10 grudnia
niedziela
Julii, Danieli, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Piotrowski: działalność misyjna Kościoła to dzielenie się wiarą

Ocena: 4.4
533

Działalność misyjna Kościoła to nic innego jak dzielenie się wiarą. Ewangelię głosi się w porę i nie w porę, a męczeństwo jest wpisane w powołanie – powiedział  przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Jan Piotrowski.

fot. www.facebook.com

Kościół katolicki 5 marca obchodzi niedzielę "Ad Gentes", Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W tym roku przebiegnie ona pod hasłem "Z misjonarzami budujemy Kościół". Jest ona okazją do wsparcia duchowo i materialnie 1743 misjonarzy z Polski, posługujących w 99 krajach świata.

"Działalność misyjna Kościoła to nic innego jak dzielenie się wiarą. Ojciec Święty Jan Paweł II w encyklice +Redemptoris missio+ napisał, że wiara umacnia się, kiedy jest przekazywana. Zatem przekazywanie wiary buduje tożsamość Kościoła i ją umacnia" – powiedział PAP bp Piotrowski.

Zwrócił uwagę, że jak dotychczas nikt nie odwołał misyjnego nakazu Jezusa Chrystusa: "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego".

Zaznaczył, że misjonarz nie wyjeżdża na misje, ale "jest posyłany przez Kościół". Przez wiele lat centralne uroczystości posłania misjonarzy odbywały się w czasie uroczystości ku czci św. Wojciecha męczennika w Gnieźnie, gdzie posłania dokonywał nuncjusz apostolski w Polsce. Posłanie może się także odbyć w diecezji wówczas tym, który posyła w imieniu Kościoła jest biskup. W przypadku zgromadzeń, może to być przełożony np. prowincjalny.

Bp Piotrowski powiedział, że do zdynamizowania działalności misyjnej Kościoła przyczyniło się m.in. wydanie przez papieża Piusa XII 21 kwietnia 1957 r. encykliki "Fidei donum" (Dar wiary) – o stanie misji katolickich, szczególnie w Afryce.

Ojciec Święty przypomniał w niej biskupom, że mają być odpowiedzialni nie tylko za zbawienie podległych sobie wiernych, ale wszystkich ludzi na ziemi, a to wiąże się z dzieleniem się powołaniami kapłańskimi i zakonnymi. Na apel papieża odpowiedziało wówczas wielu biskupów głównie europejskich oraz z Ameryki Północnej, posyłając misjonarzy do Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej jak też Oceanii

– powiedział bp Piotrowski.

Przewodniczący KEP ds. misji podkreślił, że "Kościół nie jest biały ani czarny tylko uniwersalny".

"To, że w danym kraju są już powołania miejscowe, nie oznacza, że Kościół nie potrzebuje tam misjonarzy. Nie chodzi bowiem o liczby duchownych, ale o dzielenie się wiarą" – powiedział hierarcha.

Zwrócił uwagę, że Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa" wyraźnie stwierdza, że brak posłania misjonarzy czy brak udziału Europy w dziele misyjnym Kościoła byłby znakiem braku nadziei w tych wspólnotach.

Zaznaczył, że "ewangelizacja ma charakter integralny, a więc obejmuje całego człowieka – jego potrzeby natury duchowej i materialnej".

"W związku z tym, głoszenie Dobrej Nowiny to jednoczesne głoszenie Ewangelii o Chrystusie i przekazywanie prawd wiary oraz posługa chorym, cierpiącym, troska o edukację" – wyjaśnił bp Piotrowski.

Po raz pierwszy wyjechałem na misje do Afryki 38 lat temu. Z perspektywy czterech dekad mogę powiedzieć, że zasadnicza posługa misjonarzy nie zmieniał się. Wyzwania ewangelizacyjne wciąż są takie same. Natomiast nasiliły się zjawiska związane z migracją wewnątrz danego kraju wywołaną niepokojami, terroryzmem, ubóstwem czy innymi sytuacjami zagrożenia życia

– powiedział bp Piotrowski

Autor: Magdalena Gronek

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 10 grudnia

Niedziela, II Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 1, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Zwyczajność, prostota, skromność
Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter