28 czerwca
wtorek
Leona, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Kamiński: świadomość bycia potrzebnym dziecku buduje i przemienia ojca

Ocena: 4.7
466

„Gdybym przynosił wielokrotnie więcej pieniędzy, ale naruszył fundament, to siłą rzeczy i tak wszystko zawali się”. O roli ojca i dojrzewaniu do niej mówił na antenie Radia Warszawa ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński. Trwa XI Tydzień Wychowania pod hasłem „W blasku ojcostwa św. Józefa”.

Fot. BP KEP, episkopat.pl

Jak zauważył duchowny, coraz więcej mężczyzn definiuje rolę ojca jako nie tylko zabezpieczenie bytu materialnego rodziny. Widzą potrzebę bliskości z domownikami, autorytetu i wejścia w życie codzienne rodziny.

Żeby mieć czas spojrzeć na dziecko, posłuchać, co ma do powiedzenia, odrobić lekcje, usiąść z nim przy stole, pójść pobawić się. Pewnie, że to potrzebuje czasu, ale ten czas nie jest stratą, bo nawet gdybym przynosił wielokrotnie więcej zarobionych środków, ale skruszył fundament, to siłą rzeczy i tak to wszystko zawali mi się.

– powiedział bp Romuald Kamiński.

Świadomość bycia potrzebnym dziecku buduje i przemienia ojca nie tylko wobec rodziny.

Jak on widzi, że dostał taką szansę, poczuje smak ojcostwa i dostojeństwa związanego z tym ojcostwem, on zachowuje się inaczej na zewnątrz. Jest dużo bardziej dojrzały duchowo, dużo poważniejszy. Nie to, że nie uśmiecha się, bo nie o to chodzi, ale jest w nim dużo większa stabilność i odpowiedzialność. I to jest zauważalne.

– dodał ordynariusz warszawsko-praski.

Do ojcostwa i rodzicielstwa trzeba dojrzeć. Jak zaznaczył bp Kamiński, jest to wewnętrzne uposażenie.

To jest wykształcenie wewnętrzne, kiedy nie tylko nauczę się regułek, które powinny kierować moimi zachowaniami, ale ta siła, zrozumienie i mądrość będą płynąć od wewnątrz. Tego nie wyczyta się z książki. Za to odpowiedzialne są towarzyszące nam w drodze pokolenia zstępujące: rodzice, dziadkowie, starsze rodzeństwo, sąsiedzi, dobre przykłady z pracy itd.

– tłumaczył hierarcha.

Miłości mężczyzna może nauczyć się również od osoby, z którą zdecyduje się budować relację.

Często zdarza się, że mężczyzna, decydując się na założenie rodziny, dzięki łasce Bożej, trafia na osobę odpowiedzialną, która wie, co to znaczy pokochać, bo jej miłość jest bezwarunkowa. Ona nie patrzy na to, kim jest ta osoba – jakie są jej braki i nie targuje się: „Co ty mi dasz?”. Ona pyta odwrotnie: „Co ja mogę tobie dać, żebyś był szczęśliwy?”

– mówił bp Kamiński.

W liście pasterskim Episkopatu Polski na XI Tydzień Wychowania w Polsce biskupi zaznaczyli, że w Roku św. Józefa to właśnie on jestprzykładem wychowawcy z sercem otwartym na Boga”.

Rozmowa - nagranie - link

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 czerwca

Wtorek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika
Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8, 23-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter