26 stycznia
wtorek
Tymoteusza, Michała, Tytusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Mering: Rodzi się Mesjasz

Ocena: 0
512

– Mamy być świadkami rodzącego się, gdzieś na marginesie świata, Jezusa Chrystusa – zaapelował podczas Pasterki w bazylice katedralnej bp Wiesław Mering. W homilii wskazał na potrzebę odkrycia głębi Uroczystości Narodzenia Pańskiego.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

W uroczystej procesji wraz ze zgromadzeniem Pasterz Kościoła Włocławskiego wniósł figurę Dzieciątka Jezus.

Biskup licznie zebranym wiernym wskazał na radosny wymiar obchodzonej uroczystości: „Bardzo czekaliśmy na ten dzień, planowaliśmy go od dawna. Cieszymy się nim. Tak jak kiedyś ci ludzie w Betlejem, tak i my wierzymy, ze narodził się nam Mesjasz – Pan. (…) Ten dzień dla nas, dla serc wszystkich chrześcijan jest jednym z najpiękniejszych” – powiedział hierarcha.

Rozważając czytania mszalne, kaznodzieja odniósł się do proroka Izajasza (Iz 9, 1-3. 5-6), nazywając go „wielkim prorokiem czasu adwentu”. Komentując słowa o narodzie pogrążonym w ciemnościach, zauważył: „Jesteśmy w nocy, w środku nocy, ale przecież doskonale wiemy, że każda noc jest zapowiedzią świtu, że to nie ona zwycięża, przeciwnie – ona zapowiada świt, ona niesie nadzieję”. – Tak nam trudno bez światła, tak nam trudno organizować swoje życie, kiedy nie widzimy światła, kiedy błądzimy w ciemności – wskazał Pasterz Diecezji. Podkreślił, że słowa biblijnego autora są dla nas pomocą, siłą, one budzą w nas nadzieję.

Rozważając treść listu świętego Pawła Apostoła do Tytusa, bp Mering zapytał retorycznie: „Czy rzeczywiście mamy więcej tej radości i tego wesela?” Odpowiedział: „Ale może właśnie o to chodzi, żeby nam Słowo Boże przypomniało, że największe trudności, największe problemy, największe kłopoty i zmartwienia – przeminą, jeżeli tylko szukać i trzymać się będziemy Bożego światła”.

Biskup nawiązał też do słów papieża Franciszka wypowiedzianych podczas tegorocznej pasterki w Rzymie. Podkreślił podwójne znaczenie narodzenia Chrystusa – mówi ono z jednej strony o radości, z drugiej strony jest zapowiedzią męki i śmierci Jezusa za każdego człowieka. Na kanwie oratorium J.S. Bacha na Boże Narodzenie hierarcha podjął myśl: „Jezus nie rodzi się jako piękne 'bambino', które podziwiamy, przy którego żłobku się zatrzymujemy. Rodzi się Mesjasz […] Mesjasz, który od początku przeznaczony jest – który tak sam chciał, jako Bóg – żeby Jego życie naznaczone było […] krwią i bólem”.

– Chrystus przychodzi na świat i to jest szalenie ważna i poważna sprawa, bo to jest nasz Mesjasz, nasz Zbawiciel, który ukazuje jednocześnie nam właściwą drogę – przekonywał z mocą Biskup Włocławski. Za świętym Pawłem nawoływał do rozumnego, sprawiedliwego, pobożnego życia. Przestrzegał przed iluzjami codzienności: „nie żebyśmy szukali, w tym naszym życiu nadziei na zysk, potrzeby uznania, […] tylko żeby kierowała nami osobista, gorliwa, pasja miłości i przejęcia się Jezusem”.

Odwołując się do słów z Ewangelii dnia o Narodzeniu Pańskim, bp Mering zachęcił zebranych: „Mamy być świadkami Tego rodzącego się, gdzieś na marginesie świata Jezusa Chrystusa”. – Nie może być drogi na skróty. Dopiero śmierć Jezusa, dopiero Jego śmierć za nasze grzechy pozwala nam osiągnąć prawdziwa pełnię światła, prawdziwe zwycięstwo – podsumował hierarcha.

Po udzielonym błogosławieństwie nastąpiła modlitwa w intencji Ojczyzny. Uroczystości śpiewem towarzyszyła schola klerycka oraz chór katedralny pod kierunkiem ks. prał. Józefa Nowaka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 stycznia

Wtorek, III Tydzień zwykły
+ Wspomnienie Świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa
Pan mnie posłał, abym ubogim głosił dobrą nowinę, więźniom głosił wolność.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 3,31-35 lub Łk 10,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Terapia Duchowa
na czas epidemii
+ Informacje o odpustach
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemiiE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter