16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Muskus: Franciszek mówi o nadziejach

Ocena: 0
948

– Spotkanie młodych w Krakowie będzie znakiem nadziei i światła dla świata pogrążonego w chaosie i destrukcji – podkreśla bp Damian Muskus, komentując dla KAI wczorajsze przesłanie papieża do Polaków.

2016-07-20 12:08
md / Kraków (KAI), mz
fot. PAP/Darek Delmanowicz

Zostało ono wyemitowane we wtorek wieczorem w środkach społecznego przekazu. Możesz je przeczytać i obejrzeć na Idziemy.pl.

– Świadectwo oczekiwań, jakie Ojciec Święty wiąże z podróżą do Polski, jest dla nas umocnieniem i radością – podkreśla koordynator generalny przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

Według szefa Komitetu Organizacyjnego ŚDM, papież Franciszek zwrócił uwagę na szczególne dary dla młodzieży gromadzącej się w Krakowie: dar modlitwy, wspólnoty i miłosierdzia. – To jest perspektywa, w której możemy zobaczyć i doświadczyć, że nasze wysiłki organizacyjne nie miałyby sensu bez duchowego fundamentu. W istocie wspólnota Światowych Dni Młodzieży tworzy się w zjednoczeniu modlitewnym wielu osób na całym świecie. Włącza się w nią także Ojciec Święty – mówi w rozmowie z KAI bp Damian Muskus. – Również i papież czeka na te Dni z radością i sam spodziewa się wielu dobrych owoców spotkania z młodymi na ziemi polskiej – dodaje, przywołując słowa Franciszka, który nazwał ŚDM w Krakowie „pielgrzymką wiary i braterstwa”.

Jak zaznacza bp Muskus, drugim, równie ważnym filarem tej wspólnoty, która urzeczywistni się w Krakowie, jest miłosierdzie. – To właśnie dzięki doświadczeniu miłosierdzia Bożego i ludzkiego tworzy się więź, która staje się dla świata, jak mówi papież, „nowym znakiem harmonii” mimo różnorodności kulturowych, językowych i mentalnych. Przezwyciężanie podziałów możliwe jest tylko dzięki miłosierdziu – uważa hierarcha. – W kontekście globalnych konfliktów między narodami i naszych lokalnych podziałów w społeczeństwie, ten znak jedności młodych, którzy gromadzą się w imię Jezusa, jest nauką budowania mostów, poszukiwania wartości, które łączą, ale także otwarcia się na inność i szacunku dla tego, co nas różni od innych narodów, społeczeństw i kultur – komentuje. – To znak nadziei i światła dla pogrążonego w chaosie i destrukcji świata – podkreśla.

Bp Muskus zauważył, że zwracając się wprost do narodu polskiego, papież Franciszek definiuje to, czym Kościół w Polsce może się dzielić ze światem, wnosząc do niego wartości, które ugruntowały się w naszych trudnych dziejach. Przyznał, że bardzo go poruszyło osobiste świadectwo papieża, który wyznał, że obecność na polskiej ziemi jest dla niego „wielkim darem od Pana” i „zanurzeniem się w wypróbowanej wierze”, po którym spodziewa się wiele dobrego dla siebie. – Mówi o tym papież, Głowa Kościoła. Jego świadectwo winno stać się dla nas wezwaniem do pielęgnowania tego bezcennego skarbu, jakim jest – ukształtowana przez tysiąclecie i zahartowana w trudnych doświadczeniach - wiara polskiego narodu – mówi krakowski hierarcha i dodaje: – Oby te słowa zostawiły w nas ślad i umocniły w wierności Chrystusowi.

Koordynator generalny ŚDM 2016 z wdzięcznością przyjął też pozdrowienia, jakie Ojciec Święty skierował wprost do młodych Polaków, którzy zaangażowali się w dzieło Światowych Dni Młodzieży. – To dla nich bardzo cenne, że Ojciec Święty widzi i docenia ich wysiłki. Jego zapewnienie o miłości i modlitwie jest dla nas umocnieniem i radością – podkreśla biskup. Jego zdaniem, przywołanie pamięci o św. Janie Pawle II, który jako patron i twórca ŚDM będzie towarzyszył młodym w Krakowie, jest zapowiedzią, że zbliżające się Dni będą spotkaniem z dwoma papieżami: Janem Pawłem II – wielkim apostołem Bożego Miłosierdzia i z Franciszkiem, który twórczo kontynuuje jego dzieło głoszenia światu tego orędzia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter