19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Piotrowski mianował kościół w Uniejowie sanktuarium diecezjalnym

Ocena: 0
1257

Biskup Kielecki Jan Piotrowski ustanowił kościół św. Wita w Uniejowie Diecezjalnym Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, której kult liczy tutaj kilkaset lat.

2015-12-03 23:36
dziar (KAI) / Uniejów, sg

W kościele znajduje się rzeźba MB Bolesnej, trzymającej na kolanach Ukrzyżowanego Syna, datowana na ok. 1420 rok.

– Sanktuarium, do którego pielgrzymują liczni wierni, kierujący się szczególną pobożnością, jest miejscem, gdzie w sposób wyjątkowy kustosz powinien zapewnić przybywającym dostęp do sakramentów świętych: Eucharystii, Pokuty i Pojednania, Namaszczenia Chorych oraz winien zatroszczyć się o gorliwą posługę głoszenia Słowa Bożego i ewangelizacji nawiedzających święte miejsce – napisał w dekrecie biskup, udzielając zarazem pasterskiego błogosławieństwa księdzu kustoszowi, parafianom oraz wszystkim przybywającym do sanktuarium.

Kustoszami sanktuarium będą kolejni proboszczowie w Uniejowie.

Pierwsza wzmianka o Uniejowie pochodzi z poł. XII wieku. Nazwa osady znalazła się w spisie wiosek zobowiązanych do świadczenia dziesięciny na rzecz biskupa krakowskiego. O Uniejowie wspominają Jan Długosz w Liber beneficiorum i dokumenty bożogrobców, którzy z czasem przejęli pieczę nad kościołem. Brak jest pisemnych świadectw dokumentujących datę powstania kościoła parafialnego, choć pewne jest, że kościół w Uniejowie stał już w 1325 r. Nowy, murowany kościół wzniesiono w 1421 r.

Wtedy też, w XV wieku do kościoła trafiły dwa dzieła sztuki – rzeźba Matki Bożej Bolesnej i obraz Ukrzyżowania z ok. 1515 r. Świątynia przez kolejne stulecia była przebudowywana i odnawiana. W ostatnich latach kościół przeszła gruntowną renowację.

W ołtarzu głównym znajduje się drewniana rzeźba Matki Bożej Bolesnej trzymającej na kolanach Ciało ukrzyżowanego Chrystusa. Rzeźba powstała ok. 1420 r. Od wielu lat do Świątyni w Uniejowie podążają liczni pielgrzymi, aby modlić się do Bożej Rodzicielki, prosząc i dziękując za otrzymane łaski. Do ciekawszych zabytków wnętrza należy także XVII-wieczne płótno „Uczta Baltazara”.

Obecnie parafia w Uniejowie liczy ok. 1800 wiernych. Jest położona w dekanacie żarnowieckim.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter