22 czerwca
piątek
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Mering: Europa zrodziła się z pielgrzymek

Ocena: 0
975
– Jej językiem jest chrześcijaństwo – przypomniał bp Wiesław Mering w Licheniu. Ordynariusz włocławski przewodniczył tam Mszy świętej dla pątników 33. Pieszej Pielgrzymki Ludzi Pracy z Konina.
2015-08-31 16:58
ra / Licheń (KAI), mz
 
W homilii bp Mering pozdrowił wszystkich pielgrzymów, zwłaszcza rodziny, a także ludzi „Solidarności”, związanych z kultywowaniem wartości Armii Krajowej oraz Konfraternią bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Dalej wspomniał o zatraceniu wartości chrześcijańskich w Europie. Przypomniał, że „Europa zrodziła się z pielgrzymek, a jej językiem jest chrześcijaństwo”. – Każda pielgrzymka jest podróżą do miejsca świętego, a chrześcijanin to człowiek w podróży, zmierzający do Tego, który jest najświętszy i jedyny święty – do samego Boga. Dlatego czas pielgrzymki, nawet najkrótszy, zawsze stanowi rekolekcje w drodze – powiedział bp Mering.

Zwrócił się także do obecnych na Eucharystii ludzi pracy. – Ludziom pracy pielgrzymka przypomina cel i sens pracy. Praca ma człowiekowi pomóc odnaleźć się w świecie, pozwolić mu znaleźć godziwe warunki życia, utrzymania siebie i rodziny. Wartość pracy umocowana jest w samym Bogu. Dlatego odgrywa tak ważną rolę w życiu chrześcijanina – podkreślił kaznodzieja.

Nawiązał także do idei „Solidarności”. Powiedział, że jest ona wiecznie żywa i potrzebna naszemu narodowi. – Ona jest jak tlen, bez którego życie staje się niemożliwe. Jest jak woda, bez której schną rośliny, giną ludzie i zwierzęta. „Solidarność” jest zaprzeczeniem egoizmu i obojętności – wskazywał. Jego zdaniem, idea musi wyprzedzać rzeczywistość, bo to ona kieruje i wskazuje drogę.

Po Mszy świętej wierni przeszli pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszko, gdzie odśpiewano hymn państwowy oraz pieśń „Ojczyzno ma”. Odmówiono także litanię do bł. ks. Popiełuszki. Złożono także kwiaty i zapalono znicze pod pomnikami kapelana „Solidarności” oraz NSZZ „Solidarność”. Uroczystości uświetnił chór parafialny „Soli Deo” z parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Koninie.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły