30 września
środa
Wery, Honoriusza, Hieronima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Pindel: Bóg przychodzi na świat w znaku miłosierdzia

Ocena: 0
1078

– Małe dziecko owinięte w pieluszki, bez ozdób, bez splendoru – to znak, w jaki sposób Bóg panuje nad światem – podkreślił w homilii bp Roman Pindel, który przewodniczył Pasterce o północy w konkatedrze w Żywcu.

2015-12-25 13:43
rk / Żywiec (KAI), sg

Ordynariusz bielsko-żywiecki wezwał za papieżem Franciszkiem, by świąteczne spotkania odbywały się pod znakiem miłosierdzia.

Bp Pindel nawiązując do Ewangelii, przypomniał, że dobrą i radosną nowinę o przyjściu Zbawiciela na świat zwiastują aniołowie. – Trzeba było, aby aniołowie uświadomili tym prostym pasterzom, niewiele rozumiejących ze świata i spraw Bożych. Potrzeba było tego ogłoszenia, zapowiedzi radości, nadziei i zbawienia przez narodziny Jezusa z Maryi – dodał biskup.

Wskazując na postać króla Heroda zauważył, że narodziny Jezusa wzbudziły także negatywne odczucia. W tym kontekście duchowny podkreślił, że przyjście Jezusa na świat wiąże się ze sprzeciwem – przyjęciem tej nowiny jako złej wiadomości, tak jak było to w przypadku Heroda.

Biskup zaznaczył, że to pasterze jako pierwsi zobaczyli Nowonarodzonego i rozpoznali w Nim Zbawiciela ludzkości, mimo, że znaki, jakie towarzyszą przyjściu na świat Mesjasza są trudne do przyjęcia.

– Po czym mają poznać owi pasterze, że to małe dziecko, które zobaczą w żłobie, owinięte w pieluszki, bez chwały, jest Tym, na które czekały pokolenie, którego zapowiadali prorocy? Ale właśnie ten znak – małe dziecko owinięte w pieluszki, bez ozdób, bez splendoru – jest Tym, który miał przyjść – podkreślił.

Zdaniem hierarchy, fakt, że Syn Boży i Zbawiciel przychodzi w takim znaku pokazuje, w jaki sposób Bóg panuje na świat. – W taki sposób Bóg pokazuje swą potęgę: przez małość, cichość i miłosierdzie, okazywane tym, którzy są z marginesu, są z dala od Boga, którzy są daleko od świątyni – dodał.

Duchowny zachęcił, by uznać, że najważniejszym powodem do radości jest przyjście Pana, że w ten sposób rozpoczyna się głoszenie królestwa Bożego, początek zbawienia.

Na koniec liturgii ordynariusz w nawiązaniu do apelu papieża Franciszka, poprosił, by świąteczne spotkania odbywały się pod znakiem miłosierdzia. – Możemy głosić, przyjmować okazywane nam miłosierdzie i możemy czynić je: słowem, przebaczeniem, pojednaniem – wezwał hierarcha.

13 grudnia w żywieckiej konkatedrze została otwarta Brama Miłosierdzia. Z okazji Jubileuszu Miłosierdzia papież ogłosił możliwość uzyskania odpustu dla każdego, kto odbędzie pielgrzymkę do dowolnego kościoła, w którym są otwarte Drzwi Święte. Moment ten powinien zostać połączony z sakramentem pojednania, Eucharystią oraz refleksją nad miłosierdziem. Towarzyszyć temu ma również wyznanie wiary, modlitwa za papieża.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 września

Środa, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła
«Pójdź za Mną»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 9,1-12.14-16; Ps 88,10b-15; Łk 9,57-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter