30 września
środa
Wery, Honoriusza, Hieronima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Nitkiewicz: potrzebujemy ducha Chrystusowego miłosierdzia

Ocena: 0
1222

W naszej ojczyźnie potrzebujemy ducha Chrystusowego miłosierdzia, przebaczenia i dialogu – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas Mszy Świętej pasterskiej w Brzezinach Stojeszyńskich

2015-12-25 15:12
apis / Brzeziny St. (KAI), sg

Biskup sandomierski przewodniczył Eucharystii w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Świątynia ta została wyznaczona, jako kościół stacyjny na Rok Miłosierdzia, w którym wierni mogą uzyskać odpusty związane z tym świętym czasem. 

Podczas homilii bp Krzysztof Nitkiewicz odniósł się do przeżywanego Roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. podkreślając, że są to urodziny polskiego narodu, który ukształtował się dzięki przyjęciu religii chrześcijańskiej. 

– Świętujemy dzisiaj narodziny w Betlejem naszego Pana Jezusa Chrystusa. To są jednocześnie nasze duchowe urodziny, bo dzięki Jego przyjściu na świat i zbawczej ofierze, narodziliśmy się przez chrzest do nowego życia. To są urodziny naszego narodu, który ukształtował się dzięki przyjęciu przed 1050. laty religii chrześcijańskiej i przetrwał najstraszniejsze dziejowe zawieruchy, znajdując ostoję i moc w wierze – mówił biskup. 

– Dzisiaj jesteśmy świadkami poważnego konfliktu pomiędzy sprawującymi władzę i będącymi w opozycji. Są tacy, którym zależy na znalezieniu drogi do jego rozwiązania, innym chodzi wyłącznie o eskalację napięcia. A może należałoby spojrzeć na tę sprawę, a przede wszystkim na siebie nawzajem z perspektywy ludzi wierzących – wskazywał biskup K. Nitkiewicz. 

Hierarcha sandomierski apelował do wiernych aby modlili się za polityków, działaczy społecznych i za dziennikarzy odgrywających w konflikcie narodowym znaczącą rolę.

– Z pewnością potrzebujemy ducha Chrystusowego miłosierdzia. Przecież większość parlamentarzystów kończyło rotę ślubowania słowami: „tak mi dopomóż Bóg”. Powierzmy sprawę dzielącej nasze społeczeństwo konfrontacji Dzieciątku Jezus. Ono przecież zgromadziło przy żłóbku bardzo różne osoby. Módlmy się za polityków, działaczy społecznych i za dziennikarzy odgrywających w tym starciu znaczącą rolę – apelował ordynariusz. 

– Niech podadzą sobie rękę na znak przebaczenia, darowania doznanych niesprawiedliwości i upokorzeń. Trzeba wreszcie zakończyć tą brutalną i szkodliwą dla wszystkich walkę. Ojciec Święty Franciszek uczy nas, że jedynie kultura spotkania i dialogu prowadzi do pokoju. To ona wypełniła betlejemską grotę i ona powinna zadomowić się w naszym życiu – podkreślał hierarcha. 

Na zakończenie Pasterki bp Krzysztof Nitkiewicz złożył zebranym życzenia bożonarodzeniowe. Wielu wiernych wraz z najmłodszymi odwiedzało przygotowaną szopkę betlejemską, aby pokłonić się Dzieciątku Jezus.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 września

Środa, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła
«Pójdź za Mną»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 9,1-12.14-16; Ps 88,10b-15; Łk 9,57-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter