19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Milewski: alkoholizm to krzyż naszego narodu

Ocena: 0
480

Stacja Kongresu Trzeźwości jest niczym stacja Drogi Krzyżowej, bo alkoholizm to wielki krzyż naszego narodu – mówił bp Mirosław Milewski 25 listopada podczas wieczornej Mszy św. w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu. Miała tam miejsce stacja diecezjalna Narodowego Kongresu Trzeźwości. We wspólnej modlitwie uczestniczyły m.in. osoby uzależnione wraz z rodzinami.

fot. pixabay.com

Bp Mirosław Milewski przewodniczył wieczornej Mszy św. kościele pw. św. Wawrzyńca, znajdującym się na terenie kapucyńskiego zespołu klasztornego, w którym działa Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości. W homilii przypomniał, że twórcy Narodowego Kongresu Trzeźwości za swój główny cel uznali ograniczenie spożycia alkoholu, promocję trzeźwości i abstynencji. 

Biskup stwierdził, że rozwojowi uzależnień sprzyjają liczne reklamy telewizyjne i uliczne. Bilbordy piwa pojawiają się nawet na budynkach szkół, a w pewnym mieście wojewódzki sąd administracyjny orzekł, że alkohol można sprzedawać w budynku szkolnym, jeśli część sprzedaży będzie oddzielona od sali lekcyjnych. Biskup zaznaczył też, że niestety alkohol można kupić w Polsce przez 24 godziny na dobę, a nadużywanie alkoholu godzi w cały naród. 

- Jeden z takich całodobowych sklepików w Płocku nazywa się "Źródełko". Gdy tamtędy przechodzę myślę, że ono nie poi wodą życia, ale śmierci. Policzono, że z powodu alkoholu codziennie w Polsce umiera 60 osób, sześć osób ginie w wypadku drogowym, spowodowanym przez nietrzeźwego kierowcę, jedną osobę zabija pijany przestępca, osiem osób popełnia samobójstwo pod wpływem alkoholu, 140 osób dozna przemocy domowej – wyliczył duchowny.

Bp Milewski podkreślił, że alkohol przede wszystkim uderza w rodzinę: niszczy ją, prowadzi do rozkładu, do rozpadu więzi, do zdrad i rozwiązłości. Poprosił obecnych, aby nie poddawali się namowom picia w towarzystwie, nie bali się odmawiać, gdy nie mają ochoty na alkohol. Aby nie poddawali się „swoistej presji społecznej”, że żadna uroczystość rodzinna nie może obyć się bez alkoholu, by nie słuchali podszeptów złego ducha, który każe ludziom „poić się alkoholem w smutku i czcić nim radość”. 

- Oddajcie te sprawy Panu Bogu, który jeden tylko wie, czego nam naprawdę potrzeba. W Jego imię zachowujcie trzeźwość, a jeszcze lepiej – abstynencję, na przykład w Adwencie, Wielkim Poście czy miesiącu sierpniu – zalecił kaznodzieja. 

Bp Milewski podziękował Ośrodkowi Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu za wieloletnią, aktywną działalność, opierająca się na przekonaniu, że „droga do trzeźwości jest drogą do wolności”, że trzeba edukować jak najwięcej „apostołów trzeźwości” oraz pomagać trzeźwiejącym alkoholikom. Był też wdzięczny za jego współpracę z Diecezjalnym Ośrodkiem Trzeźwości w Płocku-Trzepowie. 

Mszę św. poprzedziła procesja na cmentarz i modlitwa przy grobie o. Benignusa Jana Sosnowskiego – założyciela Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości oraz świadectwa o ojcu Benignusie. Uczestnicy spotkania mogli też wysłuchać koncertu Magdaleny Frączek.

We wspólnej modlitwie w Zakroczymiu – diecezjalnej stacji Kongresu Trzeźwości, wzięli udział alkoholicy i ich rodziny, ojcowie kapucyni, osoby działające na rzecz trzeźwości. Obecny był także dyrektor ośrodka o. Adam Michalski, ks. kan. Zbigniew Kaniecki, diecezjalny duszpasterz trzeźwości, proboszcz parafii św. Aleksego w Płocku-Trzepowie, Wanda Śniegocka – prezes Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Uzależnionych i Ich Rodzinom „Filadelfia”. 
***
Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości im. Ojca Benignusa Jana Sosnowskiego w Zakroczymiu w diecezji płockiej od 1968 r. prowadzony jest przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Warszawskiej. Ośrodek pracuje z osobami uzależnionymi i współuzależnionymi w kraju i za granicą. Pomoc i wsparcie znajdują w nim uzależnieni m.in. od alkoholu, narkotyków i hazardu, ich rodziny i osoby usiłujące nieść pomoc uzależnionym. 

Ośrodek prowadzi aktualnie swoją działalność poprzez organizowanie m.in. spotkań z osobami uzależnionymi i współuzależnionymi (AA, AL-Anon); spotkań dla DDA/DDD (Dorosłe Dzieci z rodzin Alkoholowych/Dysfunkcyjnych); spotkań dzieci i młodzieży z rodzin dotkniętych uzależnieniem; kursów duszpasterskich (dla kleryków, kapłanów i sióstr zakonnych) o profesjonalnej pomocy rodzinie dotkniętej problemem choroby alkoholowej, szkoleń dla osób świeckich pracujących i spotykających się z osobami uzależnionymi i ich bliskimi, kursy o charakterze profilaktycznym dla dzieci i młodzieży, rekolekcje abstynenckie i akcje „Jezus nie krzyżuje - STOP przemocy”. 

Przedsięwzięcia te prowadzone są pod kierunkiem ojców oraz specjalistów z dziedziny terapii uzależnień oraz psychologii. Średnio rocznie z działalności ośrodka na miejscu korzysta około 3,5 tysiąca osób. Ośrodek wydaje dwumiesięcznik „Trzeźwymi Bądźcie” (nakład 3500 egz.). Ściśle współpracuje z Zespołem Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gminnymi Komisjami Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Interdyscyplinarnym Zespołem do spraw Przemocy w Rodzinie.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter