12 lipca
piątek
Jana, Brunona, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp pomocniczy Los Angeles: Kościół jest tu niezwykle różnorodny

Ocena: 4.7
140

„Co niedzielę w archidiecezji Los Angeles odprawia się Msze święte w 40 językach, a wiernych łączy to, że czują się dziećmi Matki Bożej z Guadalupe” – mówi Radiu Watykańskiemu – Vatican News jej biskup pomocniczy Sławomir Szkredka. 

Fot. Guadalupe Radio

Hierarcha zwraca też uwagę na jej maryjność. Nie ukrywa, że wyzwaniem w Stanach Zjednoczonych jest laicyzująca się kultura. Biskup wskazuje też na polskie dziedzictwo, pozostawione tutaj przez Jana Pawła II i kultywowane przez Polonię.

Rozmówca Radia Watykańskiego podkreśla, że bogactwo tej archidiecezji zrodziło się niejako w tyglu kultur, języków i tradycji.

Prócz tego, że jest to jedna z największych na świecie diecezji, szczególnym jej rysem jest maryjność, jest to diecezja, w której wierni czują się dziećmi Matki Bożej z Guadalupe, żyją kultem objawienia Maryi z roku 1531 roku

– dodaje. 

Biskup Szkredka wskazuje, że drugą z cech tego miejsca jest franciszkańskość.

To franciszkanie zakładali pierwsze misje, to oni byli pierwszymi głosicielami Ewangelii na tej ziemi i myślę, że coś z takiego ducha franciszkańskiego, z radości głoszenia Ewangelii tutaj daje się odczuć

– podkreśla. Wyzwaniem w archidiecezji Los Angeles, jak i całych Stanach Zjednoczonych jest postępująca laicyzacja.

Robi się coraz bardziej odcięta od tradycyjnych chrześcijańskich wartości i z jednej strony domaga się ona od katolików tego, aby w sposób bardzo wyraźny podkreślali swoją tożsamość, bo inaczej ta kultura doprowadzi do rozmycia tożsamości katolickiej, a z drugiej strony powstaje zadanie dialogowania z tą właśnie kulturą, która od wartości chrześcijańskich chce się odciąć, a jednak gdzieś tam głęboko szuka i pragnie Boga

– wskazuje hierarcha.

Biskup pomocniczy archidiecezji Los Angeles opowiedział też o polskiej wspólnocie, związanej z Matką Boską Częstochowską.

Jest ona związana mocno również z Janem Pawłem II, przebywał tu jeszcze jako kardynał, wizytował miasto Los Angeles jako papież i te związki z papieżem-Polakiem są mocne. Nasza polska wspólnota pielęgnuje swoje tradycje, cieszymy się, że możemy wnieść coś naszego, coś polskiego. Powiedziałbym, że osoba Jana Pawła II i to, co on sobą reprezentuje, a więc historia polskiego katolicyzmu, jest tu odbierana jako wielki dar dla całego Kościoła

– podkreślił ksiądz biskup.

Bp Szkredka od wielu lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie uczęszczał do seminarium, a następnie uzyskał licencjat i tytuł doktora nauk biblijnych w Papieskim Instytucie Biblijnym. Święcenia kapłańskie przyjął 12 stycznia 2002 roku, ukończywszy wcześniej amerykańskie Seminarium Świętych Cyryla i Metodego w Orchard Lake w stanie Michigan. Sakrę biskupią przyjął 26 września 2023 roku.

Archidiecezja obejmuje miasto Los Angeles, a także, hrabstwo Los Angeles, hrabstwo Santa Barbara i hrabstwo Ventura. Biorąc pod uwagę pięć milionów katolików w archidiecezji uważa się ją za największą diecezję w Stanach Zjednoczonych, jeśli chodzi o populację.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 lipca

Piątek, XIV Tydzień zwykły
Gdy przyjdzie Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy
i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 16-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter