcza tegoroczne: dwudziestolecie papieskiej wizyty i stulecie Cudu nad Wisłą, bo świętowanie tego wielkiego jubileuszu rozpoczynamy już w tym roku. Chcemy na nowo odkryć fundament, który budował tamto zwycięstwo – oddanie się w opiekę Bożą przez wstawiennictwo Maryi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 sierpnia

Sobota, XIX tydzień zwykły
Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 13-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter