21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Piotrowski: ŚDM to szkoła wiary

Ocena: 0
570

– Światowe Dni Młodzieży to coś więcej niż sobotnio-niedzielne spotkanie z Ojcem Świętym: to wspólna szkoła wiary i świadectwa – mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski.

2016-03-20 23:00
dziar / Kielce (KAI), sg

Młodzieży z całej diecezji uczestniczyła w obchodach diecezjalnego etapu ŚDM.

– Dzisiaj doświadczamy szczególnego duchowego przeżycia. Niedziela Palmowa jest bramą, która otwiera nam czas Wielkiego Tygodnia – czas wydarzeń pasyjnych i paschalnych. Pośród tych wydarzeń jest On, Jezus Chrystus, Syn Boży posłany przez Boga do ludzkiego świata, abyśmy mieli życie wieczne – mówił w homilii bp Jan Piotrowski. 

Przypomniał o „posłuszeństwie Jezusa aż do śmierci krzyżowej” i o „dramacie Jego wzgardzonej miłości”, przestrzegał przed pokusą osądzania tych, którzy Jezusa skazali na śmierć.

Mszę Świętą w bazylice koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów, m.in. bp Marian Florczyk, duszpasterze młodzieży oraz ci księża, którzy przyjechali z delegacjami młodzieży z wielu parafii diecezji kieleckiej.

Uroczystość w bazylice poprzedziło modlitewne spotkanie delegacji młodzieży z księżmi biskupami w kościele akademickim św. Jana Pawła II. Wydarzeniu przewodniczył bp Marian Florczyk.

Historię ŚDM przypomniał wówczas ks. Sławomir Sarek – diecezjalny duszpasterz młodzieży. Następnie młodzi ludzie, po krótkiej modlitwie i wezwaniu bp. Florczyka, z okazałymi liśćmi palmowymi w rękach i z kilkudziesięcioma flagami państw, których delegaci przybędą na ŚDM – uformowali procesję. Przeszła ona, ze śpiewem, przez Skwer Szarych Szerów, ulicą Jana Pawła II i przez pl. NMP – do bazyliki katedralnej.

– Jestem tutaj, jako wolontariusz ŚDM, z Parafialnego Centrum przy parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach – mówi KAI Paweł Brambert, uczeń trzeciej klasy technikum. – Poruszyła mnie idea ŚDM, chciałbym w Krakowie doświadczyć siły, wspólnoty i jedności. Chcę razem z rówieśnikami przeżyć ten wspaniały czas – wyjaśnia.

Pani Leokadia z podkieleckiej miejscowości przyszła, aby modlić się w intencji młodzieży, która „jest dobra i piękna” oraz w intencji wydarzenia w Krakowie i jego owoców. – Nie mogę przyjechać do Krakowa, ale w moim domu pod Kielcami będę gościła ok. 10 osób i choć w ten sposób złączę się z Krakowem, Ojcem Świętym Franciszkiem i tą rzeszą młodych ludzi – mówi.

Mszę Świętą w bazylice katedralnej zakończyło wspólne uwielbienie młodzieży. 

Bp Jan Piotrowski wręczył specjalne błogosławieństwa delegatom z parafii przyjmujących pielgrzymów podczas ŚDM. Otrzymała je młodzież zaangażowana na etapie diecezjalnym, czyli mieszkańcy Kielc i okolic oraz ci, którzy przyjmują pielgrzymów z uroczystości centralnych w Krakowie. To głównie mieszkańcy sześciu południowych dekanatów.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lipca

"Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże"

Dziś w Kościele: niedziela XVI tygodnia zwykłego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 18, 1-10a; Ps 15; Kol 1, 24-28; Łk 10, 38-42
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań
 

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -