21 stycznia
piątek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Milewski: prawdziwą reformę Kościoła można przeprowadzić tylko na kolanach przed Eucharystią

Ocena: 0
401

„Chrystus jest silniejszy od każdej dyktatury i terroru" – powiedział w niedzielę były asystent krajowy Akcji Katolickiej bp Mirosław Milewski w czasie obchodów patronalnych organizacji. Zaznaczył, że prawdziwą reformę Kościoła można przeprowadzić tylko na kolanach, które zginają się przed Eucharystią.

Fot. cathopic.com

Przypadająca w Kościele uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata to święto patronalne Akcji Katolickiej. Z tej okazji Mszy św. w stołecznej bazylice Świętego Krzyża w niedzielę przewodniczył były asystent krajowy Akcji Katolickiej bp pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski.

W czasie zakończonego w piątek 19 listopada Zebrania KEP nowym asystentem krajowym Akcji Katolickiej został bp Marek Mendyk.

W homilii bp Milewski zwrócił uwagę, że mimo licznych tez mówiących, że technika doprowadziła dziś religię i wiarę w świecie do zmierzchu, „ziemskie rozumowanie oraz ludzkie interpretacje są ostatecznie przegrane".

Przyznał, że wielu chrześcijan może często ogarniać zdumienie nie tylko z powodu utraty, a nawet braku wiary przez bliskich – dzieci, wnuki, ale także, kiedy „widzą, co z wiarą i jej prawdami czynią niektórzy katolicy interpretując po swojemu to, co stanowiło zawsze żywą, prawdziwą tkankę tradycji opartej na Bożym słowie". Mimo to, jak zaznaczył hierarcha – „Chrystus króluje" a „religia nie umrze, bo wyrasta z prawdziwej i niezwyciężonej miłości, która ma moc powstawać nawet ze śmierci i zmartwychwstać do nowego życia".

Hierarcha wskazał, że współcześnie katolicy są zaproszeni do odkrycia sensu Eucharystii.

Gdzie, jeśli nie w Eucharystii – w białym chlebie – możemy spotkać naszego Króla. W jaki sposób, jeśli nie przed naszym Panem odkryjemy, że duch tego świata jest niczym w perspektywie życia wiecznego.

– mówił bp Milewski.

Zaznaczył, że w królestwie Chrystusa najcenniejszym skarbem jest On sam.

Wiara nie umrze dopóki Pan będzie adorowany, dopóki wierzący w Eucharystii będą widzieli nadzieję na przetrwanie.

– wskazał duchowny.

Podkreślił, że „prawdziwą reformę Kościoła możemy dziś przeprowadzić tylko na kolanach, które zginają się przed Eucharystią". Bez tego doprowadzimy tylko do powierzchownej przemiany struktur naszej wspólnoty – ostrzegł bp Milewski.

Przypomniał, że „celem Akcji Katolickiej jest budowanie królestwa Bożego wśród ludzi poprzez aktywizowanie świeckich i tworzenia klimatu troski o dobro wspólne". Hierarcha podziękował jednocześnie członkom AK za trud pracy dla Kościoła oraz wspólną pięcioletnią współpracę.

Bp Milewski nawiązał także do obchodzonego w tę niedzielę – z woli papieża Franciszka – ŚDM w wymiarze diecezjalnym.

Niech Chrystus Król prowadzi polską młodzież, aby umiała szukać, słyszeć i rozróżniać głos Boga wśród zgiełku świata, mediów, w gąszczu haseł i sloganów.

– powiedział.

Przeczytaj także:

Niech Chrystus Król Wszechświata prowadzi drogami pokoju wszystkich ludzi dobrej woli, niech będzie wsparciem dla tych, którzy w różnych służbach: w polskich szpitalach, hospicjach i na granicy sumiennie wypełniają swoje obowiązki, aby troszczyć się o nasze dobro wspólne.

– powiedział hierarcha, apelując do wiernych o modlitwę za nich.

Zaznaczył, że „Chrystus jest silniejszy od każdej dyktatury i terroru", a „Jego królestwo pokonuje wszelki relatywizm i zwycięża zło dobrem".

Chrystus Król w cierniowej koronie dźwigający krzyż i dziś woła sprzed tego świętokrzyskiego kościoła do nas wszystkich, do całej Polski: „Sursum corda" (w Górę serca).

– podsumował bp Milewski.

W Polsce Akacja Katolicka działa od 1930 r. Pierwszy oficjalny jej statut został zredagowany przez prymasa Augusta Hlonda i zatwierdzony przez papieża Piusa XI pismem Sekretariatu Stanu z 27 listopada. Po latach przerwy, spowodowanych rządami komunistów, stowarzyszenie zostało reaktywowane na wyraźne życzenie papieża św. Jana Pawła II, wyrażone wobec polskich biskupów podczas wizyty ad limina w lutym 1993 r. Pierwsze struktury zaczęły powstawać już rok później. Obecnie do Akcji Katolickiej w Polsce należy ok. 25 tys. ludzi.

Formacja duchowa i intelektualna członków Akcji Katolickiej oparta jest na aktualnym programie roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce. W tym roku wraz z adwentem będzie on nosił tytuł "Posłani w pokoju Chrystusa". Co roku członkowie AK uczestniczą także w rekolekcjach diecezjalnych i dniach skupienia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 stycznia

Piątek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
...ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter